View Single Post
Staro 02.02.2021., 20:49   #60
C128
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 202
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Elektraša, u smislu zaposlenika Elektre. Nije tajna da puno zaposlenika lokalnih elektri radi u fušu NN instalacije.

Ja sam kao senior znao imat junior engineere zajedno s njihovim tehničarem i svojim tehničarem...uvjek bi imao veću korist od tehničara nego od inženjera.

Ko god podcjenjuje tehničare je

Radit u eplanu il cadu i radit struju nije isto.

Ja sam isto pametan išao postavljat nosač za televizor, i sadja to analiziram,gledam po netu udaljenosti,gledam visinu...rezime priče je da sam izjebao sid, ima ekstra 6 rupa, kupio krive tiple...i onda sam zvao prijatelja tehničara i onda sam ja njemu asistirao.
1. Što je tu loše? Ljudi znaju kako sa strujom i neće biti mrtvih poslije njih.
2. Inženjeri nisu imali nikakvu praksu kod školovanja, a većina nije bila u potrebi da si sami rade instalacije po stanu i usput nauče posao. Uvijek ima i izuzetaka, poput jednog direktora elektre koji je išao na sve tečajeve kao i njegovi monteri, pa kad je frka može rukovati i motornom pilom ako je drvo palo na dalekovod.
3. Dobar inženjer neće podcijeniti kolegu jer o njegovom radu ovisi hoće li ono nacrtano biti i izvedeno kako je nacrtano i raditi kako treba.

U kupaonici i oko sudopera FiD treba biti 30 mA. Najveći neprijatelj FiD-ovke je ljetno nevrijeme. Ako je uzemljenje dobro, instalacija se može izvesti i bez fidovke, ali od viška glava (uglavnom) ne boli.
Odete na more, a FiD-ovku Vam izbaci grom i puna škrinja se usmrdi do povratka.
Tako je u svakom poslu, pa učite, čitajte, googlajte propise, a nemojte brikati osigurače i fidovke koji rade svoj posao.

Pozdrav
dipl. ing. el.

p.s. Bila jednom knjiga Šegrt Hlapić i tek na kraju priče je šegrt postao Majstor i imao je 3 šegrta.
p.p.s. Nedavno sam imao problem s FID-ovkom i nakon par sati istraživanja instalacija, krivac se našao u profesionalnoj produžnoj letvi koja je pomalo probijala. Da stvar bude bolja uključio bi osigurač na drugom strujnom krugu koji bi izbacio fidovku, a letva je bila na drugom osiguraču koji nije bio uključen. Razlog tome je što osigurači prekidaju fazu, a nule se u pravilu sve međusobno spajaju. Vi uključite trošilo na jednom strujnom krugu, potencijal nule se malo odmakne od uzemljenja i teće struja između nule i uzemljenja. Kad je ista dovoljno velika fidovka ju registrira i isključi.

Zadnje izmijenjeno od: C128. 02.02.2021. u 21:02.
C128 je offline   Reply With Quote