Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.09.2024., 11:02   #1051
Taproot7
Premium
Moj komp
 
Taproot7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: HR
Postovi: 235
Citiraj:
Autor frikec Pregled postova
Nisam znao za te probleme, ali kao sto sam rekao moram ga uzeti sada, a problemi ili ne nisam fan amd-a, tako da - intel..
Tako je. Kupi što želiš i što ti treba, ne slušaj nikoga i ako voliš Intel idi na Intel i zaboravi da AMD postoji. Kad ti se problemi dogode zaboravi i PC Ekspert Forum i traži pomoć na BugOnline sa pitanjima što sad i zašto imam plave ekrane a sve je novo.

Svi ostali molim vas pustite kolegu da kupi Intel jer ga problemi ne zanimaju tojest problemi su manji od toga koliko on nije fan AMD-a. Kad se vrati i bude pitao što mu se to događa sa računalom, lijepo ga izignorirajte i recite da niste fanovi problema.
Taproot7 je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2024., 14:36   #1052
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 8,007
Koju Intel matičnu ploču kupiti - 5. dio

Previse si emotivan kolega. Ovo je forum, dobio je informacije sta se moze dogoditi i koje su opcije. Kao na Alfa Romeo forumu

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 19.09.2024. u 16:26.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 11:55   #1053
Taproot7
Premium
Moj komp
 
Taproot7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: HR
Postovi: 235
Nisam emotivan, već pokušavam razumijeti koji dio kolegi nije bio jasan:

Citiraj:
Zaboravit intel dok se ne dokaže da su riješili problem sa 13 i 14 serijom, a ne znami ni sto je sa tom novom 2xx serijom. Nasvirali su previše struje u svoje CPUe pa vole biti nestabilni nakon nekog vremena prženja.
Citiraj:
OK, a kakav ti je plan kad taj novi CPU ode u vječna lovišta (koji je poprilično OC orijentiran, samo kaj F modeli nemaju iGPU koji pak zahvaljujući Quick Syncu itekak dobro dođe za namjenu koji spominješ), jer ne bude izdržal planiranih 8 godina korištenja za potrebe obrade grafike i fotografija i onda kroz reklamaciju, umjesto još jednog problematičnog procesora, eventualno dobiš povrat novaca i to je to, jer Intel trenutno više nije ni u stanju isporučiti modele za koje su dvije godine znali da imaju itekakve probleme, ali su ih uredno prodavali. Makar, čak i sa svim tim na stranu, tj. da nema apsolutno nikakvih problema, cijela LGA-1700 platforma je mrtvo slovo na papiru, nema mogućnosti nadogradnje, nema ulaganja u budućnost s ovom kupnjom, kad za par tjedana stiže sve skroz novo i bolje.
Smatram da bi zdravorazuman čovjek poslušao konstruktivan savjet pogotovo kad kaže da je zapeo u nekim drugim vremenima i da ne prati trenutno stanje i omjere snage te pritom kaže kako nije fan AMD-a, što je isto činjenica koja datira iz prošlog ili pretprošlog desetljeća. Ne razumijem da netko može samo tako zakoračiti preko evidentnih i svjetskih priznatih poteškoća i problema sa Intel-ovim procesorima izjavom da nije fan AMD-a. Preveo sam si to kao neka imam problema ali barem ih nemam na AMD-u. Pomalo zabrinjavajuće razmišljanje osobe koja se planira baviti nečim ozbiljnijim na računalu od natjeravanja sličica u sekundi na nekom serveru neke igre.
Taproot7 je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 12:58   #1054
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 7,052
Iskreno, ne mora uopće razmišljati o AMD-u, lako za to, ali Arrow Lake je jedino kaj ima smisla sad kad već kupuje novo i mora biti Intel platforma.

Em bude aktualno dulje od LGA-1700 veselja, em bude imal garanciju kak spada. Makar IMHO ne bi me čudilo da je onaj 14900KF već kupljen.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
AMD Ryzen 5 7600 | Noctua NH-U12A chromax.black | MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi | 128GB Kingston FURY Beast DDR5-5200 | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x10TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | eVGA 650 B5
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 14:51   #1055
frikec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 213
Stvarno ima emotivnih ljudi ovdje
Kako god bilo zahvaljujem svima na vjerujem dobronamjernim savjetima.


KF nije kupljen, kupljena je samo graficka, odnosno prenosi se sa starog racunala.
Makar i samo racunalo ionako nije za mene nego za frenda koji... da stvarno je zapeo u vremenima kada je amd bio smece (makar da si ne lazemo mimo par bljeskova amd je uvijek bio smece) i ne zeli cuti za amd, dobio je sve informacije i dalje zeli intela i intela ce dobiti.

Da se mene pita takodjer bih favorizirao intela, ali s obzirom na danu situaciju trenutno ne bih uzimao racunalo, odnosno pricekao bih da vidim sto sve nece valjati s novom serijom.
U zadnje vrijeme sam sto se posla tice ionako vise na meku nego na pc-u, koliko god ne volio meka (to jest bolje receno apple) moram priznati da mi ta "tko je (trenutno) bolji" vjecna sapunska opera pc svijeta nimalo ne nedostaje.
frikec je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 15:03   #1056
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 7,052
No, bude bar onda kupil novi Arrow Lake za toliko bitan posao obrade grafike i fotografija ili ide glavom kroz zid i kupuje pošto-poto nekaj kaj je zagarantirani problem?

Kaj se pak šrot AMD bljeskova tiče, zadnji traje već sedam-osam godina, a Intel je u međuvremenu vlastitom krivicom doveden do ruba, pa je sad spašavanje.

U toj frend_kupuje_novi_PC priči, uopće nije bitno Intel ili AMD, ali ne mora ni biti totalno zadrt, jer se on sjeća onih starih vremena i ne mijenja se.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
AMD Ryzen 5 7600 | Noctua NH-U12A chromax.black | MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi | 128GB Kingston FURY Beast DDR5-5200 | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x10TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | eVGA 650 B5

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. Jučer u 15:08.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 15:37   #1057
frikec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 213
Uzima intela, nema labavo.


Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova

Kaj se pak šrot AMD bljeskova tiče, zadnji traje već sedam-osam godina, a Intel je u međuvremenu vlastitom krivicom doveden do ruba, pa je sad spašavanje.
Drago mi je sto si ovo spomenuo, u biti koliko se sjecam amd (za vrijeme tih bljeskova) kada je i bio u vodecem polozaju tamo se nasao ne svojom zaslugom, nego sto sto bi intel izveo glupost.

Retrospektivno, sjecam se da sam imao 486 amd-ov, to je stvarno bilo davno tako da se ne sjecam sto je intel tada izveo da je amd bio pozeljniji (mozda je samo bila stvar do nasih ubogih distributera), ali tada je dosao pentium i amd vise nije postojao.
Onda je intel krenuo izvoditi gluposti s pentiumom 4, ako se dobro sjecam pregrijavali su se i to su bili prvi procesori koji su imali thermal trottling, tako da su kada bi se pregrijali bili neupotrebljivi i to je koliko se sjecam bilo lijepo vrijeme bartona 2500 koji je stvarno bio legendaran procesor za svoje vrijeme.
Onda su dosli dvojezgreni procesori i amd je opet postao nepoznanica.
Ako se ne varam zar se amd neko vrijeme nije slepao na atija kojeg je kupio i bez kojeg bi vjerojatno zatvorio (dopustam mogucnost da sam u krivu, za ovo nisam 100% siguran) i onda je u nekom trenutku amd kao postao dobar za igre, osobno mi to opet nije nista znacilo jer su adobe paket i svi ostali programi koje najvise koristim puno vise voljeli intela.
I sada je kako kazete opet vrijeme amd-a, nekim cudom u vrijeme kada je intel (opet) zasrao


Inace imam i pc, intel (naravno ) ako se dobro sjecam najjaci iz serije 8 (neki "k" ne mogu se sjetiti imena), prvi smisleni 6 jezgreni (imali su 6 jezgri i prije, ali to se ako se dobro sjecam nije proslavilo) i to racunalo dan danas unatoc starosti stvarno fino radi.

Zadnje izmijenjeno od: frikec. Jučer u 15:58.
frikec je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 16:00   #1058
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 7,052
Huh, pa dosta toga kaj ti pridodaješ Intelu kao "prvi je imao", je zapravo došlo od strane AMD-a, čak i dan-danas svi ovi problematični Raptor Lake modeli su direktan odgovor i posljedica na poprilčno uspješnu AMD Zen arhitekturu koja je nastala u vrijeme nikad jačeg Intela. Najgori AMD-ov proizvod je Bulldozer, a čak i to smeće od arhitekture se još uvijek veselo vrti u ondašnjim procesorima, a pitanje je da li bude za 10 godina LGA-1700 platforma imala kakav preživjeli primjerak.

AMD je prije skoro 20 godina umalo totalno bankrotiral, ali su se uspjeli vratiti s ruba propasti, dok sad slična situacija ima svoj konkretni rasplet u Intelu, a obzirom da su puno veća firma, te da su više od desetljeća bili bez konkurencije - efeket i udarac je samim time puno jači, ali nema brige država bude ih spasila, tj. već rade na tome. Nevezano, ukoliko se danas kupuje Intel i nema labavo, onda bar nek kupi ovo kaj sad stiže za koji tjedan, jer na taj način ima skroz novu platformu, pa čak i ako nešto pođe po krivu kasnije, lakše bude to reklamiral i zamijenil, nego ovo s čim se Intel već sad nije u stanju nositi.
Citiraj:
The rise, fall and revival of AMD + AMD's 50th anniversary reminds us why the company matters
Citiraj:
AMD was not only fighting Intel's chips, but also the company's monopolistic activities, which included paying OEMs large sums of money – billions in total – to actively keep AMD CPUs out of new computers. In the first quarter of 2007, Intel paid Dell $723 million to remain the sole provider of its processors and chipsets – accounting for 76% of the company's total operating income of $949 million. AMD would later win a $1.25 billion settlement in the matter, surprisingly low on the surface, but probably exacerbated by the fact that at the time of Intel's shenanigans, AMD itself couldn't actually supply enough CPUs to its existing customers.

Not that Intel needed to do any of this. Unlike AMD, they had rigid long-term goal setting, as well as greater product and IP diversity. They also had cash reserves like no one else: by the end of the first decade in the new millenium, Intel was pulling in over $40 billion in revenue and $15 billion in operating income. This provided huge budgets for marketing, research and software development, as well as foundries uniquely tailored to its own products and timetable. Those factors alone ensured AMD struggled for market share.

In the more modern area, AMD was responsible for three big firsts: the first x86-based 64-bit processor, the first x86 dual-core processor, and the first native quad-core x86 server processor. Most software, including Windows, still refers to its 64-bit variant as “amd64.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
AMD Ryzen 5 7600 | Noctua NH-U12A chromax.black | MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi | 128GB Kingston FURY Beast DDR5-5200 | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x10TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | eVGA 650 B5

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. Jučer u 23:20.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na