View Single Post
Staro 27.03.2016., 19:55   #60
iwek
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Varazdin
Postovi: 21
E sad da vas zasipam sa informacijama uvezi 6600K.
Dani lete ko ludi a nikako da zapisem neke dojmove odma na forum kak sam testirao a eto potrajalo je 2tj i jos mi je ostao OC memorije sljedecih par dana, al to je najlaksi dio..

Pa da pocnem.
Gigabyte je izbacio zadnji official UEFI(bios) nakon 3 i pol mjeseca(ver. F6) za moju plocu i moram priznati ispravili su velke musice koje su se dogadjale ko npr kad restartam komp ploca se izblesira i ode u bootloop(jedino clearcmos pomaze, kad udjem natrag u bios nemam sejvanih profila, a tek kad jos jednom restartam bios oni se natrag pojave nekim cudom). Ili npr odem u bios, nis ne promjenim, odaberem exit without saving changes, enter, i ploca opet ode u bootloop.

Pa eto ispravili su to sve i konacno sam mogao sa puno manje zivciranja isprobavati sve zive settingse koje mi ploca ima za ponudit.

Prvo sam se bacio na clockanje BCKL-a. Trebalo mi je tjedan dana istrazivanja po forumima da skuzim zasto nemogu samo tak odvrnut BCKL na 200, smanjit multie od meme, cachea i jezgri. Nije bio problem ni u voltazama, ni u visokom bckl nego u omjeru koji je davao memoriji takt makar sam multi od memorije stavio najmanje.

Fora je u tome da je ddr4 stock clock 2133 i kad napravite clear cmos ploca ce dati taj takt RAM-ima.
Ok, uzimam visoke tajminge(16-16-16-36 T1), stavljam 1.34v na rame reda radi i POST-am natrag u uefi.

Dignem bckl na 125, sejvam i ploca normalno boota.
E sad krenem ja dalje dizat i dodem do zida negdje oko 160mhz na bckl.
Nakon dosta proucavanja, igranja sa naponskim settingsima i dobrih par sati proucavanja i trazenja kaj je to PLL core overvoltaze( i to kod mene ima samo offset setting bez da mi pise kolka je stock vrijednost) dolazim do zakljucka da bi bilo dobro kod dizanja bckl pogoditi taj stock ddr4 clock(2133).

Da bi to napravio kod visokog bckl moram staviti neki multiplier na memu 10, lupam 213.30 bckl i molim Boga da ce mi ploca POST-at.
I eto proslo je.
Nakon otkrivanja tople vode bacam se na pronalazenje najveceg bckl-a sa tim taktom meme(2133) a posto najmanji multiplier je 8(i na procu, casheu i ramu), stavljam 8, ukucavam 266.60mhz na bckl i opet bootam bez bedova.

Mogo sam jos tu izvuc veci bckl da sam isao na stock clock mojih corsair stickova(2666mhz) al mi je vec ovo uzelo dosta vremena a i bio sam zadovoljan rezultatom.
Cilj toga svega je vidjeti dal dobivam brži cache na procu dizanjem bckl-a(jer tak je slucaj bio kod gore spomenutog AMD APU-a i iz svega sam saznao da nema nikakve razlike dal je bckl 100,200 ili 300. Da bi se iskoristilo povecanje bckl, takt memorije mora biti jako visok da ne dode do bottlenecka izmedu proca i meme sta sam doznao googlajuci..

E sad dolazim dalje na problem, brzina pci lanea ciji je stock kod moje ploce 800mhz(oznaka mu je system agent clock ili univerzalno FCKL).
Podizanjem bckla logicno je i fckl otiso gore, racunao sam na to al posto je gigabyte malo glupo to odradio kod moje ploce se moze odabrati 3 postavke(400-800-1000mhz na FCKL) nisam mislio da ce otici gore ako to u biosu ostavi netaknuto jer mi je bilo logicno da makar dizem bckl to ostaje isto i ploca sama prilagodava fckl multiplier prema visem bckl.
Na taj problem sam naletio kod 220+mhz na bckl. Razbijam glavu i uocim u HWinfo da je fckl otiso u nebesa(1700mhz)
Spustam setting u biosu na 400mhz i u windowsima mi HWinfo pokazuje 800i nesto sitno.
Ok nastavljam dizati bckl i dolazim do tog max clocka od 266.60.
E sad za sve one koji se krenu igrati sa BCKL, kod npr bckl od 200.1 probao sam staviti ravno 200 i nije bootalo jer mema onda nije dobila taj omjer za 2133mhz takt. E bas zbog toga mi se nije dalo igrati dalje sa bckl jer sam skuzio da su ovi iz Intela ipak majstori i taj 100mhz stock bckl ipak ima smisla a ovo ostalo je sve igranje..

Svaki put kad sam spustio multiplier na memi jer sam povecao bckl clock sam na procesoru odredio 2 takta(2.9GHZ i 3.2GHZ) otiso u windowse i napravio mem test sa aidom i 3dmark firestrike da vidim dal ima kakvih promjena u performansama.
A posto Intel funckionira malo drugacije od AMD-a na kojem sam dizanjem bckl dobio na brzini cachea u ovom testu nije bilo nikakve razlike.

Odlucujem vratiti bckl na 100 zadovoljan sa rezultatima i infromacijama koje sam saznal, te krecem sa max clockom koji mogu izvuc iz proca.
6600K hladim sa noctuom NH-U9B special edition2 pa nisam ocekival da budem mogel dignut voltaze do neba al sam se nadal barem 5GHZ.

Posto sam naletil na odlican primjerak koji bez problema vrti 4.6ghz core i cache na 1.280v, podignem taktove na 4.7 i stavim 1.30, bootam u win, pokrenem IntelBurnTest i javi mi gresku. Ok dodajem jos voltaze i pokusavam te sa 1.32v prolazim 5runova na veryhigh settingu a drop voltaze kod full loada je 0.08 te mi je to dovoljna potvrda da je stabilno.

Prije nego krenem testirati 4.8ghz vracam clock na 4.6 a cache(Uncore) stavljam na 3.5ghz i testiram sa aidom da vidim kolki je pad u perfomarnsama. Odvrtim tak i sa uncorom na 4ghz,4.3,4.4 i 4.5. Razlike su minimalne te spustam uncore na 3.5ghz i stavljam core na 4.8 jer time oslobadam dio voltaze za jezgre te se nadam da nebudem moral prelaziti 1.4v za 4.8ghz...
Ok stavljam 4.8 sa 1.37v i lagano testiram dok ne dodem do stabilne voltaze za bootanje u windowse od 1.39v.
Na 1.39 otvaram IBT i pokrecem 3run-a na HIGH te na zadnjem runu javlja gresku.
Vec tu je temperatura dosla na 95C te razmisljam dal da idem dalje ili ne. Reko ajd runovi su dosta kratki pa idem probati.
Stavljam 1.4v i dobivam stabilan OC na 4.8 te na IBT prolazi 3 runova na high bez greske.
ALI cekam trenutak kad procesor pocne termalno trothlat i zato imam cijelo vrijeme otvoren intelov XTU koji mi na grafovima lijepo pokazuje da na zadnjem runu dolazi do 4% throtla na 98C.
To mi govori da nejdem dalje te odlucujem da je to najveci OC dok jednog dana ne prijedem na vodeno..

Istestirao sam 4.8ghz na GTA V, 5 sati igranja, temperatura sa ventovima do daske je 60C a na standard brzini je max 71C...


Kod testiranja bckl-a multi na procu je bio 8x te je takt bio jako nizak ali sam cijelo vrijeme tog testiranja bckla voltazu drzao na 1.3.
Tek kad sam odlucio napraviti one spomenute testove sa 2.9 i 3.2ghz sam voltazu dizao.

E sad slijedi jos dan-2 igranja sa clockanjem rama a u prilozima vam stavljam neke screenshotove da vidite da ovo nije sve pusta prica..

Za visoki FCKL clock potrebno je dici VCCSA ilitiga system agent voltage na nekih 1.15 do 1.2v al moze se ostaviti i auto. Kombinirao sam sve moguce informacije sa stranih foruma al nisam osjetio potrebu nesto previse mjenjati ostale voltaze jer sam se najvise igrao sa procesorom i tu je trebalo voditi brigu o đusu na procu.
Nakon svih ovih testova skuzio sam kak mi se ploca ponasa i mogu reci da je ponekad kad joj je bila premala voltaza il nisu pasale neke frekvencije jednostavno probala bootat, stala i sama loadala sa sekundarnog biosa stock clockove a ponekad je otisla u bootloop a to se culo po ventovima kad su jako zabrujali i odma stali.
Neke stvari jednostavno dolaze kroz godine a jedna od tih je da skuzite kak se hardver ponasa i da prepoznate kaj se dogadja s plocom u trenutku kad stisnete save i enter u biosu pa cekate znak da je ploca uspjesno POST-ala(beep).

Netreba se samo usrati i treba biti strpljiv ako vidite da poslje entera treba kakvih 15 sekundi da ploca sve uskladi i boota. Cak i vise vremena, znaci treba proucavati ponasanje hardvera i iz toga nauciti! nije samo ukucavanje taktova i kaj bude bude..

GL HF sa OCanjem Skylake-a ljudi, pitajte ak ne kuzite kaj a opet za par dana mozete ocekivat review sa OC-om moji lijepih corsairovih rama

Sretan vam i blagoslovljen Uskrs!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_2smaller.jpg‎
Views:	288
Size:	147.6 kB
ID:	16304   Click image for larger version

Name:	Screenshot_1smaller.jpg‎
Views:	255
Size:	147.8 kB
ID:	16305   Click image for larger version

Name:	Screenshot_3smaller.jpg‎
Views:	253
Size:	149.2 kB
ID:	16306   Click image for larger version

Name:	Screenshot_4smaller.jpg‎
Views:	239
Size:	149.3 kB
ID:	16307   Click image for larger version

Name:	Screenshot_5smaller.jpg‎
Views:	271
Size:	148.3 kB
ID:	16308  

Click image for larger version

Name:	Screenshot_6smaller.jpg‎
Views:	255
Size:	144.1 kB
ID:	16309   Click image for larger version

Name:	Screenshot_7smaller.jpg‎
Views:	252
Size:	148.4 kB
ID:	16310   Click image for larger version

Name:	DSC_2066_crop.jpg‎
Views:	281
Size:	174.3 kB
ID:	16311   Click image for larger version

Name:	DSC_2078small.jpg‎
Views:	282
Size:	149.9 kB
ID:	16312  

Zadnje izmijenjeno od: iwek. 27.03.2016. u 21:35. Razlog: jos neki dojmovi
iwek je offline   Reply With Quote