View Single Post
Staro 19.12.2020., 16:15   #6
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,685
Citiraj:
Autor Spreher Pregled postova
Ah, eto još jednu glupost sam napravio prilikom kupovanja kompjutera, nisam pazio da je memorija kompatibilna s CPUom i naravno da sam uzeo neku koja nije na listi kompatibilnih s Ryzen 5000 serijom.

Ovo je moj problematični combo:
Asrock B550 Pro4
Ryzen 5 5600x
G Skill F4-3200C16-16GIS

XMP profile bi trebao biti 3200-CL16-18-18-38-56, probao sam ga uključiti u BIOSu, morao sam vaditi bateriju da se resetira.
Ono što radi je da ostavim na 1.2V, a dignem frekvenciju na 3200MHz, ali onda imam CL22.

Jel ima smisla igrat se s manual timings i probati dobiti nešto što radi ili da jednostavno zamijenim s ovim npr. https://www.adm.hr/ddr4-32gb-2x16-ki...68085/product/ (prilično sam siguran da je to jedini 32GB kit dostupan u ADMu koji je na listi kompatibilnih s Ryzen 5000 serijom...)

Malo sam razočaran da me nisu upozorili da sam odabrao memoriju koja nije kompatibilna (a bome razočaran sam i sa sobom da nisam bio svjestan činjenice da je to "a thing"... Ako ništa, barem sam svašta naučio iz ovoga!
Ja bi se na tvom mjestu definitivno malo "poigrao" s ramom prije nego ga jednostavno zamjenis. Prije svega provjeri jel imas zadnji dostupan Bios za svoju plocu. Nako toga malo prouci sto je DRAM Calculator for Ryzen by 1usmus - lik koji ga je napravio). Uz navedeni calculator trebat ce ti i Thaiphoon burner - program s kojim ces tocno identificirati cipove na ram-u... Da sad ne pisem tu detaljno sto i kako, imas brdo tutorijala na netu (reddit, youtube, itd.), a i ovdje se dosta pricalo o tome. Na kraju krajeva, moguce je da ram jednostavno nece radi kako treba s tvojom plocom (Asrock zna imati mucisave biose kod nekih modela ploca), al ne kosta te nista probati...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote