Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.01.2013., 08:41   #271
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,986
Pa zašto jučer u pošti nisi tražio da ti ga stave na vagu? Odmah imaš dokaz. Zoveš nadređenog. I radiš prigovor, prijavu, štajaznam.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2013., 15:09   #272
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,280
Ne popujem, samo mi je upalo u oko:
http://www.pohrani.com/f/34/Yc/2Rw9qip0/serious.jpg
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.01.2013., 12:14   #273
timmy
Premium
 
timmy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: N/A
Postovi: 1,242
koja je procedura ako naručim sa ebaya nešto pokvareno? npr hoću procesor od 1000$ koji pokvaren vrijedi 2$ za privjesak, kako dokazati da je stvarno pokvaren, a ne da pokušavam prevariti državu. ili ako mi treba neka stvar za dijelove, koja vrijedi puuuno manje pokvarena nego ispravna, hoće netko na carini provjeravati ispravnost stvari?
timmy je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2013., 12:22   #274
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor timmy Pregled postova
koja je procedura ako naručim sa ebaya nešto pokvareno? npr hoću procesor od 1000$ koji pokvaren vrijedi 2$ za privjesak, kako dokazati da je stvarno pokvaren, a ne da pokušavam prevariti državu. ili ako mi treba neka stvar za dijelove, koja vrijedi puuuno manje pokvarena nego ispravna, hoće netko na carini provjeravati ispravnost stvari?
Nije problem provjere, problem je u tome što bi to moglo spadati pod uvoz otpada, a to jako komplicira stvar. Provjeri stranice AZO-a.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2013., 20:47   #275
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pozdrav. Kako nema carine na knjige, a prije nije bilo ni PDV-a zanima me sad kad je došao PDV od 5% na knjige da li ako zapne na carini ja samo plaćam tih 5% ili me mogu opelješiti nekako kako to znaju raditi sa elektronikom?
  Reply With Quote
Staro 09.02.2013., 13:45   #276
nicco_st
Premium
 
nicco_st's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 70
Pozdrav, evo jedan primjer sa BiH carine, tako da ne mislite da je Hrvatska carina najgora :-)

Prijatelj naruči dvije matice za vespu za ulje + dva dihtunga, veličine 1cm, plati 5$ na ebayu, a carine mu dodje na kućnu adresu 9km=36kn hehehe, koji kraljevi

nicco_st je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 01:20   #277
Perkyboy
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Drenovci
Postovi: 31
EU- carina

Ok decki...znaci situacija je ovakva...imam stricev auto, 2001 godiste, austrijske table, isto prezime a ja imam hr vozacku...zanima me od 1.7 dal se moze vozat taj auto bez kazne od 150k kn -.- thx
Perkyboy je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 08:34   #278
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
Koliko se sjecam, vozilo stranih registracija mozes voziti samo uz prisustvo vlasnika, bez obzira na eu ili ne.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 10:06   #279
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Koliko se sjecam, vozilo stranih registracija mozes voziti samo uz prisustvo vlasnika, bez obzira na eu ili ne.
A kako ce ici postupak ukoliko je vlasnik leasing kuca?Recimo ja kupim auto na leasing u nekoj eu zemlji i vozim ga sa hr dozvolom?
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 10:19   #280
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
A kako ce ici postupak ukoliko je vlasnik leasing kuca?Recimo ja kupim auto na leasing u nekoj eu zemlji i vozim ga sa hr dozvolom?
Ista stvar, osim ako ga nisi uzeo na leasing kao vlasnik / djelatnik firme, a onda imaš i takvu vizu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.03.2013., 11:40   #281
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
A kako ce ici postupak ukoliko je vlasnik leasing kuca?Recimo ja kupim auto na leasing u nekoj eu zemlji i vozim ga sa hr dozvolom?
Konkretno sam dgovorio na pitanje o voznji auta, ne o kupovini ili leasingu.

Gugl izbaci odmah prva 2 rezultata kao odgovor na to pitanje.
Citiraj:
37. Može li hrvatski državljanin u Hrvatskoj upravljati vozilom stranih registracijskih oznaka?

Kako se radi o carinskom prekršaju, navedeno je propisano Konvencijom o privremenom uvozu (Narodne novine, međunarodni ugovori, 16/98), Carinskim zakonom (NN br. 78/99, 94/99, 117/99, 73/00, 92/01, 47/03, 140/05, 60/08, 45/09 i 56/10) i Uredbom o provođenju Carinskog zakona (NN br. 161/03, 69/06, 5/07, 70/08, 76/09 i 29/11).

U slučaju kada se u nadzoru prometa utvrdi da suprotno navedenim odredbama, vozilom strane registracijske oznake, upravlja državljanin RH, a obzirom da time čini prekršaj kažnjiv po članku 241. stavku 1. točki 1. (novčana kazna od 3.000,00 do 900.000,00 kuna) i/ili članku 243. stavku 1. Carinskog zakona te imajući u vidu Prekršajni zakon (NN br. 107/07), policija će o tome obavijestiti carinsku službu koja će provesti upravni postupak.

Za naglasiti je da korištenje vozila stranih registarskih oznaka, suprotno navedenim zakonskim propisima, čini teži carinski prekršaj, što u konačnici, osim prekršajne kazne, povlači i naplatu carinskog duga (carine, PDV-a i trošarine) na navedeno vozilo.
Tako da i ulaskom u EU cinjenicno stanje ostaje, odnosno ostaje izbjegavanje placanja PDV-a i trosarine na navedeno vozilo, carina kao carina se vjerojatno ukida.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera

Zadnje izmijenjeno od: nino. 21.03.2013. u 11:48.
nino je online   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 12:15   #282
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ista stvar, osim ako ga nisi uzeo na leasing kao vlasnik / djelatnik firme, a onda imaš i takvu vizu.
Znaci kada udjemo u EU ja kao privatna osoba ne mogu otici u npr Njemacku i kupiti auto na leasing putem njihove banke i voziti ga na njemacke tablice buduci da bi vlasnik vozila bila banka?
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 12:25   #283
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
Znaci kada udjemo u EU ja kao privatna osoba ne mogu otici u npr Njemacku i kupiti auto na leasing putem njihove banke i voziti ga na njemacke tablice buduci da bi vlasnik vozila bila banka?
Naravno da ne možeš.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 15:11   #284
Perkyboy
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Drenovci
Postovi: 31
mal sam se raspito danas...znaci ovak...auto mogu vozit strani ako sam vlasnik...znaci stric prepise auto na mene i ja ga slobodno mogu voziti iako je strane table, jer nema carine...voznja stranog auta sa hr osobnom pada pod Carinski prekrsaj, nema carine=nema prekrsaja...po toj logici nebi trebalo biti problema :/

a ak nist drugo tjesim se da ce se auto moc prepisat na mene bez placanja carine, i kojekakvih gluposti...samo onih 5% ili kolko vec za prijepis auta
Perkyboy je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 15:23   #285
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Perkyboy Pregled postova
mal sam se raspito danas...znaci ovak...auto mogu vozit strani ako sam vlasnik...znaci stric prepise auto na mene i ja ga slobodno mogu voziti iako je strane table, jer nema carine...voznja stranog auta sa hr osobnom pada pod Carinski prekrsaj, nema carine=nema prekrsaja...po toj logici nebi trebalo biti problema :/

a ak nist drugo tjesim se da ce se auto moc prepisat na mene bez placanja carine, i kojekakvih gluposti...samo onih 5% ili kolko vec za prijepis auta
Ne možeš. Puno je kompliciranije nego što misliš.
Zar misliš da bi na cesti vidio ijedan auto RH registracija da se može?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 15:27   #286
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,391
Ako imaš dozvolu boravka u nekoj državi, možeš voziti auto koji ima registraciju te države i glasi na tvoje ime. Sve drugo je prekršaj.
Kako će biti od 01.07. ni sam Bog ne zna još.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 15:32   #287
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ako imaš dozvolu boravka u nekoj državi, možeš voziti auto koji ima registraciju te države i glasi na tvoje ime. Sve drugo je prekršaj.
Kako će biti od 01.07. ni sam Bog ne zna još.
Neće biti bitnih promjena. Tu nema neke razlike.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 15:48   #288
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,391
Da, pretpostavljam da će jedina razlika biti u tome da će biti lakše uvesti auto izvana.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 21.03.2013., 16:12   #289
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Da, pretpostavljam da će jedina razlika biti u tome da će biti lakše uvesti auto izvana.
Pa trebalo bi biti dosta toga lakše (operativno). No kako je inače trgovina automobilima još uvijek jedna od najproblematičnijih stvari u EU (i kod koje mnoge države ne daju skidanje prihoda koje su imali do sad), tu će se teško nešto bitno mijenjati (s financijske strane).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 00:17   #290
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,385
Citiraj:
Autor Perkyboy Pregled postova
mal sam se raspito danas...znaci ovak...auto mogu vozit strani ako sam vlasnik...znaci stric prepise auto na mene i ja ga slobodno mogu voziti iako je strane table, jer nema carine...voznja stranog auta sa hr osobnom pada pod Carinski prekrsaj, nema carine=nema prekrsaja...po toj logici nebi trebalo biti problema :/

a ak nist drugo tjesim se da ce se auto moc prepisat na mene bez placanja carine, i kojekakvih gluposti...samo onih 5% ili kolko vec za prijepis auta
Da li si ikad uvozio auto, kupio ga u RH i sl.
Pa nemože tvoj stric prepisat auto na tebe, ako nemaš boravak i vizu zemlje iz koje je auto. Da bi dobio boravak u stranoj zemlji komplicirane su provjere, moraš dobiti vizu i biti tamo minimalno 6 mjeseci. Misliš da se švabe zaje....u kad idu u provjru da li stanuješ. Sve to skupa će te koštati više nego carina i porez.

Ulaskom u EU prvo će ukinuti carinu. Slovencima je trebalo više od 5 godina da mogu kupovati aute u EU, ali moraju platiti PDV (DDV)
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 00:56   #291
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,947
Re: Carina i problemi sa dotičnom

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ako imaš dozvolu boravka u nekoj državi, možeš voziti auto koji ima registraciju te države i glasi na tvoje ime. Sve drugo je prekršaj.
Kako će biti od 01.07. ni sam Bog ne zna još.
Osim u slucaju da imas obrt registriran i u RH. U tom slucaju podlijezes carini.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 11:11   #292
Perkyboy
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Drenovci
Postovi: 31
prekrasno -.- znaci jedino sto mogu je cekat da se stric "vrati" u hrvatsku i besplatno doveze auto i prebaci na hr table...a nist, cure moraju cekat :/
Perkyboy je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 11:12   #293
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Perkyboy Pregled postova
prekrasno -.- znaci jedino sto mogu je cekat da se stric "vrati" u hrvatsku i besplatno doveze auto i prebaci na hr table...a nist, cure moraju cekat :/
Neće biti "besplatno".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 12:32   #294
Perkyboy
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Drenovci
Postovi: 31
kak ne...susjed isto to napravio i kaze besplatno...wtf...svi nest pricaju bzvz xd
Perkyboy je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 12:45   #295
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Perkyboy Pregled postova
kak ne...susjed isto to napravio i kaze besplatno...wtf...svi nest pricaju bzvz xd
Plaćaju se trošarine, a ti ne smiješ voziti 12 mjeseci.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 13:32   #296
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Plaćaju se trošarine, a ti ne smiješ voziti 12 mjeseci.
A pravilo do 7 god. starosti? Jos uvijek vrijedi ili?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 13:45   #297
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
A pravilo do 7 god. starosti? Jos uvijek vrijedi ili?
Za povratnike vrijedi kako vozilo mora biti starije ne manje od 6 mjeseci.

Za ostale je to prestalo već ima nekoliko godina, mora postojati homologacija istog. Znači može biti i starije ako je OK potablicama, ali i jedan dan staro ne može ako nema homologaciju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 14:10   #298
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,200
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Za povratnike vrijedi kako vozilo mora biti starije ne manje od 6 mjeseci.

Za ostale je to prestalo već ima nekoliko godina, mora postojati homologacija istog. Znači može biti i starije ako je OK potablicama, ali i jedan dan staro ne može ako nema homologaciju.
Nope. Krivo.
Povratnici koji uvoze auto zajedno sa povratkom moraju imati automobil koji uvoze u svom vlasništvu najmanje 6 mjeseci, a ne 'starije ne manje od 6 mjeseci'. Krivo si si to protumačio.
To pravilo je uvedeno radi ekipe koja je kupovala auto doslovno tjedan dva prije povratka i uvozila ga s minimalnim davanjima tj povlasticama pri uvozu koje imaju povratnici.
Homologacija se radi, ali uvijek postoje fore sa vozilima 'od povijesne važnosti' i slično, pa se taj dio priče može zaobići.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 14:15   #299
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,391
Ne vrijedi više to pravilo o 7g.? Poznati u Njemačkoj imaju A6 2,5 benzinac automatic sa brdom opreme (koštao ih je nekih 70k DEM onda). Auto ima 13 godina starosti i neku smiješnu kilometražu (možda 50k km) i stalno me pilaju da bi mi ga poklonili jer njima više ne treba takav velik auto.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 14:19   #300
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Nope. Krivo.
Povratnici koji uvoze auto zajedno sa povratkom moraju imati automobil koji uvoze u svom vlasništvu najmanje 6 mjeseci, a ne 'starije ne manje od 6 mjeseci'. Krivo si si to protumačio.
Ma krivo sam se izrazio.
"Staro ne manje od 6 mjeseci".

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne vrijedi više to pravilo o 7g.? Poznati u Njemačkoj imaju A6 2,5 benzinac automatic sa brdom opreme (koštao ih je nekih 70k DEM onda). Auto ima 13 godina starosti i neku smiješnu kilometražu (možda 50k km) i stalno me pilaju da bi mi ga poklonili jer njima više ne treba takav velik auto.
Mislim da je malo previše, vidi ovdje: http://www.hak.hr/vozila/homologacij.../audi-quattro/
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na