Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.07.2021., 12:06   #4531
bilicvitak
Premium
 
bilicvitak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 481
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Jesi si izmijenio kondenzatore u napajanju? Originalno su unutra sami JunFu, koji su klasa ispod najniže klase.
__________________
Kupujem
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 12:42   #4532
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 997
Naravno, mislim da su bili fuk yuh ili tako nesto
Napon je stabilan, a ripple u rangu više klase, pa je odluka pala da prolazi zbog 40A na 5V.
Overclock je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.07.2021., 12:46   #4533
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
@trekkie
Bilo bi dobro okrenuti floppy kabel da više zraka dolazi do kartice. Vidi na kolko se grije kad vrti neki 3dmark 1-2h u zatvorenom kućištu Imaj na umu da tu toplinu gutaju sve ostale komponente i da im ne odgovara takva klima ^^ Ja bi maknul metalne brackete oko kartice i napravil tunel do prednjeg ventilatora, lifeSpan++
Da mogu, stavio bi ga bočno ili nekako drugačije. Ali idioti su stavili Floppy konektor na samo dno matične, valjda misleći da nitko ne bude koristio floppy (i/ili IDE) na S775 mašini. Isti layout sam viđao i na AM2/AM3 matičnim, valjda su digli ruke od legacy konektora očekivajući da ljudi budu spajali sve na SATA.

Što je glupost, ne možeš ni napraviti particiju diska bez floppy diskete. Fair enough, sigurno postoji neka fancy moderna metoda sa ethernet vezom ili USBom, ali jedini pristup kojeg ja znam je A:\FDISK.exe a za takvo nešto trebaš floppy

Možda si jednog dana zamijenim tu 8600GTX za 8800GT (ili jače) sa aktivnim hlađenjem, pa riješim problem hlađenja ali i nadogradim sleeper ... dvije muhe jednim udarcem

Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Nisam zaboravio na temu (i društvo), škicnem svaki dan kaj pišete samo kaj nemam vremena za ništa korisnog raditi ;
Dobro je znati

Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Kaj WinFast nije Leadtekov naziv za grafičke? Ovo je Point of View,... no opet to ne znači da i za jedne i za druge ne radi ista tvornica dijelove ili da su obje tvrtke zapravo jedna samo sa više podbrandova da ponuda bude šarenija
Je, Leadtek WinFast... Ali su fakat iste, pogledaj i sam:


Odlična grafa by the way, jedna od rijetkih koje sam si ostavio... U stvari, želio sam je staviti u jedan od Adisona ali nažalost VGA je previše u stranu, i VGA utikač od monitora ne stane. Ironično, da je lošiji model i da nije "ViVo" ne bi bilo tog problema!
  Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 13:05   #4534
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,686
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Što je glupost, ne možeš ni napraviti particiju diska bez floppy diskete. Fair enough, sigurno postoji neka fancy moderna metoda sa ethernet vezom ili USBom, ali jedini pristup kojeg ja znam je A:\FDISK.exe a za takvo nešto trebaš floppy
A bemu miša kolega, vrijeme je da se (barem malo) moderniziraš
Fino se zvizne stari Hiren's cd i eto gomilica alata, između ostalog za particioniranje i format.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 13:20   #4535
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A bemu miša kolega, vrijeme je da se (barem malo) moderniziraš
Fino se zvizne stari Hiren's cd i eto gomilica alata, između ostalog za particioniranje i format.
Hehe, da ti velim iskreno uopće ga se nisam sjetio... Da, imam Hiren's boot CD, i uglavnom ga koristim za Mini XP ili MemTest. Katkad HDD surface test, traženje bad sectora. Ali rijetko ili gotovo nikad za particije i format, jednostavnije mi je ubaciti floppy & napraviti particiju kroz FDISK, odnosno napraviti brzi format (Format C: /q) ako particija već postoji a treba je brisati

Očito da je 15+ godina sa starim kompovima napravilo svoje, ne mogu zamisliti ni mašinu bez CD (ili barem DVD) pogona! Gledano iz retro perspektive, bootanje sa CDa je i više nego komplicirano. Obično je poredak A:, C:, SCSI, dok u slučaju bootanja sa CDa moraš promijeniti u "CDROM, C" gdje se u potpunosti ignorira floppy. Pa bi takvom logikom svaki put kad trebam disketu trebao u BIOS, i mijenjati boot sequence.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 05.07.2021. u 13:26.
  Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 14:07   #4536
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,287
Windows 98SE OEM CD je bootabilni i emulira A:\ između ostalog.
Iako je sam fdisk bugovit pa ponekad ne kuži stvarnu veličinu / geometriju diska. Tako da je bolje koristiti nešto drugo za particioniranje. Ja obično preferiram parted ili cfdisk s neke male linux distre (npr. Slax 7.0.8 English-USA i486 221MB.iso)

Zadnje izmijenjeno od: stef. 05.07.2021. u 14:19.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 14:36   #4537
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Windows 98SE OEM CD je bootabilni i emulira A:\ između ostalog.
Iako je sam fdisk bugovit pa ponekad ne kuži stvarnu veličinu / geometriju diska. Tako da je bolje koristiti nešto drugo za particioniranje. Ja obično preferiram parted ili cfdisk s neke male linux distre (npr. Slax 7.0.8 English-USA i486 221MB.iso)
Imam original(e), i to više komada, ali hvala na linku

Vezano uz FDisk, problemi se javljaju samo ako matična (BIOS) ne podržava određeni kapacitet ... imao sam takvih slučajeva nekoliko puta, iako je da budem iskren više iznimka nego pravilo.
  Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 15:06   #4538
512bit.net
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 71
Fdisk je zakon, bio i bit će

Jedno vrijeme na 95-ici je bio popularan program PartitionMagic,
jednostavan, intuitivan, sve napraviš iz Windowsa.

Međutim, kada mi je od diska sa 3.2 Gb napravio dvije particije po 2.0 Gb (bez kompresije, a koje su radile i c/p s jedne na drugu) prestao sam mu slijepo vjerovati i vratio se na fdisk
512bit.net je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 15:15   #4539
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,287
@Trekkie
Može biti da BIOS ima neku ulogu, ali je onda pitanje zašto drugi alati rade kako treba .
Originalni Win98 FDISK ne radi kako treba s 64+ GB diskovima i to je do koda: http://a-abildgaard.dk/Kursusweb/fdisk.htm
Npr. ako disk ima 80GB, fdisk će vidjeti 16GB (80 - 64) . Nakon 64 se okrene brojač ko na Yugiću.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 05.07.2021. u 15:20.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 15:17   #4540
512bit.net
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 71
Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Jesi si izmijenio kondenzatore u napajanju? Originalno su unutra sami JunFu, koji su klasa ispod najniže klase.
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Naravno, mislim da su bili fuk yuh ili tako nesto
Napon je stabilan, a ripple u rangu više klase, pa je odluka pala da prolazi zbog 40A na 5V.
Neka me prosvijetle znalci, ali kod odabira napajanja težina je car.
Nekadašnja napajanja su imala po 3 kg,
onda je uvedena ekološka norma od 2 kg, pa su kvalitetna napajanja spustila težinu na 1.9 kg.

Ova ekipica 500W u 600-700g .. ne hvala.

Ako se dobro sjećam postojala su legendarna JNC napajanja.
Svaki strujni peak su propustila, ma propustila bi i grom, u kućištu sve spaljeno, od memorije do diska, a napajanju ništa, ko novo
512bit.net je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.07.2021., 15:19   #4541
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,287
Nije ni težina sve. Tagani su bili teški s predimenziniranim Alu heatsinkovima, a kondenzatori su im isto bili zadnji šrot.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 15:25   #4542
bilicvitak
Premium
 
bilicvitak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 481
I nađi jednoga koji danas radi.
__________________
Kupujem
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 15:53   #4543
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 997
Opet ide tema u OT

Masa definitivno ne garantira kvalitetu, ali bolja napajanja su često teža od prosjeka. Predimenzionirano hlađenje NE POSTOJI!

Karakteristike kvalitetnog napajanja po važnosti (IMHO):
1. Zaštita. Overpower i underpower protection, da napajanje primarno čuva potrošače, a sekundarno sebe.
2. Stabilnost napona. Da u svim uvjetima (full load, idle, high temp, low temp) napon bude unutar specifikacija.
3. Ripple. Što manji naravno, bez spike-ova.
4. MTBF. Kvalitetne/skupe komponente i čim bolje hlađenje.

@bili
Imam jedno taganče, 480w, serija buzdovan ^^
Overclock je online   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 18:22   #4544
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,180
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Nije ni težina sve. Tagani su bili teški s predimenziniranim Alu heatsinkovima, a kondenzatori su im isto bili zadnji šrot.
Amen, jedino napajanje koje mi je krepao do sad

Btw Trekkie, ovaj dizajn kartice koliko sam primjetio sad kopiraju svi zivi kinezi na Aliju za PCI i AGP grafe, ak se ne varam i ona moja FX5500 je dosla sa takvim hladnjakom i ima tak nekakav layout. Očito da je dobro riješen cooling, znaš kak to ide, ak budeš krao nebuš krao loše vec dobre ideje

Edit: Btw kad smo vec kod grafa uzeo sam si dvije untested HD4850, lova je bila nikakva pa nije ni rizik.



Ako rade obadvije onda je plan da se malo poigram sa cross-om jer nisam to nikad radio pa čisto da vidim kak to šljaka Ali nekaj mi nije jasno u citavoj prici, naime kartice su kupljene istovremeno od iste osobe i isti su Điđibajt model u slovo. Zalman je tvornicki cooling a pasivac je naki aftermarket koji je očito u nekom trenutku došao gore. S obzirom da je vrlo vjerovatno i inicijalno bio cross u igri, nije mi jasno koja je logika iza pasivca, ima neko neku pametnu teoriju tipa radi uštede prostora jer nije bilo mjesta za obje kartice ili tak nekaj, čisto sam morbidno znatiželjan jer ne vidim logiku zamjeniti cooling samo na jedno kartici

Zadnje izmijenjeno od: Alien_200581. 05.07.2021. u 18:47.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 18:54   #4545
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,287
Izgleda kao Accelero L2 (ili L7) s odvaljenim ventom. Sumnjam da su temperature bile normalne s time.

A kad smo kod Accelera L2, netko je 2 stavio na V5 5500: https://www.forumzone.it/showthread.php?t=52755

Zadnje izmijenjeno od: stef. 05.07.2021. u 19:12.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 19:01   #4546
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Na trenutak sam pomislio da je riječ o 8800GT ... naime, koristili su isti Zalman cooler na Gigabyte-ovoj verziji 8800 grafe
  Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 19:03   #4547
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,180
Ma nebi ni ostavio to tak, ne vjerujam ja nikakvom pasivcu kaj god proizvodaci govorili, to kaj kartica throlta na 100 ne znaci da je zdravo da radi na 95 ak moze na 75 uz sitnu doradu. Posebno kad dobar vent košta u ducanu 20-30 kuna. Ako prođe testiranje tu bude išo najveci vent koji ce stati i nekakav diy mod da ga prištekam gore

Edit: Dobro oko Stef, mislim da je indeed u pitanje Accelero bez venta
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 20:36   #4548
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,581
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Ma nebi ni ostavio to tak, ne vjerujam ja nikakvom pasivcu kaj god proizvodaci govorili, to kaj kartica throlta na 100 ne znaci da je zdravo da radi na 95 ak moze na 75 uz sitnu doradu.
Te 4850 se griju ko svinje, sretno sa sređivanjem hlađenja
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Na trenutak sam pomislio da je riječ o 8800GT ... naime, koristili su isti Zalman cooler na Gigabyte-ovoj verziji 8800 grafe
I na 9600 GSO sam imao isti takav hladnjak...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 20:51   #4549
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,287
To bi se dalo naći na Njušci. tkozlac je imao.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2021., 23:48   #4550
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,180
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
To bi se dalo naći na Njušci. tkozlac je imao.
Mislis na vent ? Naaah, za inicijalno testiranje stranicu dole i stolni vent na max i point blank u kuciste i da vidis dobrih temperatura za potrebe inicijalnog testiranja Lickanje i kombinatorika sa vent replacementima naknadno ako sve radi kak spada
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 18:11   #4551
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Za vas koji više ne koristite CD/DVD medije, evo jedno "retro" iskustvo ... upravo mi je CD-ROM izbacio disk pri punoj brzini (40X) čitanja, i spustio ga u ladicu.

Zvučalo je kao da je netko brusio plastiku kutnom brusilicom, a sam CD je pretrpio teže oštećenje vanjskog ruba (ali je još čitljiv, obzirom da je oštećenje na praznom dijelu diska)
  Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 18:26   #4552
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,686
Pa pisali smo o tome, to je "feature" slot in verzija 😀
Taman da u medije izađe naslov ubio ga vlastiti cd medij ... 😂
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 18:32   #4553
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa pisali smo o tome, to je "feature" slot in verzija 😀
Taman da u medije izađe naslov ubio ga vlastiti cd medij ... 😂
Ali ovo nije slot loader, lijepo sam rekao da ga je "spustio u ladicu"

Dobro da se nije lansirao ... komp ima čudne probleme cijeli dan, ali ovo nije do kompa već očito do samog pogona. Vjerujem da je do pregrijavanja i/ili visokih temperatura, stalno mi radi na 60-nešto C.
  Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 18:38   #4554
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,686
Svakako zeznuto, trebalo bi provjeriti kako zahvaća / stisne medij ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 19:02   #4555
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,023
Do pogona je, dogodilo mi se to više puta s raznoraznim lošijim brendovima. I to još u ono davno doba dok su bili aktualni, a kako neće sada kad su već malo stariji
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 19:17   #4556
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Do pogona je, dogodilo mi se to više puta s raznoraznim lošijim brendovima. I to još u ono davno doba dok su bili aktualni, a kako neće sada kad su već malo stariji
Ma kakvi lošiji brendovi, ovo je creme de la creme! BTC at its finest, sa Hitachi loaderom
  Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 20:14   #4557
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,180
Moram priznati da to nisam doživio od davnih vremena kada sam koristio LG pogone... Nije da mi fali, samo velim
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 20:18   #4558
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,545
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Za vas koji više ne koristite CD/DVD medije, evo jedno "retro" iskustvo ... upravo mi je CD-ROM izbacio disk pri punoj brzini (40X) čitanja, i spustio ga u ladicu.

Zvučalo je kao da je netko brusio plastiku kutnom brusilicom, a sam CD je pretrpio teže oštećenje vanjskog ruba (ali je još čitljiv, obzirom da je oštećenje na praznom dijelu diska)
Jel to smece od BTCa? To je on volio radit...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 20:49   #4559
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,023
Je, to su ti kvalitetni uređaji. U jednom mu se razletio medij, a ovaj sad neplanirano ispljunuo van
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2021., 20:55   #4560
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Jel to smece od BTCa? To je on volio radit...
Kako si znao?!

A evo i dokumentirane štete... Nije mi baš stalo do CDa, a ni do samog pogona. CD je ono što ja zovem "radna kopija", original je na sigurnom i u ladici dok je oštećeni CD Verbatim i mogu lagano napraviti novi ako je potrebno. Dok za sam pogon imam ladicu/mehaniku viška, pa ga u najgorem slučaju mogu i promijeniti/servisirati ako je potrebno. Iako stvarno nema razloga, jer je šteta na ladici minimalna, i jedva vidljiva golim okom.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 06.07.2021. u 21:07.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na