Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.05.2008., 11:51   #271
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
OT
@Iggy
Samo za potvrdu trebam info iz prve ruke:
Raid 0 polje sa 2 particije, u slucaju raspada raid polja obje particije se izgube ili postoji neka sansa da neka particija prezivi?
Sve se gubi. RAID 0 gledaj kao na jedan disk. Sto god crklo, podaci pa-pa.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2008., 16:53   #272
isvaljek
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 144
Ovdje ( http://www.xbitlabs.com/articles/sto...e_6.html#sect0 ) imaš usporedni test RAID sustava, doduše na malo boljem kontroleru...
isvaljek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.05.2008., 19:54   #273
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
dakle, performanse raid 5 (4diska) iste kao i kod raid 0 (3 diska) i u citanju i u pisanju kod lakse upotrebe samo povecana sigurnost, jedini nedostatak je kontrolac od 1000$

doduse, ima ista kartica s 8 sata portova za 500$... hmm... xmas present?!
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2008., 01:56   #274
Choob
ECC Registered User
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
dakle, performanse raid 5 (4diska) iste kao i kod raid 0 (3 diska) i u citanju i u pisanju kod lakse upotrebe samo povecana sigurnost, jedini nedostatak je kontrolac od 1000$

doduse, ima ista kartica s 8 sata portova za 500$... hmm... xmas present?!
U citanju da, u pisanju ne. Kod pisanja se izračunava parity i zapisuje se paralelno na sve diskove ... dosta usporava.

500$ hmm ... Highpoint RocketRaid 2320? .. imam ga .. nelose za tu paru.
inace kartica podrzava i RAID 50 (5+0, 2 x RAID 5 u RAID 0) što mu daje mrvu bolje performanse i bolju redundantnost, može "izgubiti" dva diska,
ako nisu u istom setu, ali se i gubi jedan disk tako da iskorištavam 6 od 8 za kapacitet. Svejedno iskoristljivih 1,74TB sa 8 320GB (298,09GB) diskova.
__________________
Choob everything.

Zadnje izmijenjeno od: Choob. 31.05.2008. u 02:18.
Choob je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2008., 15:41   #275
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
dakle, performanse raid 5 (4diska) iste kao i kod raid 0 (3 diska) i u citanju i u pisanju kod lakse upotrebe samo povecana sigurnost, jedini nedostatak je kontrolac od 1000$

doduse, ima ista kartica s 8 sata portova za 500$... hmm... xmas present?!
Nema tog kontrolera koji moze u random zapisu navuci iste performanse na RAID0 i RAID5 polju, ako se radi o imalo random zapisu. U stvari ima, ali su cijene "kontrolera" vece od 100.000$.

Onaj test prikazuje sekvencijalni zapis, ali treba pogledati slijedecu stranicu - multithread (random) zapis.

U striktno sekvencijalnom zapisu (tzv. "full stroke write") kontroler koji ima dobar cache i NCQ/TCQ moze to izvesti, ali su namjene jako ogranicene.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2008., 23:12   #276
incorrupt
Registered User
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 4
hvala puno na svim komentarima. ok, navukli ste me na 4 hdd-a wd6400aaks. pala odluka. pretpostavljam da vecina vas cita i news grupu hr.comp.hardver tamo sam postavio pitanje u vezi raida 5. preporucili mi raid 10, no grebe me pomisao gubitka 50% kapaciteta... toliko bas na sigurnost i brzinu nisam zagrizao.

bitno mi je citanje, sad da vas pitam - da li ce performanse raid 5 sa ta 4 diska biti slabije od performanse jednog od ta 4 diska van raid polja? jer jedan disk sam po sebi je vrlo brz i ukoliko mi raid digne barem malo nesto (read transfer) kompletno cu biti zadovoljan, no ukoliko su performanse losije odvojio bi jedan disk van raida te ostala tri povezao.

pozdrav.
incorrupt je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2008., 19:26   #277
Choob
ECC Registered User
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Citiraj:
Autor incorrupt Pregled postova
hvala puno na svim komentarima. ok, navukli ste me na 4 hdd-a wd6400aaks. pala odluka. pretpostavljam da vecina vas cita i news grupu hr.comp.hardver tamo sam postavio pitanje u vezi raida 5. preporucili mi raid 10, no grebe me pomisao gubitka 50% kapaciteta... toliko bas na sigurnost i brzinu nisam zagrizao.

bitno mi je citanje, sad da vas pitam - da li ce performanse raid 5 sa ta 4 diska biti slabije od performanse jednog od ta 4 diska van raid polja? jer jedan disk sam po sebi je vrlo brz i ukoliko mi raid digne barem malo nesto (read transfer) kompletno cu biti zadovoljan, no ukoliko su performanse losije odvojio bi jedan disk van raida te ostala tri povezao.

pozdrav.
raid 10 nije loša odluka ukoliko ti je bitan write, kao što mu ime kaže RAID1+0
je isto što i RAID0, ali sa mirroringom, doduše da bi (cca.) dostigao brzinu
potonjeg potrebno ti je duplo više diskova (logično, zar ne?).
Inače neznam koliko znaš o tome, RAID te štiti od FIZIČKOG kvara diska, ne
i od virusa i sličnih "softwareskih" problema.

Što se tiče čitanja RAID5 od 4 diska se može mjeriti sa RAID0 od 3 diska, ali
JA osobno nebih ništa stavljao na RAID 0. Imaš BROJ_DISKOVA puta veću
šansu da ostaneš bez toga (SVEGA, ne 1/4 podataka), korisno za swap file
ili neke privremene fileove (ala windows temp, ili temp od nekog app-a).

NE jedan disk je PUNO sporiji u SVEMU od 4 diska u RAID5.

Baci oko na: http://www.pcguide.com/ref/hdd/perf/...els/single.htm
sve ti je lijepo objašnjeno, skužiš za sat vremena sve o RAIDu (osnove).

Inače možda bi dobio kakav pametniji i konkretniji savjet kad bi nam rekao
TOČNU namjenu svega toga, a ne da ti je "bitno čitanje". Setup diskovnog
podsustava JAKO ovisi o tome. Ako puno čitaš po "OS-u" i po "podatcima"
jako je poželjno fizički odvojiti iste, nije loše recimo dva manja 7200.11
diska (seagate) u RAID0 za OS i neki RAID5 za podatke (ako su bitni).

Koliko zadataka toliko riješenja.
__________________
Choob everything.
Choob je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 21:36   #278
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,277
Raid 0 DA ili NE?

Radim si gaming kantu, nista extremno ali me zanima koliko bi eventualno profitirao s RAID 0 (striped disks) naspram 1 diska. Znam da je RAID 0 dosta brzi ali me zanima koliko se to osjeti ili ne osjeti u koristenju, dakle igre i nezahtjevne aplikacije.
cpu je X2 4000+ ako ista znaci, ploca je Gigabyte M56S-S3
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 21:50   #279
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ovako iz trbuha - ne...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 22:03   #280
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,067
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Ovako iz trbuha - ne...
Pa ajde, puno brže će mu igre učitavati.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2008., 22:53   #281
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
RAID 0 na nvidia čipsetu i to u konfi za igranje???

IMHO bolje bi mu bilo da si kupi 4gb rama, prije će od toga imati koristi u igrama nego od RAIDa...

Ipak ako ga srce vuče 250Gb speedyi nisu tolko skupi...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 23:23   #282
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,067
Primjeti sarkazam.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 23:44   #283
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,574
za igranje neces puno dobit slabo... nije raid za to... bolje nemoj ako nemoras.. bolje rame nabavit vise ces profitirat moram se tu slozit...
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 00:06   #284
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,277
Lako se vama za*ebavat, ja jos imam traume od Witchera na staroj kanti .
Mogu ic na kavu dok se ovaj oteli s novom lokacijom. Anyway thnx nis od raida. zvucalo je zgodno u teoriji
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 15:57   #285
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Kod mene je radilo OK i u praksi...nakon godine dana bez RAID 0, slijedeća varijanta će opet biti sa RAID-om
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 19:13   #286
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,697
problem je sto moras uzeti ili 250 ili 320gb modele za raid 0 a da to radi kak treba jer 80 i 160gb su vecinom prespori za tak nes...
pod kak treba mislim da radi brzo, a onda puno gubis na prostoru jel...
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 21:08   #287
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
problem je sto moras uzeti ili 250 ili 320gb modele za raid 0 a da to radi kak treba jer 80 i 160gb su vecinom prespori za tak nes...
pod kak treba mislim da radi brzo, a onda puno gubis na prostoru jel...
???
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 21:39   #288
Berax0r
Registered User
 
Berax0r's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 623
Ma gle na tvom mjestu nebih stavljao...
Tvoja odluka
Berax0r je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 21:43   #289
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
???
šta se čudiš,teoretski je glupo stavit recimo 2x500gb u RAID 0,jer onda moraš uzet i 1Tb disk za backup,dok ovak recimo uzmeš 2x250gb i jedan od 500gb,pa te i ne izađe toliko puno a dobije se na brzini a i na backupu.I 2x250gb je puno sam je to onak još najpovoljnije
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 21:54   #290
MAXx
Čupavac
Moj komp
 
MAXx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Citiraj:
Autor Lihto Pregled postova
šta se čudiš,teoretski je glupo stavit recimo 2x500gb u RAID 0,jer onda moraš uzet i 1Tb disk za backup
A to moraš napravit jer su podaci u raidu nesigurniji nego na jednom disku koji nije u raidu.
__________________
Science cannot be stopped. Man will gather knowledge no matter what the consequences – and we cannot predict what they will be. - Linus Pauling
MAXx je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 22:19   #291
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,994
Ja sam neko vrijeme imao jednog raptora 150gb u kompjuteru i to je super funkcioniralo, dok nije stigao još jedan, pa u raid0 - prosvijetlilo me. Sa 80-ak mb/s na 140-ak mb/s je osjetna razlika...vrlo...nema više puno struganja diskova, svi programi i igre se brže otvaraju, windowsi se brže dižu, itd.
zapravo, raid0 donosi najprimjetniju razliku u ubrzanju kompjutera, barem meni...
na tvom mjestu bih uzeo dva speedyja od 250gb i u raid0.
ne želim diskreditirat tuđa mišljenja, ali po meni priče da će ti kompjuter biti brži sa 4gb rama umjesto sa 2 su priče za malu djecu. Ja sam prije imao 2gb rama i nadodao još 2, i nema nikakvog pomaka u brzini što se tiče igara i programa, jedino možda brže učitava level u crysisu jer su leveli u crysisu ogromni pa znaju zauzet mnogo rama, ali to nije toliko bitno koliko ćeš osjetno dobiti sa dva diska u raid0, jer ako razmisliš logički - šta je brže, ram ili disk? Ram, dakle disk je "bottleneck", odnosno komponenta koja te više koči, pa bi stoga njega prvog trebalo ubrzati...
Samo znaj da s raidom0 može nastati pizdarija, a u tom slučaju gubiš sve što si na njega stavio, zato obavezno moraš imati još jedan disk za podatke...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 22:54   #292
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
Citiraj:
Autor MAXx Pregled postova
A to moraš napravit jer su podaci u raidu nesigurniji nego na jednom disku koji nije u raidu.
stvarno

Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Ja sam neko vrijeme imao jednog raptora 150gb u kompjuteru i to je super funkcioniralo, dok nije stigao još jedan, pa u raid0 - prosvijetlilo me. Sa 80-ak mb/s na 140-ak mb/s je osjetna razlika...vrlo...nema više puno struganja diskova, svi programi i igre se brže otvaraju, windowsi se brže dižu, itd.
zapravo, raid0 donosi najprimjetniju razliku u ubrzanju kompjutera, barem meni...
na tvom mjestu bih uzeo dva speedyja od 250gb i u raid0.
ne želim diskreditirat tuđa mišljenja, ali po meni priče da će ti kompjuter biti brži sa 4gb rama umjesto sa 2 su priče za malu djecu. Ja sam prije imao 2gb rama i nadodao još 2, i nema nikakvog pomaka u brzini što se tiče igara i programa, jedino možda brže učitava level u crysisu jer su leveli u crysisu ogromni pa znaju zauzet mnogo rama, ali to nije toliko bitno koliko ćeš osjetno dobiti sa dva diska u raid0, jer ako razmisliš logički - šta je brže, ram ili disk? Ram, dakle disk je "bottleneck", odnosno komponenta koja te više koči, pa bi stoga njega prvog trebalo ubrzati...
Samo znaj da s raidom0 može nastati pizdarija, a u tom slučaju gubiš sve što si na njega stavio, zato obavezno moraš imati još jedan disk za podatke...
upravo tak,to sam i ja napravio imao sam jednog speedya a opet 250gb mi je postalo premalo na glavnom kompu pa sam napravio jedini logički potez i uzeo još jednog speedyija. Uglavnom treba svakako znat i ne radit RAID 0 bez backupa.To je prvo pravilo.A drugo bi bilo stavit nekav kontroler barem nešt po 400kn,ali opet u današnje vrijeme nisu ni loši ovi integrirani
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 23:04   #293
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Lihto Pregled postova
šta se čudiš,teoretski je glupo stavit recimo 2x500gb u RAID 0,jer onda moraš uzet i 1Tb disk za backup,dok ovak recimo uzmeš 2x250gb i jedan od 500gb,pa te i ne izađe toliko puno a dobije se na brzini a i na backupu.I 2x250gb je puno sam je to onak još najpovoljnije
Ko kaže da MORAM? Meni je sve bitno što je trebalo backupirat stalo na 3-4 DVD-Ram diska, riskirao sam samo 1 dan za reinstalaciju...i opet nije ništa crklo u skoro 3 godine
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2008., 00:21   #294
Pippincro
Premium
Moj komp
 
Pippincro's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 616
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Ja sam neko vrijeme imao jednog raptora 150gb u kompjuteru i to je super funkcioniralo, dok nije stigao još jedan, pa u raid0 - prosvijetlilo me. Sa 80-ak mb/s na 140-ak mb/s je osjetna razlika...vrlo...nema više puno struganja diskova, svi programi i igre se brže otvaraju, windowsi se brže dižu, itd.

E vidis, a ja razliku uopce nisam osjetio izmedju 2 baracudice u raidu 0 i trenutno sad jedne (1 je na reklamaciji, posto je otisla u vjecna lovista a sa njom i svi podaci iz raida)...

Windowsi se cak brze loadaju sad s jednom baracudicom jer se preskace loadanje biosa kontrolera...
Jedina razlika, ali bash jedina je bila u extraktanju jako kompresiranih i velikih rar fileova - ali i to ispod 30%.
Lijepo je vidjeti u hdtune-u/hitachiju 140/150 mb/s umjesto 80 mb/s, ali sta ce ti to kad je rat i dalje isti...
Bolje uzeti 1 raptor kao sistemski i staviti cepice na usi IMHO



edit:
Citiraj:
Autor Chuby Pregled postova
ali me zanima koliko se to osjeti ili ne osjeti u koristenju, dakle igre i nezahtjevne aplikacije.
razliku neces osjetiti radje pikiraj 1 disk - ovaj novi WD ili 7200.11 seagate seriju - proci ces bolje sta se tice omjera giga/kn a performanse ce biti iste ako ne i bolje radi boljeg rat-a
Pippincro je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2008., 08:58   #295
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Pippincro Pregled postova
Lijepo je vidjeti u hdtune-u/hitachiju 140/150 mb/s umjesto 80 mb/s, ali sta ce ti to kad je rat i dalje isti...
RAT nije isti, i on se smanjuje.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2008., 09:12   #296
Pippincro
Premium
Moj komp
 
Pippincro's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 616
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
RAT nije isti, i on se smanjuje.
hm, to je dosta cudno jerbo je meni ostao isti, barem prema lijepom hdtune pro testicu.

Jel mozda do kontrolera to ?

ako se vrati disk iz diskonta (koji salje to vemilu :P ), slozim opet polje pa pokazem na sta mislim
Pippincro je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2008., 09:38   #297
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Pippincro Pregled postova
hm, to je dosta cudno jerbo je meni ostao isti, barem prema lijepom hdtune pro testicu.

Jel mozda do kontrolera to ?

ako se vrati disk iz diskonta (koji salje to vemilu :P ), slozim opet polje pa pokazem na sta mislim
Moguce da je i do kontrolera i do testa.

RAID polja za intenzivan I/O se upravo i slazu od cim veceg broja diskova kako bi se smanjio RAT, sto je osnovni problem kod svih baza. Tu ima jos puno detalja (tipa koji stripe size postaviti, da li je disk aligment pogodjen, itd), a dobar dio ljudi po defaultu smanji na minimum jer im se cini da je to najbolje, no u stvarnosti za jedan realtivno mali read ili write imaju potrebu citanja / pisanja malih blokova s vise diskova, sto povecava broj AAT koji vremenski nadmasuje dobit u citanju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2008., 10:24   #298
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Moguce da je i do kontrolera i do testa.

RAID polja za intenzivan I/O se upravo i slazu od cim veceg broja diskova kako bi se smanjio RAT, sto je osnovni problem kod svih baza. Tu ima jos puno detalja (tipa koji stripe size postaviti, da li je disk aligment pogodjen, itd), a dobar dio ljudi po defaultu smanji na minimum jer im se cini da je to najbolje, no u stvarnosti za jedan realtivno mali read ili write imaju potrebu citanja / pisanja malih blokova s vise diskova, sto povecava broj AAT koji vremenski nadmasuje dobit u citanju.
Ah, kad se sjetim crkavanja stalno jednog te istog diska u Unisys RAID ormaru jer se tablica sa podacima o računima sva potrefila baš na tom disku, koji je onda jadan roštao 24h bez prestanka...to je bilo heavy duty opterećenje
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2008., 10:27   #299
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ah, kad se sjetim crkavanja stalno jednog te istog diska u Unisys RAID ormaru jer se tablica sa podacima o računima sva potrefila baš na tom disku, koji je onda jadan roštao 24h bez prestanka...to je bilo heavy duty opterećenje


Ima takvih primjera podosta (a i sjeti se samo RAID 3 polja), a najgore je sto svi "znaju" sto im treba.

Meni je najgore doci do korisnika i u 90% slucajeva objasniti mu da ono sto je zamislio sa diskovnim sustavima nema veze s vezom.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2008., 11:17   #300
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova


Ima takvih primjera podosta (a i sjeti se samo RAID 3 polja), a najgore je sto svi "znaju" sto im treba.

Meni je najgore doci do korisnika i u 90% slucajeva objasniti mu da ono sto je zamislio sa diskovnim sustavima nema veze s vezom.

U mom slučaju je problem bio što je Oracle administrator bio "priučen" i nenavikao na probleme te vrste
Davno je to bilo, sjećam se samo da je u ormaru bilo 50-ak Quantuma od 200mb, a na zamjenski disk se zahvaljujući "sposobnom" domaćem distributeru čekalo preko mjesec dana
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na