Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.10.2004., 01:37   #1
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,275
Question dualprocesor konfe?

u zadnje vrijeme se dosta spominju strojevi s dva ili vise procesora, kako na forumu tako i izvan njega da li bi netko od ponosnih vlasnika istih mogao rec koje su razlike u "sklapanju" takvih strojeva, na sto treba pazit, trebaju li to bit posebni procesori, mogu li to winxp iskoristit, treba li svaki program bit posebno pisan da bi iskoristio oba proca itd?
thnx
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2004., 04:28   #2
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,946
I jos: koja je razlika u performansama. To i mene jako zanima.
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2004., 11:15   #3
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,626
pokreni prime95 i probaj jos nesto raditi na compu

onda na dual cpu pc-u pokreni prime95 pa mozes jos uvjek sve raditi, pa pokreni jos jedan prime95 jos uvjek mozes raditi, pa pokrenes treci prime95 i onda jos uvjek nesto mozes raditi...

kod sklapanja dual cpu kompa obrati paznju na napajanje, enermax nedolazi u obzir -to je smece-neka se svi sudrze komentara i procitaju na www.2cpu.com sta zasto enermax NEvalja)

bitno je napajanje koje na +5V liniji moze dati sto vise struje >30A

bitan je operativni sustav, winnt/2k/xp su u stanju koristiti dva procesora (moze i vise procesora u server verzijama ovih os-ova)-(win98 i ostatak ekipe nisu u stanju baratati sa vise procesora)

linux je za multi-cpu(i mreze) rodjen...

bitno je da imas dva APSOLUTNO IDENTICNA PROCESORA (znaci nemoze jedan biti 2GHz a drugi 2.2GHz)
vecina ozbiljnih ploci (tyan, supermicro, intel itd.) trazi ECC reg memoriju (treba obratiti paznju na ovo)

razlika u performansama: ako ti je bitno da imas sto vise 3dmarkova (vise nego tvoj susjed, prijatelj, neprijatelj) onda odmah klikni back u svom web browseru... ako mislis nesto RADITI na svom komp-u onda je dual cpu pravi raj

dva konja bolje vuku nego jedan, a kada se jedan konj premori (ili crkne) drugi jos uvjek trci (metaforicki receno)
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2004., 11:26   #4
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
MasterX - lijepo sročeno

Dual CPU je ko tenk, sve gazi i svugdje ide , još ću samo dodat da treba malo pripazit na ventilaciju kućišta jer 2 procesora i pripadajuću elektroniku na ploči treba i ohladit.

Performanse ?!

Dual Cpu nije za 3D Mark i ostale sintetičke maštarije pošto one ipak ne znaju iskoristit 2 proca, to je radni konj, evo u Cinebenchu moja 2 proca iskopaju grob i sahrane P4 na 2.8

Dual CPU je odličan za napraviti cool & quiet mašinu, 2 procesora je moguće pothladiti i usporiti pošto su ipak 2 pa onda nadoknađuju taj hendikep množinom. Dual CPU na 500Mhz je avion naspram npr. single na 1G (ne u svemu, al u 80% stvari će korištenje PCa bit puno glađe i responzivnije)

Tako su npr. moja 2 procesora spuštena na 1.2V i isijavaju <30W topline, što je u rangu jednog P3

Postoji jedna jako zanimljiva stvar kod Dual/Quad/Octo opterona, a to je da mem bandwith raste sa brojem procesora, tako da Qual opteron mašina ima 25,6Gb/s
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2004., 12:20   #5
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,626
dual cpu je rodjen za jaku workstation masinu ili server u wlan/lanu
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2004., 14:17   #6
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,946
Hvala na odgovorima. Btw,ne znaima me gaming.
Thx
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 01:06   #7
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,974
Dual CPU je:
sve se lakše odaziva i poletnije je
pravi multitasking
kikanje glava boli sevga sada i odam i k tome odjednom
svaki iole ozbiljan program zna šta je SMP (više procova odjednom) ... mislim da se razbiju fame ona super velika i jaka računala što ih imaju ovi i oni su većinom nakupine kojekakvih "farmi" ploča i proceva ... BTW među top 500 PCa na svijetu još je jedan Pentium III ima ih 1024 (mislim?) i svi su na 933 MHz (stari copperminei) i trenutno su oko 480 mjesta, nije loše za komp iz 2001. na desktop procu
Kao vlasnik 2 dual mašine 2x PIII-S 1133 i 2x AthlonM(X)P 2000+ mogu samo jedno reć, onaj koji jednom proba dve odjednom više se ne vraća samo jednoj becouse 2 its better than One ... ako neki ljudi odustanu imam ti još jednu Tyan S2460 ploču za nekih cca 800 kn ako oćeš ... danas su mi odnjeli jednu i ostala mi je još ta jedna ... glanz nova nikad uštekana, takvu imam i ja i CatKiller i još jedan formaš i član našeg Grid.org teama ... prvo čekam neke ljude koje ipak dulje znam da odluče oće neće pa onda možemo razgovarat ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 12:54   #8
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,275
znaci li to da procesori moraju bit kupljeni u kompletu (ako se ne varam vidio sam negdje procesore u kompletu u cjeniku) ili mogu uzet 2 ista s hrpe?
ok jasno mi je da svi profi programi kuze 2 proca ali kaj je s igrama? mislim jel za igre bolje uzet jednog a64 4000 ili 2 a64 3000 (lupam bezveze da se razumijemo )
sta mogu ovisan sam o pucaljkama a sestri treba puuuno sirove snage za rendanje pa trazimo kompromis

errr kakva je to memorija u igri i kak ju razlikujem od vulgaris memorije? (iz nekog cudnog razloga nemam povjerenja u nase trgovce)
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 21:08   #9
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,626
ne trebaju ti dva procesora "u kompletu" nego jednostavno dodjes i kupis dva procesora (preporucljivo je da budu iz iste serije)

memorija koja ti treba je vjerojatno ECC REGISTERED (naci ces je kod svakog ozbiljnijeg dilera komponenata)

Citiraj:
sta mogu ovisan sam o pucaljkama a sestri treba puuuno sirove snage za rendanje pa trazimo kompromis
trazis kompromis izmedju zajebancije i posla? tvoja sestra nesto renderira za fax ili posao, nije bitno, a ti bi se igrao?

samo cu ti reci jednu stvar:
sa dual masinom ces imati manje 3d mark-ova od svog susjeda sa a64 xy na kvadrat z grafickom, ali neka te to nezabrinjava jer je on KRETEN, ljudi koji koriste comp za nesto KORISNO (znaci NE samo igre) njima je 3d mark zadnja stvar na svijetu...
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2004., 17:01   #10
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,275
ma hebe mi se za 3d mark ali imam naviku napucat nesto u npr doomu ili odvozit koju utrku u nfsu kad dojdem s posla pa me zato zanima, ja se inace bavim obradom zvuka na jednoj nezahtjevnoj razini tako da je meni sto se tice posla dovoljan athlon 1600+ kojeg sad imam + przilica...... a sestri j pun k... deadlineova pa krece u solo karijeru a ona kad primi 3d studio...... a pocela je brijat i na neku mayu ili tak nesto.... strava
Chuby je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2004., 07:24   #11
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
sestra ti renda?

onda njoj treba ovo: http://forum.pcekspert.com/showthrea...threadid=13833

THE stroj za malo ozbiljnije 3D modelare, naravno, pod uvjetom da zna busit rupe u aluminiju
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2004., 13:12   #12
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,974
Gle što se tiče rendanja u Maya, 3D Maxu, Cinema4D, ... ja bi ti preporučio dual stroj. Mislim dobiješ negdje što se tiće rendanja oko 1.85 (dakle recimo Duron 1800 + Duron 1800 = uber Duron 3330 za nekih 600 kn, aj sad ti meni nađi neki proc na 3330 koji košta 600 kn i s time da je ovaj uber Duron 3330 jači u rendanju od bilo kojeg 3,0 P4 EE, AMD 64 3000+ i inih ... misli jedan turbo brzi zidar miješa mort i slaže cigle ili dva polupijana ali jedan miješa a drugi slaže i tko će biti brži ...). Duron radi nakon bojanja u SMPu (zna CatKiller ima dva 1600 ). Ja imam ova dva XP 2000+ ... još ako nabaviš neku FireGL ili Quadro karticu (ne mora biti bum pras tras nova, dovoljna je i neka starija ili modaš driverima neku od postojećih pa onda dobiješ i izbornik u driveru baš točno za pojedinu aplikaciju. Normalno da su nabrojani 3DMax, Maya, ...). Samo pitaj ... mislim imam ti ja tu još uvijek onu Tyan S2460, neki si još misle a neki su dekintirani pa ime je puno za još jedan proc, cooler i možda ECC RAM mada onom mačjem "smradu" rade 3 obične pločice RAM od službeno podržanih 0 i neslužbeno 2 ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2004., 23:22   #13
kian
Premium
 
kian's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 600
Zasto stati na dva proca...
Ljink : nuts :
kian je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na