View Single Post
Staro 15.01.2021., 10:19   #130
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Siguran sam da kolega sa XX postova na PCExu u nijednom od njih ne priča o svom zdravstvenom stanju, o procesima koje vodi na sudu, o problemima s susjedima ili rodbinom, itd. Bar nagađam da je tako i da možda ima neke od tih problema kao što svi imaju. Isto vrijedi valjda za svih nas, kad pošaljemo post na forum znamo da je to javno dostupno i prema tome biramo informacije koje ćemo dijeliti.


Međutim problem je kad o tim stvarima komuniciraš s nekim i očekuješ da taj razgovor ostaje između vas dvoje jer nisi voljan dijeliti ga sa drugima. I tu onda nastupa razlika između privatnih messengera (Signal) i onih koji bez imalo skrupula te podatke prikupljaju i prodaju ne bi li zaradili nešto na njima ne vodeći apsolutno nikakvog računa hoće li to stranama koje se dopisuju naškoditi na ovaj ili onaj način.


Napisao sam već, nije nikakav problem ako sajt ili aplikacija ukapira da me zanima SSD od 1TB pa mi uvaljuje reklame gdje je skuplji, ali je plaćen oglas. Problem je kad se podaci prodaju nekome od koga možeš imati štete. Jedan od primjera koje sam naveo je da provalnici mogu doći do podataka o kretanju potencijalnih žrtava i njihovom dnevnom rasporedu. Primjera je još bezbroj, zamisli da si u nekom sudskom procesu i tvoja protustranka kupi od Facebooka sve što zna o tebi iz dopisivanja preko Messengera i Whatsappa, to ti može u stvarnosti poprilično naštetiti.


Osobno koristim Signal i Messenger od Facebooka, ali znam što koji radi i kako radi pa ih koristim za potpuno druge namjene. Messenger je za "ej gdje si, oćemo na pivu", a Signal je za puno ozbiljnije stvari "što kaže odvjetnik, kako stojimo".
Night je offline