View Single Post
Staro 08.03.2022., 16:34   #62
gekko
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Citiraj:
Autor VictorVran Pregled postova
Pozdrav ljudi, imam sličnu situaciju kao kolega i pokušao sam složiti stvari kao što je opisano ali bez uspjeha. Nisam mrežaš i već neko vrijeme pokušavam složiti konfiguraciju ali nikako ne ide, pa ću zamoliti za pomoć. Poanta priče je preko jednog kabla dobiti MaxTV i internet.

Dakle, router je Speedport Plus (dobio sam ga krajem 2018. godine) i imam optiku. Inicijalno sam htio preko jednog ethernet kabla dobiti i MaxTV i internet koristeći TP Link SG105E smart switch i slijedio sam upute kolege Skalar-a ali svaki put kada bi uštekao MaxTV nestalo bi interneta i obratno. Moguće je da je problem u tome što on ima neki drugi router koji nije Speedport.

Onda sam pročitao gore quotanu konfiguraciju od kolege Nikky-ja, pa sam nabavio još jedan TP Link SG105E smart switch i krenuo spajati ali opet nije uspjelo. Ako uzmemo u obzir da sam dobro pospajao žice, problem može biti jedino do konfiguracije switcheva/routera, pa evo par pitanja:

1. Je li potrebno na routeru išta konfigurirati? Npr. moram li mu ja nekako reći da je Lan4 za MaxTV i da taj Lan4 pripada VlanID-u 1500? Gledao sam u konfiguraciji routera i nisam našao ništa pametnoga što bi mogao izmijeniti glede VLANova.

2. Kako bi trebala izgledati konfiguracija portova za switch 1 (onaj koji se spaja direktno na router) i za switch 2 (onaj iz kojeg će ići ethernet kablovi prema MaxTV kutijici i kompu)? Na slici je moja konfiguracija i takvu istu sam složio na oba switcha ali nije radilo, pa me zanima za pojedini VLAN ID koji portovi moraju biti tagged a koji untagged?



3. Treba li osim gore navedene konfiguracije i dodijeliti PVID za pojedini port? (Na gornjoj slici je to "802.1Q PVID Setting" u sidebaru ispod označene sekcije, a defaultno svi portovi imaju PVID = 1)

Hvala puno!

EDIT: Riješeno
Možeš molim te opisati na koji način si riješio?

Meni odmah prvi problem bude kada spojim 2 kabela od speedporta do sg105e. Počnu blinkat oba dvije lampice (valjda neki loop).

Napravio sam ovako:
Router port 1 - 1. SG105E port 3
Router port 3 - 1. SG105E port 2
1. SG105E port 1 - 2. SG105E port 1
2. SG105E port 2 - MaxTV (STB)
2. SG105E port 3 - PS5

Na oba switcha sam stavio:
VLAN 100 tagged: 1, untagged 3,4,5
VLAN 1500 tagged 1, untagged 2
Port 2 PVID 1500
Port 3,4,5 PVID 100

Neki hint?
gekko je offline   Reply With Quote