View Single Post
Staro 27.11.2021., 17:44   #545
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,748
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Meni ovo liči na pretres objekta u potrazi za narkoticima, a ne na "provjeru legalnosti softvera".
Odakle im dozvola/nalog da otvaraju bilo čije torbe?
Dokle to onda ide i mogu li pretraživati cijeli inventar prostorije, otvarati ladice, ormare?
Pitam čisto informativno jer mi to nema nikakve logike.
Nisu pretraživali niti otvarali ormare, torba s laptopom bila je ispod radnog stola unutar poslovnog prostora poduzeća, to je dovoljan razlog da ga inspekcija pregleda. Inspekcija se drži slova zakona prema kojem ima pravo pregledati SVA računala unutar poslovnog prostora poduzeća i ne radi razliku između privatnih i poslovnih računala. Izuzetak je garderoba i, kako sam na PM odgovorio jednom kolegi, rješenje svih problema je da se na ormar pod ključem stavi natpis GAREDOBA i stave sva privatna računala u ormar. To u pravilniku poduzeća treba biti popraćeno navodom da se sva privatna računala pri dolasku na posao odlažu u garderobni ormar i da se ne smiju koristiti unutar radnog vremena niti unutar poslovnog prostora poduzeća. Svakom zaposleniku se uruči kopija pravilnika i svaki zaposlenik potpiše primitak tog pravilnika.
Da ponovim još jednom, privatno računalo nema što raditi unutar poslovnog prostora poduzeća osim u slučaju kada privatna osoba ima potpisan poslovni ugovor s tim poduzećem i koristi svoje računalo za rad. I u tom slučaju je i to privatno računalo podložno inspekcijskom nadzoru softvera.
Odlazak na sud i natezanje i uz najboljeg odvjetnika neće uroditi plodom jer će se sudac prikloniti mišljenju inspekcije, na to bi vas svaki bolji odvjetnik odmah upozorio.
U krajnjoj liniji imate pravo odbiti inspekcijski nadzor i privatnog i poslovnog računala i time riskirate privremeno oduzimanje robe do završetka inspekcijskog nadzora, za sud pročitaj prethodni pasus.
Svako natezanje vas ionako zavrti u procesu, da se izrazim programerski:
-> privatno računalo, odbijanje inspekcijskog nadzora -> porezna inspekcija, troškovi poslovanja -> ugovor o radu, nelegalni rad -> porezna inspekcija, nadzor "pranja novca" -> sud, povreda autorskih prava

Vi samo možete odabrati na kojoj točki procesa želite da se sve završi, na prvoj točki možete proći bez kazne ako imate sve legalno, ostalo vas košta i kazne i odvjetnika kojeg ćete unajmiti.

Ne znam što u mojoj priči zvuči nevjerojatno, to sam prepričao istinitu priču u kojoj je nastradao netko ni kriv ni dužan, ali kao što rekoh, inspekcija se drži slova zakona prema kojem su sva računala unutar poslovnog prostora podložna inspekcijskom nadzoru i inspekciju ne zanima čije je vlasništvo jer se opravdavaju korištenjem računala u poslovne svrhe.

Svojedobno je Microsoft Hrvatska inzistirao da njegovi partneri prijavljuju sva računala koja dođu na servis, a koja imaju nelegalan softver, što su MS partneri odbili jer nisu ni dužni niti ovlašteni ulaziti u porijeklo softvera. Servisna primka opet njih štiti od inspekcije i kazne.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 27.11.2021. u 20:09.
Sinac je offline