View Single Post
Staro 05.09.2017., 17:53   #115
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Dobra tema, Bas sam neki dan gledoa gdje da pitam u vezi grijanja.

Naime ima li neko centrlanu peć na Pelete da malo natipka iskustva iz prve/druge ruke ?

Gledam zamjeniti staru peć (Stadler 32kW) na kruto gorivo sa necim (plin mi se cini pre skup nacinom na koji se grijem (24-25C i cjela kuca se grije) a nemogu naci nikoga tko ima centrlano na Pelete.
Nasao sam par ljudi koji griju 1-2 sobe na pelete ali sa onim mali pećicama koje izgledaju skoro kao sobni kamini ali meni treba velika 32kW da stoji u podrumu i sama "toči" pelete 4-5 dana tj. sa dodatnim spremnikm (Centrometal ili nesto slicno).

Hvala

Kod mene je Centrometalova peć od 90 kW, imam ju već 5-6 godina. Uz nju imam spremnik za pelete volumena 370 litara.
Navedena peć je predviđena za kruta goriva (drva, ugalj), pelete, ulje ili plin. Proizvodi se u rasponu od 14kW pa do 110kW.
Prednosti ovakve vrste peći su:
- Multifunkcionalnost - guta sva moguća goriva. Prenamjena za različita goriva je lagana - samo se dokupe druga vrata i eventualna elektronika, predviđena za gorivo koje želiš koristiti.
- Cijena - jeftinija nego novije alternative koje su predvidjene samo za jednu vrstu goriva.
- Održavanje - jednostavan dizajn omogućava samostalno održavanje/čišćenje/mali servis, mogućnost kvara je dosta niska.
- Manja osjetljivost na kvalitetu goriva - peć guta doslovno smeće od goriva bez ikakvih problema. Pelet koji je ova peć gutala je u pravilu blokirao novije osjetljivije peći. Jednom kad se podesi jede sve.

Mane:
- Potrošnja/iskoristivost - u odnosu na peći predvidjene isključivo za pelete, ovakva vrsta peć troši i do 30% više peleta.
- Nemogućnost varijabilnog rada - ova peć radi samo u jednom modu - maksimalnom. Dakle, nije moguće automatsko snižavanje snage rada ako uvjeti grijanja dozvoljavaju to.
- Moguća problematična dobava peleta iz spremnika (samo ako je pelet nedogovarajuće kvalitete/karakteristika - pelet iz spremnika upada u peć slobodnim padom kroz gumenu fleksibilnu cijev. Ako je pelet predug ili se previše mrvi, moguće je da začepi dovodnu cijev, te tako blokira rad peći (senzor "začepljenja" biva aktiviran, peć izbaci grešku i prestaje sa radom).

Od novijih peći koje su isključivo za pelete imam iskustva sa Centrometal ZVB serijom. Prednosti su male dimnezije (pošto je spremnik integriran u tijelo peći) i dobra iskoristivost.
Mana je što je ova peć jako jako osjetljiva na kvalitetu peleta. Kod moje sestre je instalirana ovakva i prošle zime su bili stalno problemi. Kad se najmanje nadaš peć izbaci grašku radi nezapaljenja peleta, prepune "pepeljare" (gdje izgara pelet), itd.
Vidim sad na njihovom sajtu da imaju neke nove modele, s njima nisam imao nekih iskustava.

Uglavnom, moja preporuke za peć na pelet su slijedeće:

- Peć isključivo za pelet
- Mogućnost varijabilnog rada u režimu smanjene snage
- Lamda sonda nije loša stvar (kao kod automobila, mjeri sastav smjese zraka i goriva te peć po potrebi smanjuje/povećava količinu jednog i drugog da bi se ostvarilo bolje sagorijevanje te time povećala iskoristivost).
- Mogućnost instalacije WiFi/GSM modula sa dojavom grešaka/statusom peći. Možda se čini kao nepotrebno (u kući u kojoj je uvijek netko možda i jest) ali iz osobnog iskustva govorim da je ova stvar superkorisna. Napr. peć blokira, nitko nije skužio do predvečer. Vraćate se doma a u kući hladnije nego vani i nema tople vode (ako se peć koristi i za grijanje vode).
- Što "lokalniji" proizvođač. Ne iz patriotskih razloga nego rad lakše nabavke rezervnih dijelova (pepeljara, spremnika za pepeo, elektronike, td.).

Ima još nekih stvari ali se sada ne mogu sjetiti. Pitaj ako te još šta zanima.

Pogledaj malo i ThermoFlux peći, proizvode se u Jajcu, BiH. Odlične karakteristike i ljudi iz moje okoline ih hvale na sav glas. Mogu se kupiti i na HR tržištu.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Matta. 05.09.2017. u 18:28.
Matta je offline   Reply With Quote