Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro Jučer, 12:28   #151
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 7,076
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Pa nije to neka matematika, ako su 7700x i 9700x ista stvar, onda će i 9800x3d bit ista stvar kao 7800x3d. Čak imaju istu količinu cachea, nema tu mjesta napretku.
Jasno, mogu još eventualno dodatno povećati 3D cache ili kak su pričali da je sam cache dorađen za Zen 5. Ko zna, bumo vidli kaj su skuhali.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
AMD Ryzen 5 7600 | Noctua NH-U12A chromax.black | MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi | 128GB Kingston FURY Beast DDR5-5200 | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x10TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | eVGA 650 B5
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro Jučer, 15:24   #152
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,214
Negdje sam procitao da pokusavaju postici bolje boost taktove.. vidjet cemo..
9800x3d ne vidim bitnu razliku od 7800x3d po svemu
9900x3d i 9950x3d mozda, ako budu isli na to da su i core 1 i core2 sa dodatnim cacheom.. ako to uopce ima smisla

Vidjeti cemo sve uskoro
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je online   Reply With Quote
Staro Danas, 11:34   #153
Taproot7
Premium
Moj komp
 
Taproot7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: HR
Postovi: 239
Citiraj:
Autor Silvio Pregled postova
"If this chip meets its performance targets (of around 15-20% over the 9700X)"


Znaci Zen 5 X3D ce isto bit flop, pa 7800X3D je trenutno cca tolko jaci od 9700X.
Ne treba značiti. Ryzen 7 7700X i Ryzen 7 9700X imaju skoro identičan maksimalni takt 5.4 GHz tojest 5.5 GHz ali TDP je 105W tojest 65W što je velika razlika, dok je na Ryzen-u 7 7800X3D maksimalni takt 5.0 GHz i TDP 120W.
Ukoliko uspiju postići da da Ryzen 7 9800X3D bude imao maksimalni takt od 5.3 GHz i 95/105W TDP, trebao bi osjetnije brži u odnosu na Ryzen 7 7800X3D jer će se manje zagrijavati pa će i takt moći biti veći bez da uzrokuje probleme 3D Vertical cache-u.

Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Pa nije to neka matematika, ako su 7700x i 9700x ista stvar, onda će i 9800x3d bit ista stvar kao 7800x3d. Čak imaju istu količinu cachea, nema tu mjesta napretku.
Ima logike u ovome što sam napisao kolegi Silviju. Sve je u rukama AMD-a i uopće ne sumnjam u njihov inženjering, ali bi marketing po dobrom starom običaju mogao sahraniti sve što su inženjeri dobro napravili. Prvi primjer koji mi pada na pamet je 20 i više posto veća cijena od Ryzen-a 7 7800X3D a druga ponovno nerealni grafovi u ušminkanim prezentacijama sa objavama "up to 42% in Far Cry 6" i sličnim nebitnim igračkim naslovima koji nisu relevantni već dvije i više godina.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Jasno, mogu još eventualno dodatno povećati 3D cache ili kak su pričali da je sam cache dorađen za Zen 5. Ko zna, bumo vidli kaj su skuhali.
Pogledao sam neki dan recenziju na YouTube kanalu gdje je gospodin Steve Burke recenzirao Ryzen 9 7950X3D te izgovorio vrlo zanimljivu rečenicu koja budi intrigu. Da sad točno ne citiram dotičnog, rekao je da po onome što je on zaključio iz druženja sa tim procesorom, da je AMD stavio 3D Vertical Cache na oba CCD-a a ne samo na jedan, da bi to bio ultimativni gamerski procesor sa hrpom cachea, a ovako je to solidan proizvod ali i donekle "missed opportunity" od strane AMD-a.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Negdje sam procitao da pokusavaju postici bolje boost taktove.. vidjet cemo..
9800x3d ne vidim bitnu razliku od 7800x3d po svemu
9900x3d i 9950x3d mozda, ako budu isli na to da su i core 1 i core2 sa dodatnim cacheom.. ako to uopce ima smisla

Vidjeti cemo sve uskoro
Kao što sam napisao poviše, gospodin Steve Burke je zaključio da bi se isplatilo da 3D Vertical Cache bude na oba CCD-a.
Taproot7 je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 11:43   #154
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 7,076
Je, Heavy Metal Steve je isto rekel kad su bili kod AMD-a, pa prolazili kroz sve njihove odjele i općenito složili dokumentarac iz toga, jer već onda su interno u pogonu imali nikad izdani 5900X3D i 5950X3D s oba CCD-a nakrcana 3D cacheom. Na njegovo pitanje zbog čega to nisu službeno izbacili, odgovorili su da su zaključili kak nije bilo potrebe, a i razlika u performansama u igrama (po njima) nije bila toliko značajna. Tak da, itekak mogu, obzirom da se EPYC čuda tehnike uredno vrte s 3D cacheom diljem svih CCD-a, kad ujedno i popratne aplikacije imaju koristi od pustih gigabajta svog toga cachea. Ukoliko su stvarno doradili 3D cache za Zen 5, a mogućnosti imaju još od Zen 3, onda nek slože dual-CCD 3D cache modele i voljno.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
AMD Ryzen 5 7600 | Noctua NH-U12A chromax.black | MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi | 128GB Kingston FURY Beast DDR5-5200 | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x10TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | eVGA 650 B5

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. Danas u 11:51.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro Danas, 12:16   #155
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,187
Mislim da je glavni razlog zašto do sada nisu izbacili dual x3D procesor to što ne postoji jasna publika za to. To je kompromis kojim nitko nije sasvim zadovoljan.

Isto kao što već deset godina mogu izbaciti APU snage aktualnog Playstationa ili Xbox-a, ali nema publike niti računice za to.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 12:23   #156
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,214
Ma ima publike i novca, ako ima neke razlike..
Evo ja sam bas zadovoljan sa ovim 7900x3d..
Jer u fokusu mi je gaming, a dodatni benefit extra jezgre kad zatrebaju..
E sad, ako nema efekta u gamingu, ili je premali, onda me ne cudi da ga ne izbacuju.. i zasto su isli ovako sa extra cacheom samo na 1c, a ostavili taktom brzi i jeftiniji 2c
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je online   Reply With Quote
Staro Danas, 12:48   #157
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,187
Zato što ih svaki ccd košta što ja znam, nekih 50$, i što ukupnu cijenu diže za nekih 100$. I onda s 2 ccd-a procesor košta 100$ više u izradi odnosno 200$ u prodaji. A ako je 7800X3D brži u igrama, a 7950X u radu, onda se pitaš što tu plaćaš i tko će to toliko platiti. Naravno, cijene se izvitopere u prodaji i dođu na realnu vrijednost, ali vidim zašto razmišljaju da nema računice za njih.
Ne znam, bavim se video produkcijom, ali sav export iz Premiera radim preko GPU, nemam Blender ili slična čuda gdje bi mi extra jezgre valjda koristile. Stvarno ne znam koliki je krug casual korisnika koji zapravo vide razliku recimo te ekstra 4 jezgre. Znam programere koji tako brže kompiliraju. A tebi bi igre sa 6800XT radile potpuno jednako i s nekim Zenom 3.

A išli su sa kompromisom da cijena ne bude previsoka i oslanjali su se da će softver obaviti optimizaciju, što je rijetko kome, i AMD-u i Intelu, glatko prošlo u Windowsima. Iako se čini da Intel ima manje problema sa svojim lošijim jezgrama. Kod AMD-a treba petljati s reinstalacijom windowsa ako se mijenja proc, barem tako kaže HUB.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 13:18   #158
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 7,076
Blender isto nudi da se kombinira CPU + GPU ili samo jedno, kak kome paše, tak da ima već svih mogućih opcija.
Kaj se dual-CCD 3D cache opcije tiče, stvarno ne bi bilo čudno da sad za Zen 5 modele napokon slože i taj dio.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
AMD Ryzen 5 7600 | Noctua NH-U12A chromax.black | MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi | 128GB Kingston FURY Beast DDR5-5200 | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x10TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | eVGA 650 B5
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro Danas, 13:25   #159
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,214
U mom slucaju (7600x vs 7900x3d) s obzirom da igram samo jednu igru, na low details i lovim high fps, odokativno mi je skocio max fps za cca 20% (sada je 400+)
Ono sto mi je bitnije da imam stabilniji fps, nemam toliko dropova kad ekipa pobaca smokove itd. Rekao bih da su min fpsi jos i bolje skocili od 20% .. mogao bih usporediti neke mečeve na istim mapama, da budem siguran, ali nemam bench za potvrdu.
Ugodno me iznenadio proc, nisam toliko ocekivao. I bas igra nekako lijepo radi.
A i grafa ce se promjenit prije nego kasnije

Sta drugi koriste za obradu videa neznam, ja obicno kad rezem klipove koristim neki free program , a za export mi koristi cpu tako da meni pasu te extra jezgre.. pogotovo jer sam cpu platio stvarno povoljno (300eur) pa mi je no brainer. Ovo mi je sad duplo brze za svaki video clip pa bas veseli.
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na