View Single Post
Staro 24.11.2020., 13:49   #5
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor captainvuki Pregled postova
Sta su to decentralizirane financije?Kako se u tome sustavu mogu ulagat kriptovalute i dobivat odredeni mogući povrat na uloženi novac?Koje su najbolje decentralizirane platforme za takve stvari?Sta su to pametni ugovori?Je li moguće u sustavu decentraliziranih financija posudivat drugima kriptovalute i zaradivat kamatu?
Ja ću ti ovako svojim riječima pokušat objasniti, pa nek me ispravi ko misli da sam nešto krivo napisao.



P: Sta su to decentralizirane financije?

O: Dec. financije su bilo koji oblik financiranja (zajmovi, štednja, itd.) koji nema centralno tijelo koje kontrolira kapital korisnika, već je korisnik sam zadužen za management i sigurnost svog kapitala koristeći decentraliziranu platformu na koju polaže svoj novac. Vrlo slično otvaranju crypto walleta, dobiješ svoju adresu za položiti novac, vjerojatno i nekakav seedphrase/password i to je to (nisam nikad koristio decentr. platforme pa detalje ne znam).



P: Kako se u tome sustavu mogu ulagat kriptovalute i dobivat odredeni mogući povrat na uloženi novac?

O: Možeš dobiti povrat tako da staviš svoj novac tamo, a onda se tvoj novac automatizmom iznajmljuje drugima, a ti zauzvrat primaš kamatu definiranu u pravilima korištenja te platforme (ima ih više i kamate jako variraju)

Popis defi platformi ovdje: https://defirate.com/lend/



P: Koje su najbolje decentralizirane platforme za takve stvari?

O: Najbolje su obično najjače (koje imaju najviše korisničkog novca položenog), tipa MakerDAO, Compound, Aave, i dr.

Link: https://defipulse.com/



P: Sta su to pametni ugovori? Je li moguće u sustavu decentraliziranih financija posudivat drugima kriptovalute i zaradivat kamatu?

O: Pametni ugovori ili smart contracts su programi na blockchainu (tipa Ethereum) koji izvršavaju neki zadatak i koštaju neki (mali) fee.

Npr. kada prodaješ nekretninu, to uključuje mnogo vremena, oglašavanja, sastanaka, predugovora, ugovora (papirologije), bilježnika, odvjetnika, itd.

Iz tog razloga ljudima se često ne da zezat s time nego daju sve u ruke agentu, koji nađe kupca i dogovori kupoprodaju, te uzme (masan) fee.

Smart contract u ovom slučaju zamjenjuje tog agenta i obavi sav prljavi dio posla za tebe - na kraju te samo spoji sa drugom stranom. Najbitnije od svega, rješava problem povjerenja u kupca.

Ono šta bi obavio kod agenta (tebi kupac preda novac, prebrojite ga, odete s agentom u bilježnika i ovjerite ugovor), to ovdje sve smart contract može obaviti za tebe. Kada kupac pošalje novac na tvoju adresu, njemu se automatski potpisuje i ovjerava kupoprodajni ugovor.
Na taj način ste zaobišli agenta i njegovu naknadu, kao i pustu papirologiju i slično.

Takav sustav još ne postoji (jer infrastruktura državnih institucija kao ni one same nisu još spremne za toliki tehnološki korak + takav sustav bi zamijenio cijelu vojsku uhljeba pa bi slijedili masovni otkazi), ali sam ga stavio kao primjer za šta su sve sposobni smart contracti.

Danas oni rade slične zadatke, tipa kod decentralizirane platforme automatizmom iznajmljuju tvoj novac nekom, uzimaju mu određeno osiguranje u slučaju da ne može vratiti novac, te tebi isplaćuju kamatu. To se sve odvija bez da ti i znaš, samo jednom tjedno/mjesečno vidiš koliko ti je sjelo kamate.

Koliko možeš zaraditi na kojoj platformi ti je već navedeno u gornjem linku.

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 24.11.2020. u 14:29.
Neo-ST je offline   Reply With Quote