Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.07.2020., 23:14   #3631
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,410
Evo, kad se već stavljaju prognoze za budućnost, zamislimo da Intel uopće ne proizvodi procesore za laptop, desktop i za servere...jer tamo AMD rastura.

I tako, gledajući onda Q1 2020 (za AMD ne nađem dostupne podatke za Q2), može se zaključiti da intel u segmentima:

- Internet of things
- Autonomous driving
- Memory business

...znači bez kompletnog laptop, desktop i serverskog poslovanja ostvaruje 36% veće prihode od AMD-a sa svim svojim proizvodima, uključujući i GPU.

Ili da Intel samo sa segmentom "Memory business" ostvaruje prihode kao cijeli AMD neserverski business (znači desktop, laptop i grafičke kartice).
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 23:29   #3632
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,785
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.07.2020., 23:33   #3633
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,978
Očito TSMC ostvaruje velike prihode i najveći je konkurent intelu, pogotovo zbog velikih ulaganja u širenje proizvodnje. Oni su nezaustavljivi i skroz je izvjesno da će preuzeti većinu svjetske proizvodnje chipova. Intel ima zbilja ogromne probleme u proizvodnji ali oni su svestrani i imaju ogromne prihode na različitim poljima.

U principu Intel je danas priznao kapitulaciju, TSMC bu ovo objeručke prihvatio.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2020., 23:57   #3634
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ako se to zakomplicira, postanu fabless, prodaju TSMC sve tvornice, strojeve, zaposlenike, a za uzvrat ovi njima štancaju... I njihovi proizvodi bi bolje izgledali na najboljem nodeu

Za sve postoji rješenje...

Točno se događa ono što je Adored u jednom od videa od prije par godina najavio, prije je bilo štajaznam 10-ak konkurentnih tvornica, pa ostalo 5, od te ekipe je GloFo ispao iz utrke, IBM odustao ranije itd.

Uglavnom priča se svodi da će na kraju ostati samo jedan ili dva igrača. A jedan od njih je sigurno TSMC. Drugi je vjerojatno Intel ili Samsung, no upitno je dali će ostati u toj bleeding edge utrci. Ostali će sve zahtjevnije proizvode bacit u ruke najboljeg, a tvornice okrenuti primitivnijim proizvodima i starijim nodeovima
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 08:48   #3635
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ako se to zakomplicira, postanu fabless, prodaju TSMC sve tvornice, strojeve, zaposlenike, a za uzvrat ovi njima štancaju... I njihovi proizvodi bi bolje izgledali na najboljem nodeu

Za sve postoji rješenje...
To američka vlada apsolutno nikad neće dopustiti, da strana kompanije posjeduje američke fabove, i to zemlja koju bi Kina mogla okupirati svaki trenutak.

Intel se nikada neće riješiti svojih fabova, osim ako ne nastane nova kompanija u američkom vlasništvu u Americi koja će ih održavati, makar proizvodili 14nm++++++ 2030.-te
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 08:56   #3636
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,978
Zato otvaraju nove pogone na američkom tlu, pa ak Kina i okupira tvornice će štancati po uvjetima po kojima želi.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 09:26   #3637
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Zato otvaraju nove pogone na američkom tlu, pa ak Kina i okupira tvornice će štancati po uvjetima po kojima želi.
Nije to to, neće Amerikanci dopustiti da Kinezi imaju bilo kakav pogled u poluvodičko intelektualno vlasništvo, makar ono bilo već zastarjelo. A pogotovo da Kinezi razvijaju tehnologiju, a Amerika nema to intelektualno vlasništvo.

Poluvodiči su pitanje obrane, napada, oni su direktna veza s najnovijim vojnim tehnologijama, možda je US deklarativno tržišna ekonomija, no kad se radi o njihovim industrijama i interesima oni će u njih upumati milijarde i milijarde kao što to rade s Boeingom, Lockheed Martinom, Fordom i još hrpom kompanija koje su na neki način dobivale ili i dalje dobivaju subvencije od vlade. Prije samo nekoliko mjeseci je SAD na pitaj boga koji način zaprijetio Nizozemskoj da Kinezima ne prodaje ASML EUV strojeve i ovi su na kraju poslušali.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 09:44   #3638
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,329
Imho se Manuel nespretno izrazio i nije mislio na prodaju IP-a Tajvancima, već na klasični fabless deal kakav TSMC ima sa hrpom američkih kompanija. I to samo za 7nm i manje. Postojeće tvornice će uvijek moći napuniti, ne prelazi svaki čip na svijetu na najmoderniji node.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 13:08   #3639
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
EPYC trenutno drži 10% tržišta, a treća generacija bi trebala to podići na 15%. Do 2023. imaju u planu preuzeti 20 do 25% serverskog tržišta, dok im neki prognoziraju čak i 30%.

I to sve u vrijeme dok Intel istovremeno ostaje konkurentan sa svojim Xeonima, a sudeći po njihovim procjenama - ne budu konkurentni.
Ne bi rekao da ostaje konkurentan zbog svojih CPU-ova nego zbog toga sto je toliko dugo imao taj primat da software i hardware od raznih proizvodjaca je bolje podrzan na Intel-ovoj platformi.

medjutim razvoj danas ide puno brze nego prije kad bi software postojao 4-5 godina uz par patcheva za bugove. Dok danas ako software developing firma vidi da moze iskoristiti bolju platfomu za povecati svoj dio trzista fast trackaju razvoj za tu platformu i mislim da je to AMD omogucio sa svojim enterprise programom.


A za poluvodicko trziste, rast TSMCa od 50% od 5.mjeseca ukazuje da im se dobro vodjena politika sa SAD-om i odlukom da dopusti AMDu toliki zakup proizvodnje vise nego isplatila.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 15:09   #3640
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,785
Da, u pravu si, ja sam se samo osvrnul na to da je čak i prijašnji Intelov CEO Brian Krzanich javno obznanil da je Intel s pojavom EPYC modela, već onda bio spreman prema svojim internim prognozama i analitikama - na to da im AMD uzme 20% tržišta i to u vrijeme kad su na sva zvona pričali o naprednih 10nm koji će uništiti sve pred sobom. Zato sam spomenul konkurentnost Xeona u tom kontekstu, jer tak jasno da je EPYC dosad izazval finu pomutnju na nekad Intelu zagarantiranom tržištu i prigrili su ga svi veći svjetski igrači. E i sad s ovim novim stanjem u kojem Intel sasvim jasno svima daje do znanja da ništa od 7nm u dogledno vrijeme, a i pitanje je da li će uopće biti kakvih konkretnijih pomaka - AMD sa svojim EPYC modelima ima još bolju poziciju da ugrabi što je više moguće tih najbitnijih tržišnih udjela.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.07.2020., 16:42   #3641
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,012
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Pa da, ono kaj Intel najviše ističe otkad postoje.

Gle, ovisi o firmi, ugovorima, dogovorima, pregovorima, rođacima i ko zna čemu sve još kad smo mi u pitanju, jer Intel se ionak kupuje bez da se uopće zna trenutno stanje, a većina je toliko uljuljana da se automatizmom kupuje samo Intel.

Opet s druge strane, nama u firmi jedan dual-socket EPYC sustav uredno zamijeni cijeli ormar Intel opreme, za manje nofci i s tak jasno manjom potrošnjom, grijanjem i ostalim veseljem, a žvače VM-ove ko da nema sutra.

I opet - tak me zaboli, jer nisu moji nofci ni firme, ali Intel sam priznaje da nema ništa, a mi samo komentiramo situaciju.

Radimo sa firmama s cijele kugle, i svagdje je isto. AMD se pojavi tu i tamo za sada. Neznam kakva je situacija s Amazonom, Azurom, Oracleom i ostalim cloud provajderima. Baš me zanima što imaju i koliko.
Nemojmo zaboraviti poziciju Intela kada se pojavio AMD64. Slična je situacija bila pa su preživjeli oboje, i Intel se vratio s Core2Duom.
Mogu tu povući paralelu i s ATI-nVidia u vrijeme dok su 9700Pro žarile i palile, a nvidia je kupila mrvice dok nije izašla 6800 i okrenula tržište naopako.
Svi su preživjeli, jedni bez drugih nemogu. Kako god bilo, opet kažem, nikad nije bilo bolje vrijeme za end usera u pogledu performanse/uloženo.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 17:05   #3642
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,785
Ma sve 5, nije da ti proturječim, ali ovo je malo žešća situacija od onih prijašnjih u kojima se Intel nalazil. Sve skupa im jednostavno već sad traje predugo, a konkurencija (ne samo AMD) prebrzo ide naprijed. U Conroe vrijeme, Intel se skoro, pa odmah vratil u igru, a ovo sad već ulazi u četvrtu godinu u kojoj nemaju konkretan odgovor na AMD, dok se istovremeno zakopavaju sve dublje i dublje. Bojim se da kad i ako se napokon dovedu u red, ne bude to med i mlijeko ko prije, pa da AMD samo nestane opet na deset ili više godina. nVidia isto tak samo čeka da smjesti Intelu, a bome i jesu im samom činjenicom da AMD-ov EPYC služi kao temelj za novi A100 DGX HPC akcelerator.

Em ga nVidia interno koristi, em ga nude kao proizvod ostalima koji ga itekako žele, jer boljeg trenutno nema, a bilo je ismijavanje kad sam na jednoj od ovih tema spomenul da je samo pitanje vremena kad se nVidia odluči na takav potez, ako Intel ne uspijed napraviti pomak u odnosu na EPYC i evo ga sad - malo im fali da postanu fabless, kaj je isto bilo šok i vjeverica - u međuvremenu čak je i GloFo postal poveći igrač u sasvim drugom području. Kaj se cloud društva tiče, svi uredno nude EPYC modele, a s novim generacijama bude toga još više. Primjera radi, nama su u firmi primarni IBM i Microsoft i imaju EPYC instance za sve kaj trebamo, bilo interno, bilo za klijente. U slučaju da Intel nastavi ovim upitnim putevima, nema sumnje da budu naposljetku svi prigrlili AMD-ova rješenja, na ovaj ili onaj način.

Intel bude i ovo preživjel, samo je pitanje po kojoj cijeni i koliko puta budu mijenjali kompletni menandžment, prije nego skuže da ovak više ne ide.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 18:04   #3643
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,540
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Radimo sa firmama s cijele kugle, i svagdje je isto. AMD se pojavi tu i tamo za sada. Neznam kakva je situacija s Amazonom, Azurom, Oracleom i ostalim cloud provajderima. Baš me zanima što imaju i koliko.

AWS je imao i prvu generaciju EPYC-a, a doslovce prosli mjesec su predstavili nove instance bazirane na Rome procesorima. ~10% su jeftiniji od Intel varijanti. Google je jedan od prvih koji ih je interno krenuo koristiti, ne znam jel ih ima na cloudu.


edit: ima ih na GCP-u, sad vidim, Rome je isto.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 18:12   #3644
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Bojim se da kad i ako se napokon dovedu u red, ne bude to med i mlijeko ko prije, pa da AMD samo nestane opet na deset ili više godina.

Točno to. Vratit će se na čelo kad tad, no ovima je posao samo da ostanu konkurentni, jer su prije kao što kažeš doslovce skoro skroz nestali iz tog segmenta na desetljeće.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 18:22   #3645
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,785
Da, i Intel sad uz AMD ima konkurencije (1 - 2 - 3 - 4) da boli glava, tak da bude povratak višestruko teži, nego prije kad su morali brinuti samo o AMD-u kojeg zapravo nisu ni doživljavali.

U slučaju da nVidia stvarno iskešira za ARM, to bude još dodatna komplikacija. GlobalFoundries se isto tak dobro drži (1 - 2), pa na kraju ispada da zapravo samo Intel ima uistinu gadne probleme.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 19:38   #3646
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,012
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
AWS je imao i prvu generaciju EPYC-a, a doslovce prosli mjesec su predstavili nove instance bazirane na Rome procesorima. ~10% su jeftiniji od Intel varijanti. Google je jedan od prvih koji ih je interno krenuo koristiti, ne znam jel ih ima na cloudu.


edit: ima ih na GCP-u, sad vidim, Rome je isto.
Znam da ih svi nude, no bilo bi zanimljivo znati koliki je generalno postotak AMD-a u svim datacentrima. Koliko se toga vrti na Intelu a koliko na AMD-u.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 21:25   #3647
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,540
vjerovatno pricamo o ispod 5%, mozda i 1 posto. Intel je tu gooodinama bio jedini izbor.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2020., 21:33   #3648
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,785
Bili su ispod 1% prije Zen arhitekture, a trenutno su na 10%. To je ono kaj Intel brine, jer je šrot firma pred bankrotom u manje od dvije godine uspjela doći do toga i nema naznaka da se misle zaustaviti.

Intel je bez ikakve sumnje i dalje ogroman dio svih mogućih serverskih isporuka, ali obzirom da im ne ide sve po planu, malo po malo gube ono kaj se do jučer upoće nije dovodilo u pitanje.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2020., 18:27   #3649
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,540
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Bili su ispod 1% prije Zen arhitekture, a trenutno su na 10%. To je ono kaj Intel brine, jer je šrot firma pred bankrotom u manje od dvije godine uspjela doći do toga i nema naznaka da se misle zaustaviti.

Pricamo o postotku AMD-a kod cloud providera, ako imas izvor za ovu brojku, please do share.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2020., 18:37   #3650
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575





Tek je počelo, ako za 2-3 god. ne bude bar duplo (što je moja iznimno konzervativna procjena) tu me seci...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2020., 18:43   #3651
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,785
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Pricamo o postotku AMD-a kod cloud providera, ako imas izvor za ovu brojku, please do share.
No i ta brojka je trenutno na 10%, a pojedinačno po svakom cloud-provideru znaju samo oni, jer AMD to ne iznosi u javnost.
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
...no bilo bi zanimljivo znati koliki je generalno postotak AMD-a u svim datacentrima.
Citiraj:
EDIT:
Citiraj:
"We want to aggressively compete in all segments. As we have gone through the supply issue kind of in the last six to 12 months on the PC side, we had to walk away from some low-end mobile share as well as some channel desktop share. But as we continue to improve our supply situation, we’ll continue to get more aggressive there," said Jason L, Grebe, corporate vice president and general manager of cloud platforms and technology at Intel.
Citiraj:
AMD, whose share of the datacenter server processor market had (pre-COVID-19) been expected by some to reach 10 percent by the end of this year, has already broken Intel’s stranglehold on the cloud industry.
Intel Outside … Just Like all the Others
Citiraj:
Intel Corp. did not make a formal announcement but industry observers believe the company will within the next 5 to 10 years terminate the development of next-generation semiconductor process technology, stop building new wafer fabs and, like many of its rivals, depend solely on dedicated foundries for these critical services. Intel is merely accepting the inevitable conclusion that it cannot continue to justify the expenses involved in its technology process development and manufacturing fab maintenance.
Intel facing class-action lawsuit over 7nm delay
Citiraj:
The law firm is now investigating whether Intel misrepresented and concealed manufacturing and performance issues with its 7nm chips.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 27.07.2020. u 21:24.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 06:33   #3652
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,079
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 09:39   #3653
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,785
TSMC doesn't see Intel as long-term customer, unlikely to build additional capacity for it
Citiraj:
TSMC has been the backbone of silicon designers for a long time. Whenever you question where you can use the latest technology and get some good supply capacity, TSMC got everyone covered. That case seems to be similar to Intel and its struggles. When Intel announced that its 7 nm semiconductor node is going to be delayed a full year, the company's customers and contractors surely became worried about the future releases of products and their delivery, like the case is with Aurora exascale supercomputer made for Argonne National Laboratory, which relies on Intel's 7 nm Ponte Vecchio graphics cards for most of the computation power.

To manage to deliver this, Intel is reportedly in talks with TSMC to prepare capacity for the GPUs and deliver them on time. However, according to industry sources of DigiTimes, TSMC is unlikely to build additional capacity for Intel, besides what it can deliver now. According to those sources, TSMC does not see Intel as a long-term customer and it is unknown what treatment will Intel get from TSMC. Surely, Intel will be able to make a deal with TSMC and secure enough capacity for delivering next-generation processors.
Izvor: TechPowerUp
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 12:01   #3654
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,978
Da li to znači da očekuju da Intel u doglednoj budućnosti rješava probleme u proizvodnji?
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 12:07   #3655
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Da li to znači da očekuju da Intel u doglednoj budućnosti rješava probleme u proizvodnji?
Nadajmo se, jer steta bi bilo gledati iste gaming performanse jos dvije godine posto je prema do sad videnom realno za ocekivati da ce ryzen 3 (napokon) sustici intele u gamingu, a ryzen 4 ce ga prestici za neki sitni postotak.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 12:08   #3656
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,785
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Da li to znači da očekuju da Intel u doglednoj budućnosti rješava probleme u proizvodnji?
Bilo bi za očekivati, ali iskreno više me ništa u ovoj Intel - TSMC priči ne bi čudilo. Pa ni to da Intel po dobrom starom receptu s vremenom iskešira koliko god TSMC traži, samo da ne moraju čekati u redu iza AMD-a i nVidije. Nažalost, Intel se našel u jebenoj situaciji s ovim Aurora superračunalom (1 - 2) za kojeg su na sva zvona obećali svoje 10nm Xeone i 7nm GPU modele, a ni jedno ni drugo nisu u mogućnosti samostalno proizvesti. Sad GPU dio posla otpada na TSMC, ali stvarno ne bi bilo čudno da im zapravo odrade sve, jer Intel si više ne može dopustiti da im propadne takav ugovor. Tim više, jer su Auroru već jednom zbog Intelovih obećanja odgađali, a opet s druge strane to je jedino što AMD nije uspjel preuzeti u ovo kratko vrijeme otkad nude EPYC modele.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 12:56   #3657
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,329
Opa, ode Murthy, izgleda da je Adored dobro predvidio.

Dobar potez Swana, prvo što je na investor callu javno priznao kako nije zadovoljan sa napretkom 7nm, nešto o čemu je Murthy godinama lagao, govoreći kako je "very pleased", "on track", "7nm ne radi isti tim kao 10nm, nego novi". U stvarnosti su političke igre bile al pari Game of Thronesu, a najviše su najebali dobri inženjeri poput Kellera i Raje,tako da je ova pedala za Murthya najbolje što se u ovom trenutku može napraviti.

Uopće nemam razloga sumnjati u Adoredove tvrdnje o "teškoj katastrofi zvanoj 7nm", pogotovo kad vidim leakane mailove Intelovih inženjera gdje tvrde da je "7nm worse than 10nm". Tako da 2023 možemo očekivati neki Intelov mobile/desktop ARM hibrid kojem će konkurencija biti Qualcommovi ili Appleovi čipovi, nipošto AMD-ovi najmoderniji desktopi.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 15:14   #3658
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,978
Ako riješe te probleme kolika će im onda biti zarada?
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 15:32   #3659
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,150
Rekordna buraz, REKORDNA!
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 17:40   #3660
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Opa, ode Murthy, izgleda da je Adored dobro predvidio.

Dobar potez Swana, prvo što je na investor callu javno priznao kako nije zadovoljan sa napretkom 7nm, nešto o čemu je Murthy godinama lagao, govoreći kako je "very pleased", "on track", "7nm ne radi isti tim kao 10nm, nego novi". U stvarnosti su političke igre bile al pari Game of Thronesu, a najviše su najebali dobri inženjeri poput Kellera i Raje,tako da je ova pedala za Murthya najbolje što se u ovom trenutku može napraviti.

Uopće nemam razloga sumnjati u Adoredove tvrdnje o "teškoj katastrofi zvanoj 7nm", pogotovo kad vidim leakane mailove Intelovih inženjera gdje tvrde da je "7nm worse than 10nm". Tako da 2023 možemo očekivati neki Intelov mobile/desktop ARM hibrid kojem će konkurencija biti Qualcommovi ili Appleovi čipovi, nipošto AMD-ovi najmoderniji desktopi.

Yup, vidim nešto mi poznato ime, a Adored ga je neki dan spominjao kao glavnog krivca za 7nm.


Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Nažalost, Intel se našel u jebenoj situaciji s ovim Aurora superračunalom (1 - 2) za kojeg su na sva zvona obećali svoje 10nm Xeone i 7nm GPU modele, a ni jedno ni drugo nisu u mogućnosti samostalno proizvesti. Sad GPU dio posla otpada na TSMC, ali stvarno ne bi bilo čudno da im zapravo odrade sve, jer Intel si više ne može dopustiti da im propadne takav ugovor. Tim više, jer su Auroru već jednom zbog Intelovih obećanja odgađali, a opet s druge strane to je jedino što AMD nije uspjel preuzeti u ovo kratko vrijeme otkad nude EPYC modele.
Manje-više je AMD zgrabio sve važnije dealove za super računala u narednih nekoliko godina i sad se intelu desi ovo, sumnja u njih sve više raste, dok povjerenje u AMD raste jer izvršavaju obećano ne samo u tehnlogiji, nego i u rokovima već nekoliko generacija za redom.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na