View Single Post
Staro 27.11.2021., 18:28   #5332
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Jesi ti to društvene mreže upravo proglasio revolucijom u rangu Tesle?


OK slažem se da je interent općenito definitvno nova era čovječanstva, kao što je štajaznam pad rima bio početak srednjeg vijeka, pad carigrada/otkriće amerike novog doba itd. jer je internet drastično promijenio svakodnevni život i manire čovjeka (stalno svi bulje u ekran, od beba koje samo tada ne cvile do baba i deda koji su savladali to), sve se može googlat, prije se moralo u knjžnice itd.


No našao si krivo doba za kukati po procesorima, jer su stvarno napravljeni veliki pomaci zadnjih 5 god., novi koncepti (amd sa chipletima, eto i intel se pokrenio napokon sa big.little dizajnom na desktopu). Uzmi kako je ogromna razlika u computing/rendering/nešto drugo moći nekog cpu-a prije ryzena i sada nekog top epyca

Očito se ne razumijemo. Govorim da je to sve varijacija na 8086 arhitekturu i naravno da ima napretka. No koncepija je samo jedna. Sve se to događa unutar istog okvira.



Tesla je prodemao od temelja stvari.


Zato sam rekao i da su društvene mreže i internet temeljito neke stvari promjenile. Druga je stvar što većina ne koristi to kako treba i na prvu loptu nez kritike i ograde prihvaća za istinu sve na što naiđe na internetu.


Ono što sam još krajem 90' očekivao je drugačiji naćin komunikacije sa uređajima, a prkatično smo još uvijek na mišu i tipkovnici ili touch ekranima iako je snaga procesora narasla stotinama puta u međuvremenu.


Prepoznavanje govora je još uvijek jako loše bez obzira na naraslu snagu CPU. Mnoge stvari treba još uvijek previše puta kliknuti da bi se došlo do samog unosa nekog podatka i sl. Tako da i prateči softwer je još uvijek debelo iza samog hardwera. I samo programiranje je još uvijek više umijeće nego rutina koje bi moralo biti nešto sasvim drugo danas kada bi većinu toga trebao obavljati sam stroj uz pomoć inteligentnnih programa.


Pogledaj samo Windows program i koliko u njemu ma mrtvog koda. Kako to da nije moguće automatski uz pomoć nekog inteligentnog pomoćnika za programiranje jenom za uvijek pročistiti OS od ovog mrtvog koda a onda da taj pomoćnik optimalizira kod za pojedine CPU, jer definitvno da se kada bi se baš željelo moglo svaki progranm optimalizirati za svaki pojedini CPU. Jer postoje neke razlike između CPU i ta dodatna optimalizacija softwera donijela bi nešto na brzini izvršavanja OS i programa


Koncepcijski gledano dobiješ source verziju OS koja se uz pomoć inteligentnog programa optimalizira za svaki CPU na kojem se izvršava. Sve je isto samo pojedine stvari se mogu ovisno o samoj konstrukciji CPU odnosno veličinama pojedinih djelova unutar samog CPU podesiti da bolje rade.



Vidimo da to danas pojedine softverske kuće rade za Intel ili AMD, no to se isto može napraviti i za svaki CPU ponaosob unutar Intela ili AMD.


Nekad su programeri pisali u asembleru pojedine dijelove koji su se znatno brže iizvršavali. No danas bi to mogli i sami programi, jer alati su danas napredniji nego prije 30 godina, a snaga procesora je veća. U čemu bi bio problem da AI to napravi istestira i potraži najbolje riješenje? Ako znaš ulaz i izlaz netko treba naći optimalizaciju kako doći od ulazanih do izlaznih podataka uz najmanji utrošak energije ili najkraće vrijeme. Pretpostavljam da danas više ne bi trebalo biti problem najbolja iskustva i znanje vrhunskih programera prenijeti na AI i onda vidjeti da li sam stroj to može sam obaviti i možda i naći neka nova riješenja. Možda toga i ima samo na osnovu onoga što vidimo u praksi ne čini se da je tako. Jer kada dođu izmjene u arhitekturi treba previše vremena da to prihvate programeri i da izađu programi koji podržavaju nove mogućnosti hardwera.


Evo samo jedan primjer iz prakse. Imam fax, printer i skener u jednoj mašini, Na starom OS i hardweru radi savršeno jer postoji drajver za ovaj uređaj. Dolazi novi OS i drajver za uređaj je generički iz OS. Naravno neke funkcije otpadaju. Kupiš novi stroj i novi OS. Postojeći uređaj više ga ne prepoznje novi Stroj a drajver je kao generečki. Proizvođač uređaja nema intersesa za pisanje drajvera. Nudi novi uređaj koji ima sve funkcije kao i stari, ali naravno postoje sada drajveri. Čovjek bi u međuvremenu očekivao da netko napravi program koji će analizirati stare drajvere i novi hardwer i biti u mogućnosti sam preraditi stare drajvere za novi stroj.


Naravno nešto takvog na tržištu nema, no koncepcijski bi to bila super stvar.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 27.11.2021. u 18:43.
sakomako je offline   Reply With Quote