View Single Post
Staro 16.03.2012., 09:03   #110
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Quantum, u svom prethodnom postu si napisao dvije od vecih gluposti koje sam igdje procitao u zadnje vrijeme (ne citam 24sata, pa ajd, mozda nije tak strasno)

Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Što se tiče pouzdanosti, gledajući RMA % do sada, možemo diskove podijeliti također na dva tabora - Intel+Samsung i svi ostali.
Ovo je istina za INTELOVE diskove, znaci x25 serija, 31*, 320, 710. 510 je po pouzdanosti u rangu svih ostalih marvellovim chipom upravljanih diskova, a 520 je na predstavljen uopce jedva pred punih mjesec dana pa je sigurnije za sad pretpostavit da je isti kao svi ostali SF diskovi nego pouzdan poput ostalih.

Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Ako ti je pouzdanost primarna stavka koju tražiš u SSD-ova, onda mislim da su trenutno najbolja 4 diska:
  • Intel SSD 520 (SATA3 generacija, posljednji Sandforce SF-2281 controller)
  • Intel SSD 320 (SATA2 gen, Marvell con)
  • Samsung 830 (SATA3 gen, Samsung con)
  • Samsung 470 (SATA 2 gen, Samsung con)
Dakle, zbog prethodnog komentara o duzini provjere 520-ke ne mozemo govoriti o pouzdanosti, a obzirom da sandforce kontroleri imaju problem crkavanja usljed rada drasticno prije iskoristenja kapaciteta memorije, 520 mora ima vrlo vrlo tezak test za polozit. Pogledajte sta se deckima na XS desavalo sa sandforce diskovima prilikom endurance testa, jedino force3 je izdrzao nadprosjecno dugo (prestao sam pratit sta je s njim na kraju bilo i kako je zavrsio usljed nedostatka vremena), no to nije do proizvodaca nego eto primjerka chipa gdje niti jednom nije otisla memorija kao sto se uredno diskovima s drugim kontrolcima.

Otkazivanje memorije je ocekivana situacija jer se moze pratiti trosenje, te disk upozorava pred kraj njenog vijeka.

Da se ovdje ne nalazi 520 ne bih ni pisao ovaj post vjerojatno.

dalje, 320 ima intelov inhouse kontroler, a moglo bi se gore dodati dodatnih diskova poput onih baziranih na marvell kontrolerima kao:
intel 510,
crucial m4
corsair performance 3/pro
plextori m2/m3 serija itd.

koji su vrlo pouzdani sa kontrolerom koji je godinu dana na kusnji vec i sa sigurnoscu se moze tvrditi da su izdrzljivi.

Takoder, razlog zasto je 320 zanimljiviji disk od svih ostalih nabrojanih je sto ima kondenzatore na sebi za slucaj da nestane struje da moze zapisat sto mu je preostalo u cache-u, to je feature koji je sandforce zvao super capacitor i naplacivao ga masno za "servere" dok mali kucni inteli imaju to od uvijek.

Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Ako baš želiš latest&greatest (i spreman si za to platiti), onda sam mišljenja da je Intelov 520 zicer - koliko ja malo pratim situaciju, trenutne recenzije su odlične, no, 128 GB SSD košta oko 1700 kn, ali daje petogodišnju (!) garanciju
petogodisnja garancija znaci otprilike nista, ovdje nas je gomila imala pred kakvih 5-6 godina odredenu seriju ballistix memorije koje su imale 5 godina garancije i svi smo ih mjenjali vise od nekoliko puta. Ja 3, danas radi 1 od 2 keksa samo zato sto ne sjedi u kompjuteru inace bi i on crknuo. Kao da NSU vozimo.

Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Navedeni Samsungovi SSD-ovi nisu ništa lošiji od Intelovih, no imaju dva caveata: nemaju DuraWrite tehnologiju (plusić) i nemaju aktivni Garbage Collection (minusić). O detaljima ne bih sad razglabao ovdje, ali rekao bih da su za average Joe korisnika ta dva featurea prilično nebitna.
Samsungi imaju itekakav GC, jedan od najagresivnijih na trzistu i on je uzrok izrazito velikog wa (writing amplificationa). Razlika u odnosu na sandforce je ta sto sandforce kad zapisuje ako kaze da je zapisao 5gb a pisao je visokokompresibilni fajl je zapisao vrlo malo i moze koristit visak prostora koji si je tim putem napravio za kvalitetniji i laksi rad GCa.

Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Na kraju, moja preporuka za kupnju sada bi bila - Samsung 470 256 GB. Košta zasada ~1600 kn (!) i na ozbiljnoj sam kušnji.....
very true, tko ima 1600kn za ssd i/li treba 256gb, to sto nije sata3, razlika u stvarnom zivotu je zanemariva
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote