View Single Post
Staro 04.03.2007., 14:05   #68
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Stvarno odličan topic! Ja bih dodao još par savjeta, pa krenimo:

1) Najslabija karika kod kučišta su njegove bočne stranice. One su glavni krivac velikih vibracija zato jer je na rjetko kojem kučištu dobro rješen spoj stranice i kučišta te vibraciom HDD-a najviše zvuka proizvode baš bočne stranice! Da bi smanjili vibracije tih bočnih stranica potrebna vam je samo izolir traka s kojom napravite sljedeće:

Bočna stranica (prije): - bez izolir trake!

Bočna stranica (poslje): - izolir traku naljepite po rubu stranice gdje je ona u kontaktu sa kučištem! Time čete dobiti čvršći spoj stranice i kučišta, a pošto je izolir traka mekana smanjile buju se i vibracije!


2) Kontakt između ventilatora i kučišta je isto slaba točka zbog vibracija! Da bi ih izbjegao ja sam koristio plastificirani stiropor (Blaž probo i oduševljen je) koji se može kupiti u Pevecu za 6kn (1m kvadratni). Stiropor je debljine 2mm te je vrlo mekan i možete ga koristiti za što god želite!

Ventilator (prije): - prije stiropora

Ventilator (poslje): - stiropor se zaljepi na sam rub ventilatora te se time dobije mekani kontakt između njega i kučišta. (rupice na stirporu su nacrtane, možete ih zbušiti sa odvijačem)


Osim za smanjenje vibracija ventilatora, ovaj stiropor može dobro poslužiti i za smanjenje vibracije HDD-a i optike (CD/DVD) tako da između njih i kučišta (gdje se dodiruju) stavite sloj tog stiropora!

3) Za ljude koji komp drže na parketu odnosno koji nemaju tepih dobro je staviti gumene nožice ispod kučišta jer se time smanjuje kontaktna površina između kučišta i parketa. Time možete dodatno izbjeći vibracije! Također ako vam je komp naslonjen na ormar možete na tu stranicu kučišta naljepiti gore navedeni stiropor (također protiv vibracija)!

4) Ovo je VRLO VAŽNO pravilo (bavim se klimatizacijom te je informacija točna): Koliko zraka izađe iz kučišta toliko zraka mora i uči u kučište!!!
Zašto... Zato jer ako imate ventilator koji ispuhuje zrak iz kučišta, a nemate pritok zraka u kučište tada stvarate kontra efekt! Time dobivate efekt VAKUMIRANJA kučišta te time gušite CPU Cooler i ostale komponente!

Evo, nadam se da sam vam malo pomogao! Nov sam ovdje i nadam se da bumo se dobro slagali!

Pozdrav svima!
Bartuc je offline   Reply With Quote