Tema: PSX časopis
View Single Post
Staro 16.12.2021., 17:30   #2
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 258
Preporuka, nemoj stavljat u rar ak je pojedinačni broj, zbog otvaranja na tabletu il mobu, (ja recimo sad nemogu jer nemam rar) ionako nemreš uštedit veličinu megabajta s time.


Zanimljiva je ova tema s prvog linka, nisam je dosad vidio, pog. ovo kolko je ps1 koštao 1997. po dolasku, 1389kn, na što autor navodi da je bila "smiješna".
Ja sam svoj dobio kupljen 12.mj. 98. za točno 1000kn, s ugrađenim čipom, tako da recimo ova prva dolazna cijena i nije bila sad tolko nerealno napumpana (doduše ps1 je izašao u usa 9.1995. znači 2g. iz današnje perspektive je ogromni zaostatak).

Apropo "smiješnih" cijena, u to doba sa 10kn si mogao oko škole kupiti sendvič, sok i neki slatkiš, buhtla ogromna s čokoladom u šiptarskoj pekari je bila 2.5 kn, a u sličnog vlasništva slastičarnici navodno jedno vrijeme kremšnita 2kn. Uz to, sjećam se cure kaj je pričala da prvi posao, ko studentski, negdje valjda krajem 90ih joj je bio plaćen za 5 kuna po satu...

Ono što je tad bilo apsolutno šokantno i van svake pameti, da su se redovito reklamirale originalne igre s cijenama ne manjim od 400, 500 kn, što je praktički bilo polovica ili trećina vrijednost konzole (ili nečija četvrtina plaće!); dan danas mi nije jasno je li itko to kupovao ikada, i koliko su tadašnje tvrtke na tom uspjele zaradit.
No i to je bilo specifično vrijeme gdje su neke male tvrtke iskoristile taj informatički boom (počesto i prodajući robu sumnjive završne kvalitete-čitaj tvornički škart s greškama, oko kojeg su onda navlačili i odugovlačili do ludila kupce s garancijom), ali samo su rijetke uspjele opstat do današnjih dana.
Sjećam se kupovine dodatnog ps1 d.shock kontrolera u info gami, NEsony marke prozirno zelenog, vizualno zato štosnog, koji je prestao raditi nakon tjedan dana, no priča je lijepo završila davanjem drugog sony marke s kojim nikad nije bilo nijednog problema.
Miki9 je offline   Reply With Quote