View Single Post
Staro 23.11.2021., 11:04   #3082
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Da bacim malo i ja kaj mutim doma i moja neka iskustva s tim.

Synology DS216j ide u penziju lagano, ostat ce mozda samo kao VCR za kamere, ako ne nadjem nes bolje na novom DIY NASu (trenutno evaluiram neke open source alternative).

Ono kaj sam slozio je sljedece:

OS:
- Unraid OS (s licencom, kupio sam, jeftino je, lifetime je <3 )

NAS:
- Fractal case (8 diskova stane)
- neka cheapo ploca sa 6 SATA portova
- i7 2600k (jer sam ga vec imao), 24GB RAM (jer sam ga vec imao, znam da je too much)
- 10TB diska (4+4+2 + 4TB parity drive)
- ultratiho, na poziciji di sam ga stavio se JEDVA cuje i nikom ne smeta nikad (slike sibnem poslje kad malo slozim kablove)
- temperature ~30 idle, ~38-40C load, CPU ladi jaja 95% vremena

Na tom se vrti:
- pihole (docker)
- vpn (docker)
- home assistant (work in progress) (docker)
- plex server (docker)
- torrent client (app)
- tu i tam svasta nes kad kemijam i isprobavam
- AWS skripte za daily S3 Glacier backup (samo najnuznije stvari, cca 120GB slika/dokumenata)

Par crtica samo:
- ukupan trosak NAS masine bez diskova (sve uzeo rabljeno) je nekih ~900 kn i 2 mjeseca pecanja po PCE/Njuskalu
- Unraid je super, ali nije za joe-average usere, rekao bi da treba nekih pred-znanja ili dobar google-fu za skonfigurirat ga kvalitetno
- lifetime licenca je 50ak dolara, ne sjecam se, al' jako malo para za jako puno muzike ako nekom ovak nes treba
- svrha je da glumi kucni mozak za smart home, storage unit za potrebne stvari i multimedia centar za filmove i serije jer mi se ipak ne placa 6 streaming servisa mjesecno nego samo 2
- transferi vecih fileova su zakucani na 115 MB/s (za razliku od Synologya koji je preslab i jednostavno umire kod 70 MB/s at best), mali fileovi ionako bottleneckaju na IOPS-ima diska
- planiram dodat cache SSD od 500 GB jer mi ionako stoji bezveze, sto ce drasticno ubrzat read/write malih fileova (nadam se, iskustva kroz par tjedana)
- cijela masina dise ultra lagano i load je mizeran i kod kopiranja - osvjezenje naprema Synologyu koji je uvijek na 80% ili vise zbog preslabog CPU-a i premalo memorije
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote