Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.02.2015., 19:16   #3391
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,652
Citiraj:
Autor doublev Pregled postova
Uhvatio si A380.

Ako ti je interesantno slikati avione na 10 kilometara odozdola onda si odabrao dobar fotoaparat

Kad sam već tu, evo jedne moje:
S kojim je fotićem slikano?
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 19:48   #3392
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Oly EM-1

Zasto f1.8 i 1/640 za ovaj kadar?
skitnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2015., 19:52   #3393
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,671
Jer zašto ne

Ne kužim ni ja otvaranje blende po danu. Valjda je cilj da što više toga bude oštro, a ne obrnuto...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 20:09   #3394
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Jer zašto ne

Ne kužim ni ja otvaranje blende po danu. Valjda je cilj da što više toga bude oštro, a ne obrnuto...
nekad da, nekad ne. fotografija je smanjena i komprimirana no cini mi se da fokus i nije na zeni i djetetu nego blize. ovakve fotografije se obicno rade na f8.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 20:15   #3395
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,671
Da je pritvorio bar na 4, ne bi skurio livadu ispred njih.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 20:28   #3396
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Tocno
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 21:38   #3397
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Pa blenda nema veze sa kurenjem livade
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 21:41   #3398
afterburner
Premium
Moj komp
 
afterburner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: USA/Split
Postovi: 523
Ja osobno preferiram sto otvoreniju blendu cak i po danu, naravno sa normalnom expozicijom. Plitak dof...bokeh i izolacija subjekta mi vecinom bolje izgledaju nego kad je sve u fokusu. Ovo naravno ne vrijedi za sve prilike, al nevidim zasto bi na ovoj gore slici lose bilo koristit 1.8 (jedino ako mislite na kvalitetu objektiva na otvorenijoj blendi).
afterburner je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 22:02   #3399
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,671
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Pa blenda nema veze sa kurenjem livade
Ima s količinom svjetla koje ulazi u aparat? Pritvoriš blendu, manje svjetla uđe = skurena livada više nije skurena...

Može i usporiti okidač na 1/100. Više ekspozicija ne može jer mu se ljudi kreću. Ili blenda ili ekspozicija ili oboje.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 22:14   #3400
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Nema veze jer je njemu ekspozicija bila 1/640s a aparat može do 1/8000s tako da blenda nije bila ograničavajući faktor. Meni je slika skroz ok, livada je takva jer sunce pada direktno na nju dok su žena i dite u hladu.

Tribalo je možda birat moment da obodvoje budu u svitlu i onda stavit -1EV kompenzacije da ispadne najbolje moguće.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2015., 01:43   #3401
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Pa blenda nema veze sa kurenjem livade
Ima. Fotografija je postprocesirana tako da ne mogu tocno reci da li je visak svjetla nastao pri okidanju ili kasnije. Livada je definitivno sprzena.

Citiraj:
Autor afterburner Pregled postova
Ja osobno preferiram sto otvoreniju blendu cak i po danu, naravno sa normalnom expozicijom. Plitak dof...bokeh i izolacija subjekta mi vecinom bolje izgledaju nego kad je sve u fokusu. Ovo naravno ne vrijedi za sve prilike, al nevidim zasto bi na ovoj gore slici lose bilo koristit 1.8 (jedino ako mislite na kvalitetu objektiva na otvorenijoj blendi).
plitak dof se koristi kod portreta ili kad objekt snimanja zauzima veci dio kadra. kod ove fotografije okolina je bitna. tako je fotografija kadrirana. plitak dof ovdje je rezultirao promasenim fokusom (nisam siguran ali cini mi se), a presiroka blenda preeksponiranom fotografijom.

Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Nema veze jer je njemu ekspozicija bila 1/640s a aparat može do 1/8000s tako da blenda nije bila ograničavajući faktor. Meni je slika skroz ok, livada je takva jer sunce pada direktno na nju dok su žena i dite u hladu.

Tribalo je možda birat moment da obodvoje budu u svitlu i onda stavit -1EV kompenzacije da ispadne najbolje moguće.
Nije bitno koliko moze aparat. Otvor blende samo djelimicno mozes kompenzirat brzinom zatvaraca. Ovdje su u pitanju veliki svjetlosni kontrasti. Zamisli da fotografiras neku kucu (ili sta god) iza koje izlazi sunce ali jos nije provirilo tj. zaklonjeno je tom kucom. ako stavis veliki otvor blende nebo iza kuce bit ce ti sprzeno ili ce ti kuca biti podeksponirana (ovisno o brzini okidanja). Uzom blendom mozes postici bolje nebo a neutralno eksponiranu kucu. Ovisno od aparata do aparata ali nesto sto matematicki daje isto svjetla (recimo f1.8 1/640 i f8.0 na 1/50) ne daju isti kontrast. f8 je taman dof koji ce udaljene objekte vidljivo separirati.
Zlatno pravilo ulicnih fotografa a i ovih koji za lovu snimaju vjencanja, rodjendane, razlicite evente... je "f8 and be there".
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 11:41   #3402
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Koji kontrast pobogu?
Pa jedina razlika u ovom slučaju je dof i malo manja oštrina sa otvorenom blendom, eventualno mrvu slabiji kontrast sa 1.8, ali slabiji kontrast daje veći raspon

Jedini razlog zašto je livada svijetla je odnos svitla na slici jer su ljudi u hladu. Slikavano je u jpegu i rawom se moglo malo dići sjene i smanjiti highlightse, ali svejedno ne bi bilo idealno.

Bezveze ste se uhvatili te livade ko pijan plota - di neš strašnog problema
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 13:44   #3403
afterburner
Premium
Moj komp
 
afterburner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: USA/Split
Postovi: 523
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Ima. Fotografija je postprocesirana tako da ne mogu tocno reci da li je visak svjetla nastao pri okidanju ili kasnije. Livada je definitivno sprzena.



plitak dof se koristi kod portreta ili kad objekt snimanja zauzima veci dio kadra. kod ove fotografije okolina je bitna. tako je fotografija kadrirana. plitak dof ovdje je rezultirao promasenim fokusom (nisam siguran ali cini mi se), a presiroka blenda preeksponiranom fotografijom.



Nije bitno koliko moze aparat. Otvor blende samo djelimicno mozes kompenzirat brzinom zatvaraca. Ovdje su u pitanju veliki svjetlosni kontrasti. Zamisli da fotografiras neku kucu (ili sta god) iza koje izlazi sunce ali jos nije provirilo tj. zaklonjeno je tom kucom. ako stavis veliki otvor blende nebo iza kuce bit ce ti sprzeno ili ce ti kuca biti podeksponirana (ovisno o brzini okidanja). Uzom blendom mozes postici bolje nebo a neutralno eksponiranu kucu. Ovisno od aparata do aparata ali nesto sto matematicki daje isto svjetla (recimo f1.8 1/640 i f8.0 na 1/50) ne daju isti kontrast. f8 je taman dof koji ce udaljene objekte vidljivo separirati.
Zlatno pravilo ulicnih fotografa a i ovih koji za lovu snimaju vjencanja, rodjendane, razlicite evente... je "f8 and be there".
I da je livada sprzena zasto bi to toliko smetalo...bitno je da su subjekti dobro exponirani. Kao sto mar kaze nema veze fstop sa przenjem. Ko brani da stavis f 1.2 i shutter od 1/8000...bitno je da si dobro exponira i to je to.
Plitak dof je cisto stvar odabira. Npr. zasto bi bilo lose da je je na onoj fotki sve blurano osim njih dvoje? I dalje bi vidija sta je okolo al bi se oni vise isticali.
A ovo sa "f8 and be there" bi volija vidit u akciji u nekoj crkvi/koncertu di nije dopusten flash. IMHO to "pravilo" je vise zbog toga sto daje neku sigurnost da ce ti ono sta slikajes bit u fokusu (zbog veceg dof-a), i zbog toga sto obicno objektivi su oko tog f-a najostriji

Zadnje izmijenjeno od: afterburner. 15.02.2015. u 13:49.
afterburner je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 14:08   #3404
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Koji kontrast pobogu?
Pa jedina razlika u ovom slučaju je dof i malo manja oštrina sa otvorenom blendom, eventualno mrvu slabiji kontrast sa 1.8, ali slabiji kontrast daje veći raspon

Jedini razlog zašto je livada svijetla je odnos svitla na slici jer su ljudi u hladu. Slikavano je u jpegu i rawom se moglo malo dići sjene i smanjiti highlightse, ali svejedno ne bi bilo idealno.

Bezveze ste se uhvatili te livade ko pijan plota - di neš strašnog problema
Zato je hlad dobro eksponiran a suncani dio preeksponiran. Da se mene pita hlad bi se podeksponirao i kasnije podignuo.

Mislim da je ovo bas rasprava za ovu temu a ne bezvezno hvatanje za livadu.

Treba jasno odvojiti kolicinu svjetla i kadriranje u raspravi. Kolicina svjetla je tehnicko pitanje a DOF vise "umjetnicko".

Puno ljudi aparat drzi na maksimalnom otvoru a ekspoziciju regulira brzinom zatvaraca. Otvorom blende manipulira se DOF-om a brzinom zatvaraca motion blurom. Kompenzacija se, ako je moguce radi ISO osjetljivoscu a ne otvorom i brzinom medjusobno.

Meni je zao sto isti ovaj kadar nemam sad ispred sebe pa da vam bolje objasnim o cemu govorim jer znam da nisam dobar objasnjavac.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 14:29   #3405
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Tribali su biti slikani metar ipo prije i isto toliko aparat niže i da je ev bija 0 a ne +1. Onda bi po meni bija bolji kadar i subjekti bolje naglašeni te bi izbjegli ove priče
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 14:41   #3406
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor afterburner Pregled postova
I da je livada sprzena zasto bi to toliko smetalo...bitno je da su subjekti dobro exponirani. Kao sto mar kaze nema veze fstop sa przenjem. Ko brani da stavis f 1.2 i shutter od 1/8000...bitno je da si dobro exponira i to je to.
Plitak dof je cisto stvar odabira. Npr. zasto bi bilo lose da je je na onoj fotki sve blurano osim njih dvoje? I dalje bi vidija sta je okolo al bi se oni vise isticali.
A ovo sa "f8 and be there" bi volija vidit u akciji u nekoj crkvi/koncertu di nije dopusten flash. IMHO to "pravilo" je vise zbog toga sto daje neku sigurnost da ce ti ono sta slikajes bit u fokusu (zbog veceg dof-a), i zbog toga sto obicno objektivi su oko tog f-a najostriji
Prvo odgovor na ovo zadnje. To nije apsolutno pravilo. Ako ne mozes postici dovoljnu kolicinu svjetlosti na upotrebljivoj ISO vrijednosti otvarat ces blendu. Ovdje je kod mnogih problem sto s boje podici ISO pa na 200-400 sire blendu do maksimuma pa dobivaju lose fokusirane fotografije. Cilj nije na sto manjoj ISO vrijednosti okinuti fotografiju sa prihvatljivom kolicinom svjetla. Mnogi, a usudio bi se reci i vecina, tako rade.
Cilj je dobiti pravilno fokusiranu fotografiju. Blenda je zadnje sto mijenjas ako zaista ne mozes postici dovoljno svjetla.
f1.8 je toliko plitak DOF da ga nekad i kod portreta smanjim kako bi cijelo lice bilo u fokusu a ne da su mi npr usi zamucene. S druge strane, nekad zelis fokus na oci a da sve dalje polako ispada iz fokusa i za to se koristi najsiri otvor.

Boldano. Ne bi bilo lose ali na ovoj udaljenosti od onoga sto zelis u fokusu je to nemoguce postici s ovim objektivom. Za to sluze objektivi sa sirom blendom a i onda se u postprocesingu to pojacava. Drugi problem je sto su ciljevi pokretni i to u smijeru od kamere pa je samo fokusiranje otezano, pogotovo na sirokoj blendi.

Pokusat cu sazeti sve sto sam ovdje napisao jer kad procitam i sam sebe sve manje razumijem.
Kolicina svjetlosti koju senzor prima otvaranjem blende je nuspojava. Kad fotografirate zamislite da se to ne dogadja, nego blendom namjestite DOF kakav zelite a zatim brzinu zatvaraca kakvu zelite. Ako na tim postavkama nema dovoljno svjetla onda podignite ISO. Ako trazi previsok ISO onda razmislite da li vam treba bas ta brzina zatvaraca ili se moze dobro slikati sa manjom. Dvije su stvari koje su ovdje bitne. Motion blur objekta (ovoj fotografiji nijansa motion blura ne bi naskodila, mozda upravo obrnuto) i nemirne ruke tj. kamera.

Na ovoj fotografiji je brzina okidaca podesena na 1/640. To je vec brzina kojom se snimaju sportovi a ne ljudi u laganoj setnji. Zbog krivo postavljene brzine (iako je okinuta u aperture modu koji je idealan za podesiti blendu pa aparat odradi ostalo) pati sve ostalo. Cak je i ISO na 200 (mozda aparat daje bolje rezultate na toj vrijednosti, ne znam).

Znaci kod mene bi za ovaj kadar bilo f5.6 - f8.0, 1/60 - 1/100 i ISO po potrebi, po ovim rezultatima pretpostavljam da bi ostao na 200.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 16:30   #3407
afterburner
Premium
Moj komp
 
afterburner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: USA/Split
Postovi: 523
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Prvo odgovor na ovo zadnje. To nije apsolutno pravilo. Ako ne mozes postici dovoljnu kolicinu svjetlosti na upotrebljivoj ISO vrijednosti otvarat ces blendu. Ovdje je kod mnogih problem sto s boje podici ISO pa na 200-400 sire blendu do maksimuma pa dobivaju lose fokusirane fotografije. Cilj nije na sto manjoj ISO vrijednosti okinuti fotografiju sa prihvatljivom kolicinom svjetla. Mnogi, a usudio bi se reci i vecina, tako rade.
Cilj je dobiti pravilno fokusiranu fotografiju. Blenda je zadnje sto mijenjas ako zaista ne mozes postici dovoljno svjetla.
f1.8 je toliko plitak DOF da ga nekad i kod portreta smanjim kako bi cijelo lice bilo u fokusu a ne da su mi npr usi zamucene. S druge strane, nekad zelis fokus na oci a da sve dalje polako ispada iz fokusa i za to se koristi najsiri otvor.

Boldano. Ne bi bilo lose ali na ovoj udaljenosti od onoga sto zelis u fokusu je to nemoguce postici s ovim objektivom. Za to sluze objektivi sa sirom blendom a i onda se u postprocesingu to pojacava. Drugi problem je sto su ciljevi pokretni i to u smijeru od kamere pa je samo fokusiranje otezano, pogotovo na sirokoj blendi.

Pokusat cu sazeti sve sto sam ovdje napisao jer kad procitam i sam sebe sve manje razumijem.
Kolicina svjetlosti koju senzor prima otvaranjem blende je nuspojava. Kad fotografirate zamislite da se to ne dogadja, nego blendom namjestite DOF kakav zelite a zatim brzinu zatvaraca kakvu zelite. Ako na tim postavkama nema dovoljno svjetla onda podignite ISO. Ako trazi previsok ISO onda razmislite da li vam treba bas ta brzina zatvaraca ili se moze dobro slikati sa manjom. Dvije su stvari koje su ovdje bitne. Motion blur objekta (ovoj fotografiji nijansa motion blura ne bi naskodila, mozda upravo obrnuto) i nemirne ruke tj. kamera.

Na ovoj fotografiji je brzina okidaca podesena na 1/640. To je vec brzina kojom se snimaju sportovi a ne ljudi u laganoj setnji. Zbog krivo postavljene brzine (iako je okinuta u aperture modu koji je idealan za podesiti blendu pa aparat odradi ostalo) pati sve ostalo. Cak je i ISO na 200 (mozda aparat daje bolje rezultate na toj vrijednosti, ne znam).

Znaci kod mene bi za ovaj kadar bilo f5.6 - f8.0, 1/60 - 1/100 i ISO po potrebi, po ovim rezultatima pretpostavljam da bi ostao na 200.
Kuzin ja sve sta ti zelis rec...imam ovu zvijer i dobro znam kakvi su problemi sa fokusom i full otvorenom blendom, al zato kad se sve pogodis(fokus, expozicija, itd) dobijes je****u sliku. Takav stil, djir ili kako ga vec oces zvat meni vise odgovara kad su ljudi u pitanju (naravno... ponavljam ne u svakom slucaju). Uglavnom sve ovisi sto zelis dobit, kakvi su uvjeti i kakva ti je oprema. F-stop, shutter speed i ISO postoje zato da bi ih mijenjali po potrebi
afterburner je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2015., 17:11   #3408
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Opa, nisam ni skužio da se razvila rasprava oko moje slike. Baš mrak, skroz ste me obradovali!

Dakle, zašto F1.8? Za*ebo sam se. Bio sa ženom i djetetom u parku i slikavo u hladu klinca izbliza na spravama i trebalo mi F1.8 (FYI to nije full otvorena blenda na tom objektivu) da ga malo izoliram da dobijem efekt koji sam u tom trenu htio postići. Evo ovakve npr:


Kada smo šetali doma, njih dvoje su otišli malo ispred i desio se ovaj kadar skroz slučajno. Uhvatio sam fotić i krenuo slikat.
Dakle, imao sam opciju u tom trenutku ići namještat blendu ili dobit sliku. Ja sam odlučio ovo drugo. Po raspravi izgleda da sam pogriješio, trebao sam ništa ne slikati

ISO 200 je nativni ISO tog aparata pa da i to riješimo. Ovako niska blenda nema veze s kurenjem/nekurenjem travnjaka jer, kako Mar kaže, fotić može do 1/8000. Stvar je dinamičnog raspona samog aparata a i taj travnjak na tom mjestu i nema puno trave pa to još daje dojam skurenosti. No to je po meni nevažno no ako želite kritizirati baš taj dio, by all means!

U svakom slučaju hvala na kritikama!

Evo još jedna meni fora pa ako je netko voljan Mar, ti ćeš sigurno znat gdje je ovo fotkano

__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2015., 19:30   #3409
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,671
Kad već lijepite fotke...

Projekt koji upravo dovršavamo

Klik
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2015., 20:03   #3410
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kad već lijepite fotke...

Projekt koji upravo dovršavamo

Klik
Cuo sam sve najbolje o vasem modelu.

btw, doublev, prva fotografija ti je fenomenalna. 10/10
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2015., 11:22   #3411
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,997
Pozdrav..

Znam da vas je dosta imalo Samsung NX2000, pa da pitam, da li ima netko sljedeci problem. Imam tdk karticu od 8gb klasa 10. Kad kopiram slike sa fotica na PC, i ako se radi da je veci broj slika, cca 100+ slika, desi mi se, da kopira, kopira , prebaci desetak slika i onda stane i odjednom kao nestane fotic i u my pc nije vidljiv vec moram ugasit upalit i ponovit proces sa slikama koje nisu kopirane, i tako nekoliko puta dok sve ne prebacim :/ Jucer sam imao 500 slika, tak da sam to prebacivao iz jedno 9-10 pokusaja

Inace windows su 7, 32bit.
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2015., 10:09   #3412
Jakesevic
Truth is out there!
 
Jakesevic's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Croatia
Postovi: 496
rijeseno
__________________
"Covjek je star koliko i zena koju osjeca!" C.Sheen

Zadnje izmijenjeno od: Jakesevic. 19.02.2015. u 10:18.
Jakesevic je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2015., 12:02   #3413
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,016
Jedan ss iz videa od nekidan.

__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2015., 12:54   #3414
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Može netko možda preporučit poštenu knjigu za Lightroom.

Šta mi treba da me ne shvatite krivo:

1. kako ubrzati workflow u ligntromu? Znači navedene prečice postavke prozora itd.
2. Kratko pojašnjenje osnovnih funkcija od WB.a preko ostalih stvari
3. Print modul po mogućnosti da knjiga spominje i kalibraciju, što je bitno itd.

Znam elementarne osnove fotografije (nazovimo to tako) ali u lightromu sam prespor tj. trebam ga naučit koristiti kao program - pa reko jel ima tko preporuku koje knjige koja to lijepo odrađuje ili ću se morat sa googlom konzultirat?

I da svjestan sam da postoji help i sve to mogu pročitati i na netu googlajući - ali zaista bih cijenio kraći postupak pomoću neke knjige .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2015., 13:15   #3415
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,671
Lynda.com. Uzmi si mjesečnu pretplatu s trening fajlovima i vozi.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2015., 01:16   #3416
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Lightroom je jednostavna aplikacija. Malo youtubea i prakse.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2015., 20:13   #3417
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,186
Evo jedna starog grada u Samoboru. Fotić je NX2000.



Još jedna u šumi u okolici.

__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2015., 10:52   #3418
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Molio bi preporuku za fotografa ili studio koji bi mogao odraditi kompleksniju obradu fotografija.
Pod kompleksniju mislim da ima znanje odraditi svaki detalj na slici, znači više od mijenjanja boja, kontrasta i sl.
Evo jedan primjer na što mislim.
http://mycoolpix.com/files/funzug/im...ing_wal_08.jpg
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2015., 10:59   #3419
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,671
Što znači kompleksnija obrada? Definiraj što točno hoćeš i daj primjer neobrađene i obrađene fotke. Ovo na fotki je više do samog snimanja nego do "kompleksne" obrade.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2015., 21:50   #3420
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Da li netko može napisati o filterima UV>CPL>FLD , Da li se to isplati kupit i šta se dobije s tim filterima ?

Hvala!
Jole911 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na