View Single Post
Staro 27.09.2021., 18:44   #8990
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
poz. ak je OT se ispricavam i molim delete al ovo moram pitat/podjelit da se jos neko ne zaje.
Prije koji mjesec komentirah Spar epizodu, gdje su im ZG kremsnite dobile potpuno drugi, izrazito konzervirani ind. okus, a imaju vlastitu slasticarnicu u Jankomiru, koja je sposobna izvrsne kremsnite raditi. Kako volim znati zasto se to desava, dobijem glavnu ljubaznu zenu koja vodi, te veli da dobivaju dvije kreme iz SLO, da ih mijesaju i pazi sad (!) ali oni nista ne kusaju sto naprave! Pitam kako mislite da ne probate ono sto napravite? Vele, sve je automatski, mi nista ne smijemo kusati! Kasnije se popravio okus, ali po njihovom parametru okusa, oni uopce nisu znali ni da je bio grozan, ni da se popravio.

Kad bi isti pristup napravila i najosrednjija domacica ili kuhar, ne bi vise imala puno gostiju, jer i najgora domacica koja pravi veceru za tri osobe, ili kuhar za deset, valjda probao jelo prije serviranja. A ovi isporucuju za citav lanac svojih poslovnica i vele da ne kusaju ono sto prave. Sad digni spoznaju na tisuce proizvoda nad kojima uopce i nemaju ikakve intervencija, naspram slijepog primanja i distribucije. Kako jedni higijenski i ini standardi vrijede za male, ali za velike, dobijes ovakva saznanja. Da kupujes nesto, prema formuli koja je vec odabrana, te koju u gotovom proizvodu nitko ne testira okusom. Sto je uvod u tvoje pitanje:


Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
daklem, zena se hrani gluten free prehranom i neki dan kupili u spar-u neki bezglutenski kruh. pojela ga par puta i jutros kod otvaranja novog skuzimo da na origigi DE naljepnici pise da se doticni mora speci na 200C/15min dok na HR deklaraciji nema spomena o tome. nabadali po google translate-u jer DE neznamo beknut oboje.
Ne bih mogao informirano komentirati konkretan proizvod, jer vjerojatno sam ga jednom probao, a dvojim da sam citao dalje od sastava. No "mehanizam" R5 ELISA po kome se oznacava bezglutenski proizvodi, naglasak na proizvode za velike lance, nije jednom konstatirano, da i nisu tako cisti kako se navode. Ako imas vremena istrazi sam, jer tema nije o prehrani. Ali cim vidis u sastavu neke "adhezije" tipa sirupa ili vezno sirupasto, znaj da tome nije mjesto u takvoj namirnici. Zato sam i naveo pricu iz uvoda. Ekologija i zdravlje su postali biznis veci nego ikada.

Proizvodjac pokusava navesti te nepcem i okusom, da od konkurentnih lanaca, odabires bas njegov BG proizvod, pa kao i s drugom procesiranom hranom, radi neke ustupke, dok te cuva od jedne stvari, donosi ti druge koje jednako manje trebas. Ironija je da je danas u ind hrani sigurnije jesti ono sto ima bijelog secera u sastavu, nego njegovi ekvivalenti u umjetnim imitatorima istog, ili sve sto se danas koristi, prvo ekonomijom, a onda tek onda kakvocom sastava.

Bezglutensko brasno sigurno nije najpovoljnije, ne kosta kao ono od, recimo, kestena, ali i dalje, naspram klasicnom nije simbolicno. No, ako pogledas najbolju ponudu via trazilice za hranu, vidjet ces da ti se opet isplati kupiti besglutentsko brasno i sam raditi kruh, naspram gotovih pakirancija, te jos mozes sam kontrolirati sastav i okus, bas po vasoj mjeri doma. Pekac/pecnica, ili kao narod koji ga je pekao na suncu dok je izlazio iz progonstva.




...
Visage je offline   Reply With Quote