View Single Post
Staro 12.01.2021., 19:28   #9
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Da malo probudim ovu temu...

Dakle, u 10.mj. 2018. sam sa svog deviznog prebacio X eura na burzu. Kupio kripto. Prebacio na wallet.

Ako bi sad nakon 2 godine prebacio s walleta nazad na istu mjenacnicu, nazad pretvorio u eure i isplatio si na devizni, ne bi trebao platiti porez na kapitalnu dobit jer je prošlo više od 2 godine?

E sad pitanja koja nisu nigdje odgovorena ili objašnjena - da li je bitno što se dešavalo s kriptom dok je stajalo na walletu? Što ako je u međuvremenu dodavano još eura i kupljeno još kripta i stavljeno na isti wallet? Ako je taj dodatak napravljen u posljednje dvije godine? Oporezuje li se sve skupa onda ili samo dio koji je dokupljen u te dvije godine? S obzirom da kritpovalute nemaju serijski broj, nemoguće je znati koji dio je zamjenjen za fiat, onaj stariji od dvije godine ili noviji?

I za kraj, što ako je u međuvremenu trgovano s tim kriptom? Opet, s walleta na treću mjenjačnicu, s treće mjenjačnice na četvrtu, s četvrte nazad na wallet... to je sve nedefinirano.

Ako se gleda samo ulaz i izlaz (ubačeno X eura i kupljeno Y kripta, prodano Y kripta i isplaćeno Z eura) onda sve skupa i ima smisla, a sve ostale varijante baš i nemaju (porezna nema način da dokaže da se kripto muvao s walleta, ali nemam ni ja način da dokažem da nije pošto su na istom walletu bile i druge transakcije s istom kriptovalutom)...

Mutno, sve skupa jako mutno... brijem da ni oni sami ne bi znali što u ovakvim slučajevima...
dakky je offline   Reply With Quote