View Single Post
Staro 05.05.2021., 19:00   #4481
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Dat ću samo svoje kratko mišljenje o malim jezgrama... Mislim da to nije loš potez.

Naime, igre rijetko kad pune sve jezgre, a dobitak od dodatnih threadova je marginalan. Dakle, kad se zadovolji potreba za glavnim threadovima preko velikih jezgri, dodatni threadovi nisu napravljeni tako da pune te dodatne threadove 100%. Zbog toga ima smisla da se u prostor i power budget jedne velike jezgre (2 threada) ubace 3 male. Ako svaki dodatni thread rastereti glavne za 5%, to je 5% dobitka povrh velike jezgre za isti floorplan i power budget. U nekim situacijama tu bi i 4t pristup možda osigurao isto...

Naravno, tu su problemi s Windows schedulerom koje treba riješiti i sve to, ali ako se softverski ispravno implementira, i naravno ne bude problema s latencijama i tko zna kojim drugim hardverskim izazovima, trebalo bi biti ok. Uz naravno sve prednosti power savinga koje to donosi u mobilnim uređajima.

Naravno, osim ako neka DX12 magija u novim engineima ne riješi te probleme multithreadinga. Plus, i dalje smo ovisni o toj prvoj glavnoj jezgri koja ne smije zaostati. Bit će zanimljivo to pratiti kad izađe i gdje je dobitak, a gdje gubitak. Prva značajna arhitekturalna promjena u Intelu u tko zna koliko godina (od Ringbusa vjerojatno)
Ja sam potpuno drugacijeg misljenja. Imam osjecaj da Intel u ovom slucaju izmislja toplu vodu i da su pribjegli ovoj hibridnoj arhitekturi samo i iskljucivo iz razloga jer nisu u stanju (zasad) ugurati 16 "velikih" jezgri ispod IHS-a kao konkurencija. Da su kojim slucajem bili u stanju izvesti 16-core cpu na 10nm s koliko toliko normalnom potrosnjom i zagrijavanjem, kladim se da ovakav arch nebi bio niti u razmatranju. Kad sam vec kod potrosnje, i ovako ce biti visoka cak i sa tim "malim" jezgrama, toliko o ucinkovitosti... Meni osobno takva arhitektura ima smisla samo za mobilne uredjaje koji ovise o baterijama kao primarnim izvorima el. energije. Na desktopu s druge strane mi ovo ima ravno 0% smisla. Kazem, sve ovo mi djeluje ko krpanje neke vrste dok Intel ne bude imao mogucnosti koje npr. AMD ima sad. Kad se to dogodi nebi me uopce zacudilo da se naglo zaboravi na big.LITTLE ili HMP ili kako vec za desktop. Marketing masinerija ce naravno odradit svoje i jos jednom prebacit pozornost na ono sto je "bitno" za nas korisnike kao sto sad rade i radili su x puta u proslosti... I don't buy it, no naravno mozda se i varam... Vrijeme ce pokazati.
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote