Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.11.2009., 18:37   #31
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
@Sa_Stilom
Hvala ali još sam u fazi "vraćanje podataka" i tu imam nekih nejasnoća...


Jučer sam dobio HDD ali sam zaboravio uzeti i SATA adapter za napajanje (kabel za podatke sam imao), pa sam danas išao do ve-mila da ga uzmem ali tamo nikoga živog a na vratima piše da je zatvoreno zbog preuređenja...moš' mislit, onda odem do HG spota ali i tamo zatvoreno u ostale tri trgovinice informatičke opreme nisu imali SATA adapter za napajanje (sramota)...uglavnom našao u čipoteci, spojio HDD i formatirao ga i sad nešto što mi nije jasno, evo SS:

Nerazumijem zašto mi je ovaj novi disk (DATA) Dynamic a svi ostali su Basic. Kad sam stavio da se formatira stavio sam opciju Primary a sada je taj disk Simple volume (što god to značilo), ostali su ili Primary partition ili Logical drive.

Ako mi netko može napisati kako bih trebao posložiti te diskove, koji da budu Primary (da li samo ovaj na kojem je OS), ili mogu i ovaj novi na kojem će mi biti podatci staviti kao Primary. Od ovoga Primary, Logical, Extended i Simple volume...-što staviti za svaki disk da bude najbolje?

Zadnje izmijenjeno od: summus. 04.11.2009. u 19:35.
summus je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 18:48   #32
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
thopok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2009., 20:06   #33
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
@thopok
Hvala, ali i dalje mi nije jasno kako ovaj Dynamic "pretvoriti" u Basic...i kako je najbolje da "posložim" ove diskove, koji da budu Primary, koji Extended ili Logical...?
summus je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 22:46   #34
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor summus Pregled postova
@thopok
Hvala, ali i dalje mi nije jasno kako ovaj Dynamic "pretvoriti" u Basic...i kako je najbolje da "posložim" ove diskove, koji da budu Primary, koji Extended ili Logical...?
Sto kaze guglj?
http://www.partition-tool.com/resour...k-to-basic.htm
http://www.dynamic-disk.com/
http://www.lockergnome.com/windows/2...o-basic-disks/
http://www.bestshareware.net/howto/c...sic-disk.htm#1
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 23:35   #35
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
kako je najbolje da "posložim" ove diskove, koji da budu Primary, koji Extended ili Logical...?
Pa to ovisi o potrebama korisnika. Možda nekima ne odgovara da 1 volumen zauzme čitav disk?
Ovo se moglo i potražit na odgovarajućem pdf-u.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 23:54   #36
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,737
Citiraj:
Autor summus Pregled postova
... e baš...jest da mi se sad ovo desilo sa HDD-om ali nisam znao da je Seagate tako loš dok nisam pročitao temu o HDD-ovima na ovom forumu. Prije par godina izgorio mi je jedan HDD (seagate) i sada se sa ovim isto Seagatovim desila ova glupost, ali sam još uvijek mislio - a dešava se....kad tamo nitko ništa dobro ne zbori o Seagate-u....

...uglavnom izabrao sam Caviar Green http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=051.510.082 jer mi treba za storage, brzina mi nije nešto bitna a tih je, samo što košta 666 Kn valjda to nije neki nesretni broj pa mi se opet nešto desi a i skižio sam da su mi svi HDD-ovi koji su do sada krepali imali grčke nazive....morati ću ove preživjele "grke" prekrstiti...e da lako se meni sada zezati kad su podatci na vidiku....sutra mi dolazi HDD pa ćemo vidjeti što dalje...

to je prilicno nesretan broj, jer ce te zbedirati ako ga kupis po toj cijeni i skuzis da kosta 100 kuna manje u protisu i diskontu24
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 00:08   #37
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
to je prilicno nesretan broj, jer ce te zbedirati ako ga kupis po toj cijeni i skuzis da kosta 100 kuna manje u protisu i diskontu24
Da ne pričamo o udaljenosti između linksa i protisa :P
  Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 00:24   #38
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
@Joke
Hvala na linkovima, ali i dalje nemogu ovaj disk konvertirati u Basic... Znači u Disk menagmentu desni klik na taj Dynamic disk i odaberem Delete Volume... kada se izbriše opet kliknem na njega ali nema opcije Convert to Basic Disk.....mogu samo opet napraviti Dynamic evo SS:


summus je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 02:02   #39
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Kad ne ide tako…
To change a dynamic disk back to a basic disk

Citiraj:
Using a command line
1.
Back up all volumes on the disk you want to convert from dynamic to basic.
For more information about backing up volumes, see Related Topics.
2.
Open Command Prompt
3.
Type:
diskpart
4.
At the DISKPART prompt, type:
list volume
Make note of the volume(s) you want to delete.
5.
At the DISKPART prompt, type:
select volume=n
6.
At the DISKPART prompt, type:
delete volume
7.
At the DISKPART prompt, type:
list disk
Make note of the disk number of the disk that you want to convert to a basic disk.
8.
At the DISKPART prompt, type:
select disk n
9.
At the DISKPART prompt, type:
convert basic

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 05.11.2009. u 02:15.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 05:04   #40
summus
Premium
 
summus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: U kućici na stablu
Postovi: 261
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
....a kada ne ide ni tako?


...pa niti u Partition Magicu nemogu ništa...


Uvijek isto kao i u Disk Menegmentu mogu izbrisati taj Dynamic i nakon toga sve što mogu napraviti je ponovno "napraviti" taj Dynamic i tako u krug - Basic nikako...

Vidim da ovom izgleda nema riješenja, pa ću pitati vezano uz ovo što mi je najbitnije a to je spašavanje podataka: Ako prebacim podatke sa HDD-a koji je postao "nevidljiv" (HEKSAHEMERON) na ovaj novi HDD (DATA) koji je svojevoljno odlučio biti Dynamic, i što mu sad ja mogu... da li ću poslije kada reinstaliram windowse moći pristupiti tim podatcima ili bi se i to moglo iskomplicirati?
summus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2009., 12:34   #41
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor summus Pregled postova
....a kada ne ide ni tako?


...pa niti u Partition Magicu nemogu ništa...


Uvijek isto kao i u Disk Menegmentu mogu izbrisati taj Dynamic i nakon toga sve što mogu napraviti je ponovno "napraviti" taj Dynamic i tako u krug - Basic nikako...

Vidim da ovom izgleda nema riješenja, pa ću pitati vezano uz ovo što mi je najbitnije a to je spašavanje podataka: Ako prebacim podatke sa HDD-a koji je postao "nevidljiv" (HEKSAHEMERON) na ovaj novi HDD (DATA) koji je svojevoljno odlučio biti Dynamic, i što mu sad ja mogu... da li ću poslije kada reinstaliram windowse moći pristupiti tim podatcima ili bi se i to moglo iskomplicirati?
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=140282

Citiraj:
HOWTO: Convert a dynamic disk back to a basic disk without data loss

**Disclaimer: This ONLY works if you have NOT used ANY of the "new" features of dynamic disks such as extending a partition or software RAID. This is an expert-level procedure, so if you don't know what you are doing, you shouldn't be attempting this.**

1) Install dskprobe.exe on the system. (This is one of the utilities in the Win2K or WinXP support tools on the install CD, and can be installed by simply copying the .exe file to the hard drive.)
2) Run dskprobe.exe on the system.
3) Select the Drives menu and "Physical Drive. . ."
4) Double click on the drive that you want to convert back to a basic disk. Click the "Set Active" button next to that drive.
5) From the Sectors menu, select "Read"
6) Accept the defaults (begin sector 0, read 1 sector) and click "Read"
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7) In the editor, go to the "01C0" line and the third bit should be a "42".Change that to a "07".
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8 ) From the Sectors menu, select "Write". Confirm all dialog boxes. **Note: This is the step that will hose your box if you have not followed the above instructions correctly.**
9) Exit dskprobe.exe. Reboot
10) Run chkdsk on the affected logical drive(s). If any errors are found, do a chkdsk /f to fix them. Done.
A koliko vidim u tome bi mogao pomoci i "Acronis True Image 9.1 Server/Enterprise Server." ?
__________________
IE6
Linux is Not Windows

Zadnje izmijenjeno od: Joke. 05.11.2009. u 12:51.
Joke je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na