View Single Post
Staro 30.05.2021., 12:46   #116
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Citiraj:
Autor BojanZG Pregled postova
Lijep pozdrav svima,
Čini mi se da je ovo malo aktivniji forum pa da i tu potražim savjet.

Projekt: adaptacija kuće, potpuno novi razvod struje po etažama (podrum, prizemlje, kat). Ono što me zanima je na koji način dovesti glavni vod na sve tri etaže?

Jedan električar bi dolazni vod razdvojio prije prve razvodne table na 3 voda za svaku etažu pa onda u FID za svaku etažu.

Drugi savjet ide u smjeru spajanja dolaznog voda na razvodnu tablu u podrumu pa onda preko 2 osigurača spojiti razvodne table u prizemlju i na katu. Ta mi se ideja baš i ne sviđa jer ako mi se nešto dogodi u podrumu ostajem bez struje u cijeloj kući.

I još jedan savjet vezano uz elektru. Trenutno mi je snaga limitirana na 4,6 kW i svakako bi doplatio na 7,36 kW, S obzirom da je monofazni priključak. E sad, na koji način mogu izračunati da li je to dovoljno s obzirom na potrošače (dizalica topline, hidropak, hladnjak, pećnica, perilica su samo od onih većih potrošača).

Svaki savjet je dobro došao.

Bojan

Poslano sa mog SM-A505FN koristeći Tapatalk
Caka je u tome što imaš limitator ispred cijele instalacije i odluku gdje da ga staviš. Ako ga staviš u podrum a na katu si,ako padne,silaziš dolje da ga podigneš. Ako je on gore a ti si dolje,go figure.... To je nešto s čime se pomiriš odmah. Sve u svemu,najbolje je da je dolje. Da sebi radim,stavio bih od brojila do podruma tj do prve ploče kabel 5x10 do limitatora i malo veću ploču jer iz nje ide instalacija podruma i glavni dovodi za prizemlje i kat pa da ne bude gužva. Ili pak možda najbolje jednu ploču 8m gdje je samo limitator i 3 jača osigurača za podrum,prizemlje i kat a iz te ploče po ostalim pločama posebnim kablovima. Kako bilo,iz limitatora dakle u fid podruma,u fid prizemlja i u fid kata kabelom 5x6. Znači malo više kabela koji nije jeftin ali danas sutra ako npr daš sinu podrum i prizemlje a kćerki kat,bezbolno odvoje struju bez kopanja i zavrzlama tj svaka ploča ima svoj dovod iz limitatora. Ljudi su uglavnom prije išli iz ploče u ploču pa kad se desi belaj,najprije nemaš pojma gdje i kako a kasnije kad se žele odvajati ide raskopavanje kuće... To zaboravi jer što uštediš sad,kasnije plaćaš duplo.
Desi li se kvar na bilo kojoj od ploča tj. etaža,pada fid samo od te ploče dok druge imaju struju,probušiš li slučajno jedan od tih dovoda,druga dva imaju struju itd,puno je kombinacija i benefita zasebnih kablova...
Snaga? 7,36 tj. limitator od 32A može biti dovoljno a to sada nema smisla da gataš. Kasnije kad je sve gotovo,raspališ i izmjeriš amper kliještima ili gledaš oće li past limitator. Limitatori su zapravo automatski osigurači ali su dosta tromiji od onih koji se stavljaju u instalacije stanova i oni neko kratko vrijeme podnesu struju skoro i dvostruku od nazivne. Lako se podigneš na 9.2 tj. 40A. Monofazno mislim da možeš najdalje do 11.5 tj 50A a nakon toga ide trofazni sustav što zasad ne preporučam. Ako radiš sebi i želiš da bude kako treba,ovo ti je neki šablon da bude dobro. Stvar se može pojednostavniti i pojeftiniti dosta ali s tim ide ona stara, tko ne plati kurvu,plati doktora.
Sretno!

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: smuchac. 30.05.2021. u 12:51.
smuchac je offline   Reply With Quote