Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.03.2007., 08:10   #31
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Citiraj:
Autor aski Pregled postova
A Sarma core, Cupus mikroarhitektura Ili recimo Torcida core, kako bi to dobro zvučalo
Sarma.....može ali S-Arma (System-Arhitecture and Recalculation of Mathematical Algebra)
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2007., 08:18   #32
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor Striček Pregled postova
Sarma.....može ali S-Arma (System-Arhitecture and Recalculation of Mathematical Algebra)
Bit će to mesnat proc
I svakom jedan waffer pa neka ga objesi na zid

BTW mogu li ja sa svojih 16 godina na ljeto recimo upisati neki tečaj, poput onog od Cisca? I trebam li imati neke podloge ili će me oni naučiti svemu
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.03.2007., 09:36   #33
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
BTW mogu li ja sa svojih 16 godina na ljeto recimo upisati neki tečaj, poput onog od Cisca? I trebam li imati neke podloge ili će me oni naučiti svemu
Tehnicki gledano ne vidim zasto ne bi mogao to upisati, no ne vidim ni najmanju svrhu toga.

Cisco tecajevi su danas jako "fensi", no jako malo ljudi realno moze iz toga ostvariti neku korist. Osnove mreza mozes naci na netu i za osnovne ideje subnetiranja, rutanja i slicno ne moras ici na takve tecajeve.

A jednog dana kad budes spreman za profesionalne izazove, svaka skola je dobra, ali se i svaka skola placa.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2007., 09:54   #34
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Tehnicki gledano ne vidim zasto ne bi mogao to upisati, no ne vidim ni najmanju svrhu toga.

Cisco tecajevi su danas jako "fensi", no jako malo ljudi realno moze iz toga ostvariti neku korist. Osnove mreza mozes naci na netu i za osnovne ideje subnetiranja, rutanja i slicno ne moras ici na takve tecajeve.

A jednog dana kad budes spreman za profesionalne izazove, svaka skola je dobra, ali se i svaka skola placa.
Cisco CCNA je malo opširniji tečaj od osnova mreža.
Imaš tu stvari kao OSI model,Ethernet, Routed i Routeing protokoli (pogotovo OSPF i EIGRP), pa imaš sve o switchingu (Trunking, STP protocol, VLAN), Subnetiranje mreža, WAN mreže (Frame Relay, PPP....)
Sljedeći nivo ti je CCNP...mislim da se tamo isključivo orijentiraju na Routing protokole i sigurnost.
I najači CCIE- s tim certifikatom nađeš posao bilo gdje, ali doslovno bilo gdje! Znam da se ide u Nizozemsku na polaganje certifikata, teorija+rad na opremi i onda za taj dan se radi lista polaznika koji mogu proći tj. dobiti taj certifikat. I da...skup je!

CISCO ti je definitivno No1 u mrežama.

No po meni najači IT certifikat koji možeš dobiti ovdje je od IBM-a. Mislim da se zove IBM ACE developers&system administration...cca 30.000 kn.
Mislim da ni ovaj Suse Linux Akademija nije loša...

Jedino mi nije jasno zašto se ovi Microsoftovi certifikati toliko cijene???
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2007., 10:37   #35
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Autor Striček Pregled postova
/snip/
Jedino mi nije jasno zašto se ovi Microsoftovi certifikati toliko cijene???
još uvijek ih cijeni samo škvadra koja nema pojma, te škvadra koja mora imati dovoljan broj certifikata da bi imala određen status kod microsofta i njegovih partnera.

ali da su M$-ovi certifikati jako izgubili na vrijednosti... jesu. i to masno. svima koji znaju što koji certifikat znači, znaju i da M$-ove tečajeve danas pohađa gotovo isključivo škvadra koja nije dovoljno informirana.

please ispravite me ako sam zabrijo, al kada sam zapošljavao škvadru, pregledavao CV-eve i vodio razgovore s ljudima, one koji su položili neki tečaj u zadnje 3 godine sam obavezno pitao zašto su ga polagali... al na lijepi način, naravno
zanimljivo je da su svi koji su položili nešto osim M$-a znali točan razlog zašto im je to trebalo i znali argumentirati što su željeli tim tečajem, dok većina škvadre koja je položila samo M$ tečaj i nikakav drugi, nije imala pojma zašto, te je davala odgovore poput "pa to je jako dobro prilikom traženja posla" ili "jer se puno nauči".... onda sam ove koji su rekli da se "puno nauči" zbombo s 2-3 pitanja baš sa ispita za njihov stupanj certifikata i onak... nisu znali odgovore. naravno, to im nisam rekao.... nisu niti skužili da su im to bila pitanja sa tečajeva.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2007., 10:47   #36
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
Koji tečaj ti Horza predlažeš, da bi imao na papiru ono što znam ovako bez papira i to nitko ne zna i nema uvid u to?
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2007., 11:11   #37
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Koji tečaj ti Horza predlažeš, da bi imao na papiru ono što znam ovako bez papira i to nitko ne zna i nema uvid u to?
nemam pojma. nemam ni ja nikakve tečajeve. a izbor, koliko znam nije bash toliko velik... brijem da je bitno razmišljanje "koje poslove želim raditi", a ne "kako potvrditi da znam nešto". jer na tečaj se po meni ide iz 2 razloga a) jer želim to naučiti b) jer ciljam na posao za koji mi treba baš taj certifikat.
pa se tak bira i tečaj... valjda...
ako želim raditi u institucijama koje baziraju poslovanje na IBM rješenjima, ići ću na IBM-ove tečajeve
ako želim u institucije koje baziraju poslovanje na M$ rješenjima, ići ću na njihove tečajeve
ako želim biti sistemaš/mrežar i raditi u firmama koje se bave održavanjem i rješenjima, ići ću na niže cisco i linux tečajeve. ako želim usavršiti to znanje, ići ću na iste te, samo više tečajeve. barem u teoriji...

npr. osobno bih volio odraditi tečajeve do CCNA nivoa, ali jednostavno nemam dovoljno vremena/para/koristi, pošto mi poslodavca živo zaboli kakve tečajeve/škole/faksove tko ima. bitno je koliko zna, kako radi, kako surađuje, donosi li prihod poduzeću i kakvu budućnost si kroji. i dec it. nema neke mudrosti... ako znaš-znaš. i nijedan papir neće reći da znaš ili ne znaš.
ali, naravno, ako poslodavac u nekom trenutku odluči brijati na neka specifična rješenja, za mene vjerojatno neće biti mjesta ako se ne budem htio preorijentirati na ta rješenja.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2007., 11:18   #38
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Striček Pregled postova
CISCO ti je definitivno No1 u mrežama.

No po meni najači IT certifikat koji možeš dobiti ovdje je od IBM-a. Mislim da se zove IBM ACE developers&system administration...cca 30.000 kn.
Mislim da ni ovaj Suse Linux Akademija nije loša...

Jedino mi nije jasno zašto se ovi Microsoftovi certifikati toliko cijene???
Cisco je No. 1, ali nije jedini i obavezan.

IBM ACE je OK, ali je too much za obicnog korisnika, tj. ako netko zeli poceti s tim mora sam odluciti da li je spreman dati toliko.

A MS... Hmmm, specifican MS certifikat + pouzdana osoba je OK, ali globalno...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2007., 11:33   #39
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Koji tečaj ti Horza predlažeš, da bi imao na papiru ono što znam ovako bez papira i to nitko ne zna i nema uvid u to?
Potpuno je svejedno sto ti netko predlaze, bitan je tvoj cilj i zelja, tj. afinitet.

Recimo, ako je hardver u pitanju, a radi se o osobi koja jos nije presla u profesionalan odnos, ja bih vise isao prema A+ tipu tecaja, a manje na neke jako usko orijentirane tecajeve jer je pitanje sto ce se sve promijeniti dok osoba ne pocne raditi.

Isto tako, ako je OS/aplikacija u pitanju, isao bih prema svojim afinitetima. Danas je mozda i bolje poloziti neki linux certifikaciju jer ima itekako puno firmi koje traze linux ljude, a s druge strane ni MS nije los, ako se uzme kao start, a ne kao "ja znam".

Jos jedna digresija: kad covjek pocinje raditi, malo firmi ocekuje od pocetnika cuda. Sve vise firmi zaposljava nove ljude i skoluje ih, a skolovanja ima raznih (najveci dio njih je potpuno nepoznat siroj publici). Isto tako, dobar dio takvih skolovanja je apsolutno nepristupacan privatnim osobama.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2007., 15:27   #40
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Evo sve što je HORZA rekao je i moje mišljenje.
Sve me ovo podsječa na problem ekonomskog/pravnog fakulteta kojeg i Sunčica Lalić može završiti.
Kad je nešto IN ljudi hrle samo da dobiju posao. Ne krivim ih, no glupo je ići ako nemate interesa pogotovo u IT industriji gdje se odmah vidi tko ima a tko nema znanja. Is it one or zero

Najbolji su oni koji polaze sa "znanstveno-istraživačkog" stajališta tj. da nešto i nauče samo zato što to i žele bez obzira na karijeru.

Bit će fora kad Sunčica Lalić dobije MCSA... ...i Čobanković, hehehe
Striček je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.03.2007., 16:47   #41
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Striček Pregled postova
Kad je nešto IN ljudi hrle samo da dobiju posao. Ne krivim ih, no glupo je ići ako nemate interesa pogotovo u IT industriji gdje se odmah vidi tko ima a tko nema znanja. Is it one or zero
Opet samo mala digresija: znanje je jako specificna stvar, ako je to pravi opis...

Naime, u dosadasnjim testiranjima kandidata sam shvatio da jako puno ljudi koji misle da znaju (k tome, realno to znanje mogu donekle i primijeniti u praksi) u biti imaju i jako puno rupa u znanju, a i jako cesto pate od "kvaziznanja".

Stoga je zgodno neki put proci malo ozbiljnije skole kako bi se neke stvari stavile na mjesto. Naime, cak je i Internet apsolutno nesigurno mjesto za stjecanje znanja.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2007., 09:06   #42
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,526
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
odakle vam to da je u softveru lova?
i o kolikoj lovi uopće govorimo?

software je rabota. al ozbiljno. to je onak... baš šljakanje i nije nimalo lako. osobno, ne pada mi na pamet 8h dnevno šljakati za nekoga i buljiti u kod bez ikakvog izazova ili šanse za napretkom (jer sve što je izazov zahtijeva više od 1 osobe, a maksimalno što u softveru možeš doseći je "voditelj teama") ... pa sad vi vidite kak je to lova to je šljaka, ništa više.

evo jedna preporuka svima koji žele... ITsec. to je lova.
počeo sam se na to orijentirati i onak... to će tek postati traženo. konkretno, auditing koda i procesa unutar organizacija, razna (penetracijska) testiranja, i naravno forenzika.
to je onak... izazovno, svaki puta drugačije, treba biti koncentriran, informiran, poznavati i dubinu i širinu, i tak... kewl shit
Evo ja bi se slozio s Horzom.... Security i mreze opcenito su i meni cilj koji bi kad tad htio dostici... naravno, u teoriji, da bi dosaodo statusa dobrog security i mreznog admina i inzenjera, imam jos minimalno 10-ak godina sljake u kljucnom okruzenju... iz toga slijedi i hijerarhijsko napredovanje... nema kruha od toga da, ***ga, radis negdje u servisu, sklapas kompove i u slobodno vrijeme provodis sata i sate citajuci o sigurnosti i mrezama... treba to sljakat... teorija bez prakse je nula...

i po meni, uvijek ima hardvera... uvijek nesto sta treba sklopit, spojit, zabrljat, sredit...

Idealno radno okruzenje za mene: radna soba i radno predsoblje... u radnoj sobi ormari sa switchevima i routerima i kablovima i severima i ostalim kantama... u predsoblju hrpa kutija sa hardverajem koji treba istestirati i vidjeti koliko se uklapa u firmino okruzenje po pitanju sigurnosne i mrezne kompatibilnosti... i naravno, pisaci stol sa fino velikom koznom anatomskom foteljom i plocicom na kojoj pise "Perich, head engineer of networking and security"... U ladici odresci od place s 4 nule i rotring tehmicka i kemikalijska olofka...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2007., 13:48   #43
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Opet samo mala digresija: znanje je jako specificna stvar, ako je to pravi opis...

Naime, u dosadasnjim testiranjima kandidata sam shvatio da jako puno ljudi koji misle da znaju (k tome, realno to znanje mogu donekle i primijeniti u praksi) u biti imaju i jako puno rupa u znanju, a i jako cesto pate od "kvaziznanja".

Stoga je zgodno neki put proci malo ozbiljnije skole kako bi se neke stvari stavile na mjesto. Naime, cak je i Internet apsolutno nesigurno mjesto za stjecanje znanja.
da, ali svejedno postoji ali. kad čovjeka uzimaš na neki posao, točno se zna koja polja taj netko treba pokriti i uvijek se u 5 pitanja može provjeriti koliko je duboko i široko znanje. eh sad, to što se neki ljudi prijavljuju na posao misleći da znaju sve o svemu i po principu "lako ću ja"... drugi par opanaka.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2007., 20:13   #44
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 900
Sve čitam, pa izgleda ko da se u svijetu IT hardvera sve već izumilo i samo treba popravljat kompove i to je to... Pa ček, kaj nema nekih istraživačkih centara ili nekih tvrtki/stependija/... koje zapošljavaju mlade maštovite i kreativne ljude? Nešto tipa Medils za nas biologe. Dakle, financiraju se projekti koji se baziraju isključivo na hipotezi/ideji nekoga da bi "nešto moglo biti tako ako problemu pristupim na alternativniji način"? Npr. sjećam se jednog dečka tu na ovom 4umu (ili na Linksovom) prije nekih godinu dana koji je otvorio temu kao nešto "Jel bi se povećao storage (ili brzina) HDD-a ako diskove postavim ne paralelno, nego okomito" i tako nešto. Dakle, da s onim postojećim znanjem servisera/IT tehničara/... postavljaš pitanja o nekim problemima koji se u IT industriji nisu riješili... I da ti to netko u Hrvatskoj financira ili potiče te na takav rad...

Ispričavam se kaj po ne znam koji put n00basto upadam u temu i dižem živac, al vaš optimizam tu i nije na zavidnoj razini. (A i pročitala sam knjigu o Nikoli Tesli pa sam sva u eksperimentiranju i novim kreativnim never-before-seen idejama.)

Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 00:14   #45
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
Sve čitam, pa izgleda ko da se u svijetu IT hardvera sve već izumilo i samo treba popravljat kompove i to je to... Pa ček, kaj nema nekih istraživačkih centara ili nekih tvrtki/stependija/... koje zapošljavaju mlade maštovite i kreativne ljude? Nešto tipa Medils za nas biologe. Dakle, financiraju se projekti koji se baziraju isključivo na hipotezi/ideji nekoga da bi "nešto moglo biti tako ako problemu pristupim na alternativniji način"? Npr. sjećam se jednog dečka tu na ovom 4umu (ili na Linksovom) prije nekih godinu dana koji je otvorio temu kao nešto "Jel bi se povećao storage (ili brzina) HDD-a ako diskove postavim ne paralelno, nego okomito" i tako nešto. Dakle, da s onim postojećim znanjem servisera/IT tehničara/... postavljaš pitanja o nekim problemima koji se u IT industriji nisu riješili... I da ti to netko u Hrvatskoj financira ili potiče te na takav rad...

Ispričavam se kaj po ne znam koji put n00basto upadam u temu i dižem živac, al vaš optimizam tu i nije na zavidnoj razini. (A i pročitala sam knjigu o Nikoli Tesli pa sam sva u eksperimentiranju i novim kreativnim never-before-seen idejama.)

And I think to myself....what a wonderful wooooorld.
Uff...da bi bio inovativan u svijetu hardwera treba ti dosta para...tu je stvar daleko jednostavnija u software-u.
Jednostavno hardware je otišao toliko daleko da svako novije riješenje traži deep knowlage, šaku stručnjaka i mnogo novca. Prošlo je vrijeme ataria i kaseta...gdje je svaki kućni majstor mogao doći na ideju...diskete.
Pričekajmo malo kvantno računalstvo...eeeee tu te čekamo...već imam par patenata u džepu.

Još jednom...inovacije su kud i kamo jednostavnije i bliže ljudima u softwareu.
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 08:32   #46
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
da, ali svejedno postoji ali. kad čovjeka uzimaš na neki posao, točno se zna koja polja taj netko treba pokriti i uvijek se u 5 pitanja može provjeriti koliko je duboko i široko znanje. eh sad, to što se neki ljudi prijavljuju na posao misleći da znaju sve o svemu i po principu "lako ću ja"... drugi par opanaka.
U principu je to istina, no u nekim sferama ne mozes ocekivati da ces samo tako naci gotovog covjeka. Jednostavno moras naci nekog tko ima osnovno znanje i dobro ga skolovati.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 08:34   #47
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
Sve čitam, pa izgleda ko da se u svijetu IT hardvera sve već izumilo i samo treba popravljat kompove i to je to... Pa ček, kaj nema nekih istraživačkih centara ili nekih tvrtki/stependija/... koje zapošljavaju mlade maštovite i kreativne ljude? Nešto tipa Medils za nas biologe. Dakle, financiraju se projekti koji se baziraju isključivo na hipotezi/ideji nekoga da bi "nešto moglo biti tako ako problemu pristupim na alternativniji način"? Npr. sjećam se jednog dečka tu na ovom 4umu (ili na Linksovom) prije nekih godinu dana koji je otvorio temu kao nešto "Jel bi se povećao storage (ili brzina) HDD-a ako diskove postavim ne paralelno, nego okomito" i tako nešto. Dakle, da s onim postojećim znanjem servisera/IT tehničara/... postavljaš pitanja o nekim problemima koji se u IT industriji nisu riješili... I da ti to netko u Hrvatskoj financira ili potiče te na takav rad...

Ispričavam se kaj po ne znam koji put n00basto upadam u temu i dižem živac, al vaš optimizam tu i nije na zavidnoj razini. (A i pročitala sam knjigu o Nikoli Tesli pa sam sva u eksperimentiranju i novim kreativnim never-before-seen idejama.)

Eh, da je tako jednostavno...

Za to trebaju ogromne kolicine para, nesto sto nitko u RH ni priblizno nema. A ne zaboravi ni da je Tesla imao novcanih problema, sto mislis kako je danas.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 08:57   #48
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
U principu je to istina, no u nekim sferama ne mozes ocekivati da ces samo tako naci gotovog covjeka. Jednostavno moras naci nekog tko ima osnovno znanje i dobro ga skolovati.
Mislim da Horza odmah navali s pitanjima tipa: ajde mali nabroji ti nama sve BIOSove pozive za prekid.
.....say what?
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 09:40   #49
KnezTame
Premium
 
KnezTame's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 489
Err po meni ima mjest za hardware. Naime uvijek gledam slozene k onfigukracije u ducanima koje oni nude, i onak cudim se slozenim konfama.
Kad malo bolje razmislim, neam se kaj cuditi, oni to sloze od komponenti koje su njima najjeftinije, il kojih imaju po zalihama, te da cim bolje to prodaju.

To kaj ima nelogicnosti (ne nekompatibilnosti, vec nelogicnosti; tipa uber jaki skup procesor, dok su ostale komponente smeche), njih nie briga, a izgleda niti usere koji po prvi puta kupuje komp, te gleda samo cijenu i vanjski izgled kompa.

Druga stvar kaj ste zaboravil kad ste krenuli vec pricat o softwareu, a to je edukacija.
Mislim da se velka lova okrece upravo na polju edukacije, znaci da svoje znanje prodajete drugima koji to neznaju.
Ukratko pocevsi od osnovnih tecajeva kaj se nude za osnove OS-a, onda nadalje ono kaj svima treba; MS Office (nie uopce bezlazeno kolko ljudi nezna raditi u Wordu il Excelu), pa dalje ima cak i tecajeva tipa naucite Internet , pa ajmo na ozbiljnije tecajevi za grafiku, znaci Photoshop, Corel, itd, pa tecajevi za 3D modeliranje tipa 3D Studio Max, Lightwave, Maya, pa tecajevi CAD/CAM softwarea tipa CATIA, SolidWorks, Unigraphic, Pro/Engineer.
__________________
Poslije BSG-a sve je glupo
KnezTame je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 09:44   #50
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Striček Pregled postova
Mislim da Horza odmah navali s pitanjima tipa: ajde mali nabroji ti nama sve BIOSove pozive za prekid.
.....say what?
I to bi bilo OK da nema jednog problema... A to je - cemu to?

Naime, jako je tesko bez pripreme sagledati sto je u praksi bitno, a sto ne. PC tehnicar gotovo da nema nikakvu potrebu to znati, ako mu je primarni posao popravljati piceke u nekoj manufakturi.

A netko tko se, recimo, zeli baviti serverima mora u detalje znati neke stvari, tipa diskovi, RAID polja i slicno, sto mnogi "zanju" a u biti nemaju pojma o pojmu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 09:48   #51
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Autor Striček Pregled postova
Mislim da Horza odmah navali s pitanjima tipa: ajde mali nabroji ti nama sve BIOSove pozive za prekid.
.....say what?
brijesh. inače, ja sam klinac i to je prva stvar koja ih zbuni....
zapravo mi je 90% pitanja sociološke/psihološke naravi (iako je na razgovorima uvijek i osoba koja ispituje isključivo ta pitanja) . al zanimljivo je da mi se najviše ljudi zbrejkalo na pitanjima kojima sam ispitivao opće znanje IT-a i reakcije u kriznim situacijama...
npr. tko je steve jobs? (frajer se zbrejka, a zadnjih 10 godina radio na održavanju institucije koja ima isključivo macove i u CV-u napisao onu fenomenalnu rečenicu "odlično poznavanje IT industrije")... ili tko je gospodin torvalds? (a frajer mi prethodno rekao da sam kompajlira kernele iako ga to ni u kom trenutku nisam pitao i generalno mi je totalno nebitno)..

ili jedan lik koji je dolazio na moje mjesto kad sam odlazio (recimo neka wannabe managerska pozicija), a prethodno bio manager u poduzeću xxx... i pitam ga tko je gospodin yyy - ne zna. a gospodin yyy mi bio na razgovoru za posao dan prije njega i preko godinu dana radio u poduzeću xxx direktno pod managerom koji mu nije zapamtio ime (prošle su samo 2 godine, a team im se sastojao od svega 5 ljudi).... mislim... jemti managera koji ne pamti imena ljudi s kojima direktno surađuje i za koje je direktno odgovoran... pa mora znati koje im je omiljeno povrće, a da ne pričamo o imenu čovjeka.

... i jednako zanimljive situacije... (ovo mi se fakat dogodilo, al im to nisam rekao)... pitanje ispituje snalaženje u kriznim situacijama i redovno se lome na takvim pitanjima....
prvi dan dođete na posao ovdje... uranili ste 15 minuta da slučajno ne bi bilo da zakasnite na posao prvi dan i došli prije ostalih kolega...
ulazite u ured IT odjela, palite svjetlo, i čujete kako nešto bipće u kutu sobe... idete do izvora zvuka, tamo je database server od poslovne aplikacije i njegov ups. provjeravate zvuk - nije ups - bipće server. prebacujete kvm switch i vidite da se raspao jedan disk, hot spare uletio, a nakon toga se raspao još jedan disk u tom predivnom raid5 polju.
30 ljudi dolazi na posao za 5 minuta i telefon će vam početi zvoniti ko lud, a kolege koji vam mogu pomoći su baš danas slučajno na terenu cijelo prijepodne i nitko nema službeni mobitel, a brojeve privatnih mobitela ne daju svojim kolegama iz sasvim razumljivog razloga. što činite?

- i na to pitanje hrpa ljudi odgovara "idem kupiti takav disk i zamijeniti ga", ili "hmmm... rebuildam raid polje"...
- oboje totalno debilni odgovori koji su totalno neprikladni situaciji.
onak... ako mi je 10% ljudi na to pitanje odgovorilo "obavještavam djelatnike o problemu i zovem šefa ili kadrovsku jer oni sigurno imaju broj mobitela kolega, jer sam i ja dao svoj broj kada sam se prijavljivao za posao"...

blah.... uglafnom, pitanja poput "nabroji 10 jezgri procesora" su totalno glupa, nepotrebna i onak... ne govore ništa što bi bilo bitno za obavljanje posla - bez obzira da li je riješ o tehničkoj ili managerskoj poziciji.

sve u svemu, ide mi na živce što svi očekuju neka glupa pitanja poput "koliko djece i pasa imate" ili "gdje ste radili" ili "koliko RAMA po defaultu ima u del*** serveru". mislim... to sve piše u CV-u. na razgovor dolaze da se vidi jesu li sposobni raditi for fu*ks sake. i onda ih cijela situacija malo izbezumi i onak... padaju ko muhe. točnije, filtriraju se ko čaj.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 10:27   #52
Deathwish
overpowered
Moj komp
 
Deathwish's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 906
Hmm karijera vezana uz hardware, tom i ja težim,e sad problem je di naučiti ono kaj trebaš,recimo mene najviše zanima arhitektura procesora i graf kartica,što je jedan od razloga što sam upisao fer,no uz par predmeta koji su baš u području koje me zanima većina ostalog je matematika,ono što smo učili a da me baš zanimalo je bilo asemblersko programiranje RISC i ARM-a,te nešto operacijskih sustava(tj osnove rada istih),e sad nadam se da će na višim godinama bit veći broj izbornih predmeta jer sad slušam već 4vrtu matematiku
anyway u lijepoj našoj mislim da najviše šansi za Hardware karijeru kao menađer neke IT firme ili nešto slično,teško da ćeš izmislit čudo neviđeno bez solidnih financ sredstava...
__________________
@Work HP Zbook15
@Home Acer 5020
Deathwish je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 10:36   #53
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Autor Deathwish Pregled postova
Hmm karijera vezana uz hardware, tom i ja težim,e sad problem je di naučiti ono kaj trebaš,recimo mene najviše zanima arhitektura procesora i graf kartica,što je jedan od razloga što sam upisao fer,no uz par predmeta koji su baš u području koje me zanima većina ostalog je matematika,ono što smo učili a da me baš zanimalo je bilo asemblersko programiranje RISC i ARM-a,te nešto operacijskih sustava(tj osnove rada istih),e sad nadam se da će na višim godinama bit veći broj izbornih predmeta jer sad slušam već 4vrtu matematiku
anyway u lijepoj našoj mislim da najviše šansi za Hardware karijeru kao menađer neke IT firme ili nešto slično,teško da ćeš izmislit čudo neviđeno bez solidnih financ sredstava...
pod pretpostavkom da se zelis orijentirati na grafe i procove zbog želje razvijanja istih... u RH si 0 bodova. doslovno. nemaš kaj. možeš pisati za neki časopis i dec it. za bavljenje takvim stvarima... jao... put pod noge, završit MIT, berkley, ili što već, a onda se zaposliti u nekoj od malobrojnih firmi na ovome svijetu koje se bave isključivo time (intel, amd, via, toshiba, nvidia, ili naravno allmighty IBM). pri tome ne mislim IBM hrvatska.
ono.... prespecifično područje s kojim u RH možeš biti voditelj servisa ili nekaj takvo. ako se respecaš na neki management, onda znanja grafičkih i procova postaju nebitna.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 11:24   #54
Deathwish
overpowered
Moj komp
 
Deathwish's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 906
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
pod pretpostavkom da se zelis orijentirati na grafe i procove zbog želje razvijanja istih... u RH si 0 bodova. doslovno. nemaš kaj. možeš pisati za neki časopis i dec it. za bavljenje takvim stvarima... jao... put pod noge, završit MIT, berkley, ili što već, a onda se zaposliti u nekoj od malobrojnih firmi na ovome svijetu koje se bave isključivo time (intel, amd, via, toshiba, nvidia, ili naravno allmighty IBM). pri tome ne mislim IBM hrvatska.
ono.... prespecifično područje s kojim u RH možeš biti voditelj servisa ili nekaj takvo. ako se respecaš na neki management, onda znanja grafičkih i procova postaju nebitna.
Znam ,pošto nisam imao para za ić van studirat išo sam ovdje,a onda poslje faksa prvom prilikom van,kaj se mene tiče bilogdi praktički,može i u japan ,ne pucam na menađment iako nikad neznaš di ću završit,osobno bi najrađe radio u amd-u ili nvidiji (doduše ko nebi),pa ono,uz malo sreće i puno rada nadam se da i budem ( i onda ču radit 256 jezgrene proceve muahahaha )
blah ispiti,moram učit počet
__________________
@Work HP Zbook15
@Home Acer 5020
Deathwish je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 11:38   #55
Lesa
Premium
 
Lesa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,130
Stvar je što veliki dio poslova u ITu ima i komercijalni dio. Evo recimo moj sad bivši tehnički inžinjer za velike UPS sisteme je prešao iz servisa gdje je radio i dizajniranje rješenja kao i podršku u jednog sistem integratora (firme koje rade rješenja i prodaju za druge firme, ne male kupce) i tamo je sad Sales specialist.

Ukratko, on je expert za Data centre, no u dijelu energetike, hlađenja i dizajniranja UPSova. Kao specijalist za to on pruža podršku Key Account Managerima, znači prodajnoj sili, za njihove kupce. Znači recimo KAM Đuro ima svog kupca Agrokor. Njihov IT sektor ima u planu za ovu godinu konsolidaciju dosadašnje server sale u novoj centralnoj zgradi koju su sagradili. KAM Đuro dobiva info od ITa, on onda koordinira Sales specialiste da definiraju sa Agrokorom pojedine dijelove novog data centra. Znači Sales za servere radi svoje, Sales za storage svoje, Sales za security definira kako će to izgledati, Sales za UPSove svoj dio itd itd.
Ljudi iz Agrokora imaju svoje ideje, zadatak Sales specialista je da sa njima usuglase svoja rješenja (ovisno kojeg proizvođača drće - IBM, HP, Dell...) a istovremeno definiraju se cijene, popusti od strane KAMa i kupca od informacija koje dobiva o cijeni pojedinih rješenja i opreme.

U svakom slučaju meni je zanimljiva ova pozicija Sales specialista kod koje je prisutno i stalno učenje novih rješenja određenih proizvođača (npr, gledao sam IBM seminare sa Malte gdje se obrađuje sve od Blade-ova, pojedinih dijelova, mrežne, UPS, PDU infrastrukture, x86 serverskih rješenja, study caseova odrađenih poslova, konkurencije, ma sve moguče ), edukacije u HR i van zemlje, kontakti sa jakim ljudima u velikim firmama, rad na takvim instalacijama gdje i o samoj osobi puno ovisi kakav sustav na kraju ispadne.. u glavnom iznimno dinamičan posao sa dosta prisutnom komercijalnom crtom jer se mora baratati i cijenama, mora se jako dobro baratati materijom jer se osjeti ako je nešto naučeno površno ili napamet, mora se biti dobar prezenter jer ipak uvaljuješ skupe sisteme, uglavnom posao gdje ako odabereš ono što te zanima imaš priliku se jako i brzo razvijati i dizati si cijenu...

uf ovaj godišnji je zakon
__________________
..smartphone...
Lesa je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 13:27   #56
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Citiraj:
Autor Deathwish Pregled postova
Znam ,pošto nisam imao para za ić van studirat išo sam ovdje,a onda poslje faksa prvom prilikom van,kaj se mene tiče bilogdi praktički,može i u japan ,ne pucam na menađment iako nikad neznaš di ću završit,osobno bi najrađe radio u amd-u ili nvidiji (doduše ko nebi),pa ono,uz malo sreće i puno rada nadam se da i budem ( i onda ču radit 256 jezgrene proceve muahahaha )
blah ispiti,moram učit počet
Znaš što će biti?
Zapit ćeš se u obližnoj birtiji i probudit se oženjen sa četvero djece i još ćeš se uvijek mučiti zašto ne možeš u assemblyu dobiti output stringova na ekran.
Inače daj zamisli da ti u CV-u piše "Professional assembly programmer"
Ili si lud ili nemaš život...
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 16:07   #57
Deathwish
overpowered
Moj komp
 
Deathwish's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 906
Citiraj:
Autor Striček Pregled postova
Znaš što će biti?
Zapit ćeš se u obližnoj birtiji i probudit se oženjen sa četvero djece i još ćeš se uvijek mučiti zašto ne možeš u assemblyu dobiti output stringova na ekran.
Inače daj zamisli da ti u CV-u piše "Professional assembly programmer"
Ili si lud ili nemaš život...

Čini mi se da govoriš iz iskustva
Hvala na optimizmu i riječima potpore
p.s imam život al jesam lud
__________________
@Work HP Zbook15
@Home Acer 5020
Deathwish je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 17:10   #58
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Jako puno mladih žele ili biti specijalisti u mrežama, ili u dizajniranju novih procesora ili nekih novih tehnologija, žele izrađivati uredske aplikacije i prodavati iste da stalno kaplje lova. To su sve uglavnom ljudi u srednjoj školi te na fakultetu, ljudi sa više/manje znanja te isto toliko volje za učenjem novosti. Kad se završi fakultet, idila prestaje, te nas kruta stvarnost lupi maljem u leđa (kako je to popularni John Doe rekao ), velika većina završi po servisima ili helpdeskovima, instalaciji adsl uređaja. Razlog tome je želja da se ostane koliko toliko u grani informatike, a oni snovi polako padaju u zaborav te se privikavamo na to da ovdje nema puno mogućnosti. Uglavnom je u informatici jednostavno pitanje 0 ili 1 , ili si totalni luđak što se tiče toga ili se spustiš na zemlju i skužiš da barataš uglavnom samo sa osnovnim pojmovima. Naravno, postoje ljudi koje će i ono malo znanja uspjeti isprezentirati te uspjeti, te oni kojima će se posrećiti itd. Ali ljudi moji, priviknite se da živite u području gdje nema puno inovacija,niti podrške za iste. Moj primjer? Zadnjih 4 godine učio sam mreže a ne znam ni 40% toga sigurno, marketing u IT-u brijem da kužim i brijem da mogu isprezentirati proizvod, ali , radim na poslu koji nema prevelike sličnosti sa prvotnim željama. Makar, skužio sam da ovdje imam veću slobodu što se tiče učenja i eksperimentiranja .
U biti, ono što želim reći je : Vrlo dobro procijenite svoje znanje i procijenite kolike su mogućnosti da vas netko primi na željen posao sa tolikim znanjem. Eto, my 2 cents.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 18:36   #59
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Citiraj:
Autor Deathwish Pregled postova

Čini mi se da govoriš iz iskustva
Hvala na optimizmu i riječima potpore
p.s imam život al jesam lud
Nije to toliko loše (žena, djeca)...mislim...ne znam...ali iapk je IT samo IT a čovjek je more...hehe, ala lipote razumiš,e!
Ništa, možemo onda lagano započeti sa boot loaderom u (Ass)emblyu, pa ćemo kernel preko vikenda!

Ajmo igru...ja započnem prvi sa kodom a vi nastavite...i tako svaki po jednu liniju!!!
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 19:58   #60
Deathwish
overpowered
Moj komp
 
Deathwish's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 906
Citiraj:
Autor Striček Pregled postova
Nije to toliko loše (žena, djeca)...mislim...ne znam...ali iapk je IT samo IT a čovjek je more...hehe, ala lipote razumiš,e!
Ništa, možemo onda lagano započeti sa boot loaderom u (Ass)emblyu, pa ćemo kernel preko vikenda!

Ajmo igru...ja započnem prvi sa kodom a vi nastavite...i tako svaki po jednu liniju!!!
Hehe može
Iako mislim da bi program koji tako napravimo postao samosvjestan i počeo bacati nuklearke okolo
anyway da ne offtopičarimo ljudi su dobro rekli za IT karijeru u hardware-u vam u hrv. nisu velike mogućnosti,ali ako želite u inozemstvo
stoga trbuhom za hardware-om
__________________
@Work HP Zbook15
@Home Acer 5020
Deathwish je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na