Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.09.2010., 12:52   #3361
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Kratko objašnjenje zakona vezanih za garancije, reklamacije i kupovinu na daljinu.


ZAKON O ZAŠTITI POTROŠAČA

Članci koji nas zanimaju:

Citiraj:
Obveza trgovca
Članak 5.
(1) Trgovac je dužan potrošaču ispuniti ugovor u skladu s odredbama ovoga Zakona i propisima obveznog prava.
(2) U slučaju materijalnog nedostatka na proizvodu na odnose potrošača i trgovca primjenjuju se odredbe Zakona o obveznim odnosima o odgovornosti za materijalne nedostatke stvari te je u skladu s tim odredbama trgovac dužan prema izboru potrošača ukloniti nedostatak na proizvodu, predati drugi proizvod bez nedostatka, sniziti cijenu ili vratiti plaćeni iznos za proizvod, te ispuniti i druge obveze propisane tim odredbama.
(3) Odredba stavka 2. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuje i na odgovornost trgovca za obavljenu uslugu
(4) Nedostatak na proizvodu, odnosno obavljenoj usluzi, kada je to nužno, dokazuje se vještačenjem u za to ovlaštenim ustanovama ili uz pomoć ovlaštenog sudskog vještaka, a troškove vještačenja snosi potrošač ili trgovac, ovisno o rezultatu vještačenja.
(5) Ako trgovac ili proizvođač da jamstvo za ispravnost prodanog proizvoda dužan je ispuniti obveze propisane odredbama Zakona o obveznim odnosima o jamstvu za ispravnost prodane stvari kao i obveze preuzete jamstvom.
Točka 6 iz orginalnog zakona je izbačena. Prisjetimo se:

Citiraj:
(6) Trgovac je dužan, u tijeku jamstvenog roka, popraviti u primjerenom roku neispravan proizvod potrošaču koji je predao jamstveni (garancijski) list, ili, ako to nije moguće, umjesto istoga predati mu proizvod koji je ispravan.
Od ovoga svega, nama je jedino bitno shvatiti da NEDOSTATAK na proizvodu nije isto što i NEISPRAVNOST.


Ambalaža

Citiraj:
Članak 14.
(1) Ambalaža mora biti neškodljiva za zdravlje, prilagođena obliku i masi proizvoda i ne smije dovoditi potrošača u zabludu glede mase i veličine proizvoda te mora biti sukladna posebnim propisima koji propisuju zahtjeve za ambalažu.
(2) U slučaju ponude zamatanja posebnim papirom za zamatanje i dodatnim ukrasima, cijena tih proizvoda i usluge zamatanja mora biti istaknuta jasno, vidljivo i čitljivo.
(3) Vrećice i torbe koje služe za nošenje kupljenih proizvoda i imaju u cijelosti ili djelomično logotip, znak, slogan i/ili naziv proizvođača ili trgovca smatraju se promidžbenim materijalom. Takvu ambalažu trgovac ne smije naplatiti.
(4) Trgovac mora na zahtjev potrošača zadržati ambalažu prodanog proizvoda.
Nama dobro dođe točka 4. Iako ambalaža nije bitna kod reklamacije proizvoda, trgovci znaju raditi problema ako nam nedostaje orginalna ambalaža. Ukoliko od vas zahtjevaju orginal kutiju, možete im odgovoriti da ste prilikom kupnje ostavili ombalažnu njima.



Glava VII. UGOVOR SKLOPLJEN NA DALJINU

Citiraj:
Pojam ugovora sklopljenog na daljinu
Članak 36.
Ugovor na daljinu je ugovor sklopljen između trgovca i potrošača u okviru organizirane prodaje proizvoda ili organiziranog obavljanja usluga trgovca koji za potrebe sklapanja takvih ugovora isključivo koristi jedno ili više sredstava daljinske komunikacije.

Sredstva daljinske komunikacije
Članak 37.
(1) Sredstva daljinske komunikacije jesu ona sredstva koja su pogodna za sklapanje ugovora između trgovca i potrošača bez istodobne fizičke nazočnosti trgovca i potrošača na jednome mjestu.
(2) Sredstva iz stavka 1. ovoga članka, među ostalim, jesu: adresirani i neadresirani tiskani materijali, standardna pisma i dopisnice, tiskana promidžbena poruka s narudžbenicom, katalog, telefon s ljudskim posredovanjem i bez njega, radio, videofon, videotekst, telefaks uređaj, televizija, internet i elektronička pošta.

Pravo na raskid ugovora
Članak 45.
(1) Svaki ugovor sklopljen sredstvom daljinske komunikacije na koji se primjenjuju pravila sadržana u ovoj glavi Zakona potrošač može, ne navodeći za to razlog, raskinuti u roku od sedam radnih dana.
(2) U slučaju sklapanja ugovora o prodaji proizvoda, rok iz stavka 1. ovoga članka počinje teći od dana kada je potrošač primio proizvod, uz pretpostavku da je prije toga potrošaču bila dostavljena potvrda prethodne obavijesti iz članka 44. ovoga Zakona.
(3) U slučaju sklapanja ugovora o pružanju usluge, rok iz stavka 1. ovoga članka počinje teći od dana sklapanja ugovora, odnosno, ako do trenutka sklapanja ugovora potrošaču nije bila dostavljena potvrda prethodne obavijesti, od dana primitka potvrde prethodne obavijesti.

Oblik raskida ugovora
Članak 47.
(1) Ugovor se raskida pisanom obaviješću o raskidu poslanom trgovcu.
(2) Ugovor je raskinut u trenutku kada je trgovac primio obavijest o raskidu.
(3) Smatra se da je ugovor raskinut na vrijeme, ako je obavijest o raskidu upućena unutar rokova iz članka 45. i 46. ovoga Zakona.

Posljedice raskida ugovora
Članak 48.
(1) U slučaju raskida ugovora, potrošač je dužan o svom trošku vratiti proizvod trgovcu.
(2) Potrošač ne odgovara za štetu koju je trgovac pretrpio zbog raskida ugovora.
(3) Trgovac je dužan što je moguće prije, a najkasnije u roku od 30 dana od dana primitka pisane obavijesti o raskidu, vratiti potrošaču cjelokupan iznos koji je potrošač do trenutka raskida platio na temelju ugovora, uvećan za zatezne kamate po kamatnoj stopi poslovne banke trgovca za oročene štedne uloge na tri mjeseca za cijelo razdoblje, računajući od primitka pisane obavijesti o raskidu do isplate.
Kupovina na daljinu se smatra kupovinom preko telefona i interneta. Ako ste naručili proizvod preko interneta ili telefona, i podigli hardver u trgovini – to nije kupovina na daljinu.
Idemo primjerom dalje:
Kupili ste monitor preko web shopa, monitor je stigao poštom ali iz nekog razloga niste zadovoljni istim. Imate rok od 7 radnih dana da pismeno obavjestimo trgovca o raskidu ugovore. Ne znam da li se mail smatra pisanom obavjesti, ili isključivo dopis poštom.
Nakon što trgovac primi pismo o raskidu ugovora, ima 30 dana da vam vrati novac. Tu sada po zakonu idu i zatezne kamate, ali mislim da to neće ici. Možete inzistirati/zaprijetiti na brzom povratu novca, ili cete inzistirati na kamatama. Troškove dostave u slučaju povrata proizvoda isključivo snosi kupac.

E sada dolazimo do:
Citiraj:

Isključenje prava na raskid ugovora
Članak 49.
Osim ako stranke nisu drukčije ugovorile, potrošač nema pravo na raskid na temelju članka 45. i 46. ovoga Zakona ako je riječ o ugovoru:
– o pružanju usluge, ako je pružanje usluge, uz izričit pristanak potrošača, započelo prije isteka roka u kojem je potrošač imao pravo tražiti raskid ugovora,
– o prodaji proizvoda ili obavljanju usluge čija je cijena ovisna o fluktuacijama na financijskom tržištu,
– o prodaji proizvoda izrađenog na temelju potrošačeve specifikacije, proizvoda izrađenog isključivo za potrošača ili proizvoda koji zbog svoje naravi ne može biti vraćen ili je podložan brzom propadanju,
– o prodaji audio ili videozapisa te računalnih programa koje je potrošač otpakirao,
– o prodaji novina, periodičnih publikacija i magazina
– o igrama na sreću.
Trgovac može odbiti zahtjev za povratom novca braneći se „fluktuacijama na financijskom tržištu“ ili ako ste oštetitli ambalažu, iako to ne piše u zakonu konkretno za hardver.




ZAKON O OBVEZNIM ODNOSIMA

Citiraj:
3. Jamstvo za ispravnost prodane stvari (garancija)

Odgovornost prodavatelja i proizvođača
Članak 423.
(1) Ako proizvođač jamči za ispravnost stvari u tijeku određenog vremena, računajući od njezine predaje kupcu, kupac može, ako stvar nije ispravna, zahtijevati kako od prodavatelja tako i od proizvođača, da stvar popravi u razumnom roku ili, ako to ne učini, da mu umjesto nje preda ispravnu stvar.
(2) Ako prodavatelj jamči za ispravnost stvari u tijeku određenog vremena, računajući od njezine predaje kupcu, kupac može, ako stvar nije ispravna, zahtijevati od prodavatelja da stvar popravi u razumnom roku ili, ako to ne učini, da mu umjesto nje preda ispravnu stvar.
(3) Jamstvo obvezuje pod uvjetima pod kojima je dano bez obzira na oblik u kojem je dano (jamstveni list, usmena izjava, popratno reklamiranje i sl.), ali je kupac ovlašten zahtijevati da mu jamstvo bude izdano u pisanom obliku ili u nekom drugom, njemu dostupnom, trajnom mediju.
(4) Ova pravila ne isključuju primjenu pravila o odgovornosti prodavatelja za nedostatke stvari.
(5) U jamstvu moraju biti navedena prava iz jamstva koja pripadaju kupcu, te jasno navedeno da jamstvo ne utječe na ostala prava koja pripadaju kupcu po drugim pravnim osnovama.
(6) Jamstvo mora sadržavati pojedinosti koje su potrebne kupcu za ostvarivanje njegovih prava, a posebno trajanje jamstva i teritorijalno područje važenja, te ime, odnosno naziv i adresu osobe koja je izdala jamstvo.
(7) Neispunjenje obveza iz stavka 5. i 6. ovoga članka ne utječe na valjanost jamstva.

Traženje popravka ili zamjene
Članak 424.
(1) Kupac može zbog neispravnosti stvari zahtijevati od prodavatelja, odnosno od proizvođača popravak ili zamjenu stvari u tijeku jamstvenog roka, bez obzira na to kad se nedostatak pojavio.
(2) On ima pravo na naknadu štete koju je pretrpio zbog toga što je bio lišen uporabe stvari od trenutka traženja popravka ili zamjene do njihova izvršenja.

Produljenje jamstvenog roka
Članak 425.
(1) U slučaju manjeg popravka jamstveni rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio lišen uporabe stvari.
(2) Međutim, kad je zbog neispravnosti stvari izvršena njezina zamjena ili njezin bitni popravak, jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene, odnosno od vraćanja popravljene stvari.
(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, jamstveni rok počinje teći ponovno samo za taj dio.
Primjer 1:

Pokvarila vam se matična ploča u jamstvu. Ako vam u servisu poprave ploču, moraju vam produžiti jamstvo za vrijeme provedeno na servisu.


Primjer 2:


Pokvarila vam se matična ploča u jamstvu Ako ploču zamjene s novom, morate dobiti i sasvim novo jamstvo, bez obzira ploča bila zamjenjena novom ili repariranom.

...
Iako u zakonu ne precizira vremenski rok u kojem moraju popraviti komponentu, uzima se 45 dana za razuman rok. 45 dana se navodi na gotovo svim jamstvenim listovima.


Povrat novca se ne daje kod kvara proizvoda, eventualno kod proizvoda s nedostatkom unutar prvih 6 mjeseci, ali to je duga priča. Dakle, povrat novca – po zakonu ne.

Zadnje izmijenjeno od: Gilbert5. 03.09.2010. u 12:58.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2010., 17:54   #3362
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Odlicno sabrano..


Citiraj:
E sada dolazimo do:
Trgovac može odbiti zahtjev za povratom novca braneći se „fluktuacijama na financijskom tržištu“ ili ako ste oštetitli ambalažu, iako to ne piše u zakonu konkretno za hardver.
Vjerujem da se to ne odnosi na raskid ugovora zbog nemogucnosti trgovca da ispuni jamstvo sa identicnim proizvodom.


Citiraj:
Pokvarila vam se matična ploča u jamstvu. Ako vam u servisu poprave ploču, moraju vam produžiti jamstvo za vrijeme provedeno na servisu.
Primjer 1,5

Pokvario se laptop i promjenjena je maticna ploca - jamstvo na taj dio ide ispocetka. Nategnuto bi bilo da je to bitniji popravak i nova garancija, ali to je prenategnuto...

Ali npr mobitel ako se zamjeni ploca - garancija pocne ispocetka.
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.09.2010., 00:53   #3363
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Riješena garancija.
Prvo mi htjeli dat da potrošim 3850 kn na stvari iz Ve-mila, al sam reko da hocu pare natrag, pozvo se na zakon, i da jedino GTX480 zadovoljava moje potrebe i performanse GTX295.

Odmah mi je doso mail...

Citiraj:
Poštovani

Obavještavam vas da je Vaš servis riješen zamjenom za grafičkom karticom GTX 480. Možete podiči svoju karticu svakim radnim danom od 10-18 sati. Subotom servis ne radi.

Pozdrav
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2010., 21:40   #3364
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
ispricavam se ako je negdje spomenuto
kupio sam u hardveraju 21.05.2008. intel e8400 cpu i corsair ddr2-800 2x2gb rame
na racunu pise da je jamstvo za cpu 36mj. a za rame 60mj
pa me zanima (posto hardveraja vise nema) sta je sa garancijom?..ima?..nema?..ako ima kod koga?..

imam racun ako je to bitno
baban je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2010., 21:46   #3365
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Uvoznik je? Što piše na kutiji?
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2010., 21:56   #3366
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
hmm, moram vidjeti jel imam jos ambalazu

edit: nazalost nemam ambalazu ni od cpu ni od rama

Zadnje izmijenjeno od: baban. 06.09.2010. u 22:08.
baban je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2010., 22:09   #3367
fran123456
Premija
 
fran123456's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,634
Zaboravi garanciju onda, eventualno memoriju preko Corsair Supporta.
__________________
K: 7950GX2, 8800 Ultra, GTX295
fran123456 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2010., 22:34   #3368
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
ma najvise me zanimalo zbog prodaje, inace sve radi besprijekorno
zahvaljujem na odgovorima
baban je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2010., 22:44   #3369
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Citiraj:
Autor agent orange Pregled postova
edit: nazalost nemam ambalazu ni od cpu ni od rama
Vjerovatno je esys. Ako ti je bitno, sutra nazovi pa se raspitaj. IMO, garancija ti vrijedi. S druge strane, nije tako teško saznati od koga je Beshtya (Tubić) uzimao hardver...
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2010., 22:56   #3370
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
eo vidis
budem zvao i pitao

Citiraj:
S druge strane, nije tako teško saznati od koga je Beshtya (Tubić) uzimao hardver...
sorry al ne znam kako mislis
baban je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2010., 22:59   #3371
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Pa hrpa ljudi na PCE je od njega uzimala hardver, pa valjda netko ovo čita. Osim toga, nazovi vlasnika Hardveraja pa ga pitaj di je kupovao Corsair i Intel, jer mislim da to nije sam uvozio.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2010., 23:11   #3372
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
jedino sto mogu od svega je nazvati esys
cisto sumnjam da su ovi brojevi sa racuna valjani
baban je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2010., 08:30   #3373
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,379
Kolegi s posla je na Asus lapu krepala grafa (ne daje sliku na ekran ni vanjski monitor, a sistem se diže). Problem je što je grafa (Go7600 256Mb) zalemljena na ploču i nema zamjene. Lap je kupljen u Italiji prošle godine iako je proizveden 2007.g. Nazvao je MR servis gdje su mu rekli da ako uz njega dostavi račun i valjani garancijski list, da će mu popravak biti riješen kao reklamacija. Navodno će mu danas nekoga poslati doma po laptop.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2010., 08:39   #3374
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
Nemogu naci post, vec sam pisao za to, ali mailom sam kontaktirao MSan vezano za Asus reklamacije i uz origigi racun izvana prihvacaju jamstvo najnormalnije.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2010., 09:05   #3375
Pippincro
Premium
Moj komp
 
Pippincro's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 616
Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
Pa hrpa ljudi na PCE je od njega uzimala hardver, pa valjda netko ovo čita. Osim toga, nazovi vlasnika Hardveraja pa ga pitaj di je kupovao Corsair i Intel, jer mislim da to nije sam uvozio.
Po mojem osobnom iskustvu - kupnji u 2-3 navrata, skorom sva roba je bila od vemila
Pippincro je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 06:08   #3376
Lerox
Banned
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Samobor
Postovi: 14
Vraćanje proizvoda uz povrat novca?

Imam pokvareno računalo, zaključio sam da je najvjerojatnije pokvarena matična ploča.

Međutim ako kupim novu matičnu ploču a pokaže se da nije bio problem u njoj da li bi mogao tu kupljenu matičnu ploču vratiti uz puni povrat novca?


Da li ima takva trgovina u Zagrebu?
Lerox je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 09:57   #3377
trancer
Premium
Moj komp
 
trancer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 182
Ne, izvrti neke testove i budi siguran u čemu je problem ili pitaj tu šta ti se događa pa da ti se pomogne ako neznaš sam.
trancer je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 10:06   #3378
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,883
Ja sam imao sličan problem. Upalim komp, nema slike, na ploči se čuju beepovi ko da je problem sa memorijom. Vadim komponentu po komponentu van i dalje isti problem. Zaključio sam da je problem sa pločom. Odem u HG-spot i kupim drugu ploču, opet ista stvar. Ispostavilo se da je bio problem u grafi. Naravno ploča mi više nije trebala pa sam ju odlučio vratiti. Ali rekli su da ne vraćaju novac već jedino mogu uzet nešto drugo u toj vrijednosti. Uzeo sam onda grafu i nadoplatio 100-200kn.
Tak da ne vjerujem da će ti neko vraćat novac, jedino zamjena za neš drugo.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 10:21   #3379
ukiy
Premium
Moj komp
 
ukiy's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: ST
Postovi: 397
Citiraj:
Autor Lerox Pregled postova
Imam pokvareno računalo, zaključio sam da je najvjerojatnije pokvarena matična ploča.

Međutim ako kupim novu matičnu ploču a pokaže se da nije bio problem u njoj da li bi mogao tu kupljenu matičnu ploču vratiti uz puni povrat novca?


Da li ima takva trgovina u Zagrebu?
Mislim da bi trebao moci dobiti povrat novca. Radio sam u jednom computer shopu kao prodavac i pravilo je bilo da kupac moze dobiti povrat novca ako kupljeni predmet vrati u roku 7 dana, naravno u orginalnom pakovanju i neostecen. (Navodno je to nekim zakonom i propisano.)
Ali najprije se raspitaj, nazovi trgovinu u kojoj zelis kupiti maticnu i pitaj kakva im je politika prilikom vracanja kupljenog predmeta...
ukiy je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 10:24   #3380
trancer
Premium
Moj komp
 
trancer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 182
Da, ima taj zakon no on vrijedi samo za neotpakiranu robu, a on ne da bi je otvorio već bi je upogonio i igro se s njom u riješavanju problema tako da čisto sumljam u povrat.
trancer je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 10:47   #3381
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,474
Kupovina 'na daljinu'.
U roku 7 dana mozes vratiti proizvod bez objasnjenja, i duzni su ti vratiti lovu.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 18:41   #3382
ogyb
Premium
Moj komp
 
ogyb's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: kod kuće
Postovi: 42
prema Zakonu o zaštiti potrošača, možeš vratiti artikl, koji ti iz nekog razloga ne odgovara, unutar 8 radnih dana od datuma računa

u praksi to funkcionira tek kod upornih koji se pozivaju na zakon (ili čak zaprijete prijavom tržnoj inspekciji), jer trgovci računaju na neznanje potrošača...ali u konačnici ti vrate novac

Do nedavno sam i ja zivio u tom uvjerenju, ali na zalost izgleda da to bas i nije tako. To se prema Zakonu i zastiti potrosaca odnosi samo na proizvode kupljene Ugovorom na daljinu na primjer preko kataloga ili interneta ili Ugovorom sklopljenim van poslovnih prostorija trgovca na primjer na prezentaciji.

A kada kupis prizvod u trgovini da bi dobio povrat novca reklamacija mora biti utemljena, odnosno proizvod mora imati nedostatak (to je pojam koji je definiran u Zakonu).

No znam da ti trenutno ne znaci nista u Lidlu ce ti bilo koji artikl zamijeniti bez pogovora i previse zapitkivanja!
__________________
Don't argue with idiots, first they drag you to their level and then they beat you with experience.
ogyb je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 21:03   #3383
maky111
Premium
Moj komp
 
maky111's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zg - D.S.
Postovi: 52
NE bi trebao tražiti povrat novca , nego odeš do IT dućana i pitaš za mbo i odmah pitaš da li možeš zamijeniti za drugi artikl ukoliko nebudne slike. A što se točno događa sa računalom?
maky111 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 21:26   #3384
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,054
Ma kupi preko webshopa, plati karticom i možeš vratiti ako bude potrebe jer (kao što su već ljudi spomenuli) to spada pod sklapanje ugovora na daljinu.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 21:55   #3385
RobCo PIP-Boy
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Poluotok
Postovi: 42
Hmm, javio sam se servisu HG-SPOT-a u petak sa zamolbom za zamjenu ploče od mog drugog kompa. Ploča radi normalno ali je u najmanju ruku jako loš proizvod, bar za overclock, i htio sam je zamijeniti za neku drugu, jeftiniju. Uglavnom, nakon 5 minuta objašnjavanja što i kako, oni pristali i rekli može, ali voditeljica mora odobriti, a ona je tu u ponedjeljak. Zvao u utorak, jer u ponedjeljak nisam stigao, i voditeljica samo kratko rekla NE. Dobio sam naputak da mi ispravnu ploču ne mogu zamijeniti, ali ako je neispravna onda može. Govorim ja njima na telefon da ja mogu pokvariti ploču, ako je to baš potrebno, ali ne kužim zašto bih to radio, te zašto mi ne mogu izaći u susret? Mislim da je dotična voditeljica pisala nešto i po ovom forumu. Mislim, shvaćam ja da je to tako po zakonu, no mislim da bi njima trebalo biti svejedno jesam li im vratio ispravnu ili neispravnu ploču. Meni bi bilo daleko jednostavnije samo donijeti ploču u njihovu poslovnicu i preuzeti drugu, nego pokvariti ovu, ostati bez kompa, te čekati 45 dana ili koliko već bude potrebno da se pošalje na servis, te da mi tek onda odobre zamjenu.
RobCo PIP-Boy je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 21:59   #3386
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
A koliko je ta ploca stara?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 22:23   #3387
Hrvoje Viher
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Samobor
Postovi: 19
htio bih samo svima naglasiti nešto:
ona cijena koju ste vidjeli na polici, tu cijenu plaćate. i uvijek na blagajni inzistirajte na plaćanju te cijene. dakle, nemojte prihvatiti njihovu prvu ponudu da vam vrate novac jer je došlo do "zabune".
neznam po kojem je zakonu to tako, ali prije sam bio zamjenik voditelja jednog hieprmarketa pa znam da je to stvarno tako jer sam često ljudima isplaćivao razliku u cijeni. i ja često u drugim dućanima koristim to pravo kupca
Hrvoje Viher je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 22:36   #3388
RobCo PIP-Boy
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Poluotok
Postovi: 42
@ nino: kupljena u 4om mjesecu ove godine, dakle starija od zakonskih tjedan dana za zamjenu. Kužim ja sve to...
RobCo PIP-Boy je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 22:37   #3389
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
Ako kuzis, onda i kuzis da ti zamjene nema jednostavno.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 09.09.2010., 19:19   #3390
PointDexter
Premium
Moj komp
 
PointDexter's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Éire
Postovi: 1,808
Matična iz "Moj komp" kupljena u Vemilu prije 1,5 godina. Nakon CPU upgradea prestala ispravno prikazivati voltaže i temperature, ok to i nije veliki problem. Problem je što više ne funkcionira automatska kontrola vrtnje venta što nekada zna biti iritantno. Matočna je inače još pod garom, i imam li osnove da se na nju pozovem? I kada vratim stari cpu problem je isti.
tnx!
__________________
alien-smilies-0046.gif von smiliesuche.de
PointDexter je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na