View Single Post
Staro 28.11.2021., 12:44   #5336
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Il se zajebavaš il ne kužiš?
Ne kuzim. Uvijek sam bio sporiji. Ono sto sada zovu "prilagodjeni program" nekada su zvali "zadatci za Bubbu" u osnovnjaku. Jbg.

Citiraj:
Ovo što se sada događa je normalan razvoj nečega čemu su osnove postavljene još u prvoj polovini prošlog stoljeća i daljni razvoj se mogao predvidjeti.
Kazem ti, valjda tamo negdje doba homo erectusa; primitomili vatru, dalje je bilo dramaticno lakse, sve je vodilo do Intela i komercijalnog CPU-a. A napretka nigdje. Realno, Adler Lake se grije ko prosjecan oganj u pecini. A kako si i sam rekao, napretka ni za lijek. Nadam se da ces pronaci ovaj moj natipis u pecini...

Citiraj:
Kako je Tesla došao i promijenio ondašnji svijet od onda nije bilo neke revolucije osim možda ovo sa telekomunikacijama i razvojem interneta odnosno društvenih mreža.
Jasno, opce je poznato da se dobar dio Fejsbuka vrti na Tesla Coilu.

Citiraj:
Na području računarstva osim kvantnog kompjutora o kojem se također već dugo priča nekog pomaka sa novim idejama i koncepcijama nema.
Naravno. Razlike izmedju tranzistorskog efekta i tvojeg lupetanja po forumima su minorne.


Citiraj:
Razvoja i napretka ima no nema neke revolucionarne nove koncepcije. Naravno da nešto tako ne kapa svaku godinu, no nikada u povijesti čovječanstva nije radilo toliko naučnika, nikada se toliko nije ulagalo u nauku i razvoj i nikada toliko ljudi nije imalo školu, a i nikada nije bilo toliko ljudi u isto vrijeme. Tako da s obzirom na zakon velikih brojeva trebali bi danas imati nekolko genijalaca koji bi mijenjali našu sadašnjost svojim otkrićima i svojim razmišljanjem, no očito je da ih u ovom trenutku nema.
Naravno. Zato je vec i Poljska najavila misiju na Mars, dok sako-mako-hrvatko piskara kako napretka nema.

Citiraj:
Ako se prebacimo na područje mikroporcesora definitvno tapkamo u mjestu unatoš tome što razvoj ide dalje svaki dan.
Nema sta. Tvoje rjeci objasnjavaju suzu u oku Mendy Furmanek kada sam pricao s njom prije koji tjedan. Ja mislio da je to zato sto sam zenu smarao ni neznajuci tko je, kad ono sakomako otkrio zeni da tapka u mraku i da joj je bolje da peca kečige u potocima Nape a ne tamo krlja po Austinu - u mraku.

Osim generalnih tlapnji, imas li nesto konkretno sto te muci? Aha, to je drugi post... Cekaj malo!

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Govorim da je to sve varijacija na 8086 arhitekturu i naravno da ima napretka. No koncepija je samo jedna. Sve se to događa unutar istog okvira.
Muci te ISA kompatibility ili koncept matematicke logike?

Citiraj:
Prepoznavanje govora je još uvijek jako loše bez obzira na naraslu snagu CPU.
Po cemu mislis da je lose?

Citiraj:
Mnoge stvari treba još uvijek previše puta kliknuti da bi se došlo do samog unosa nekog podatka i sl.
Ke?

Citiraj:
Tako da i prateči softwer je još uvijek debelo iza samog hardwera.
Kao na primjer?

Citiraj:
I samo programiranje je još uvijek više umijeće nego rutina koje bi moralo biti nešto sasvim drugo danas kada bi većinu toga trebao obavljati sam stroj uz pomoć inteligentnnih programa.
Dobro jutro, i dobro dosao na kraj 2021. Ovo o cemu ti pricas zove se "kompajler" i postoji vec 40+ godina.

Citiraj:
Pogledaj samo Windows program i koliko u njemu ma mrtvog koda.
Mozes nam oznaciti linije tog "mrtvog koda"? Hvala.

Citiraj:
Kako to da nije moguće automatski uz pomoć nekog inteligentnog pomoćnika za programiranje jenom za uvijek pročistiti OS od ovog mrtvog koda a onda da taj pomoćnik optimalizira kod za pojedine CPU, jer definitvno da se kada bi se baš željelo moglo svaki progranm optimalizirati za svaki pojedini CPU.
Opet, proguglaj pojam "kompajler". Carobna stvar. Radi vec godinama. Upravo to sto si ti "otkrio". Krajem 2021.

Citiraj:
Koncepcijski gledano dobiješ source verziju OS koja se uz pomoć inteligentnog programa optimalizira za svaki CPU na kojem se izvršava.
Sakomako u svijetu programskog inzenjerstva.

Citiraj:
Čovjek bi u međuvremenu očekivao da netko napravi program koji će analizirati stare drajvere i novi hardwer i biti u mogućnosti sam preraditi stare drajvere za novi stroj.
To se zove "povreda intelektualnih prava" ili tako nekako.

Citiraj:
Naravno nešto takvog na tržištu nema, no koncepcijski bi to bila super stvar.
Zamisli jos da mozemo ukrotiti vatru.

__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote