View Single Post
Staro 05.12.2022., 21:30   #449
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Citiraj:
Autor Black mustang Pregled postova
Pozdrav,

Imam dva tehnicka pitanja.
Slazem novi Komp sa Intelom 13700K, Gigabyte z790 AERO G maticnom, Gigabayte Nvidia 3070 OC grafickom i Torrent RGB Compact kucistem.

1. Maticna ima prvi M.2 slot koji je PCIE 5.0 i dijeli bandwidht sa Grafickom.
(1 x PCI Express x16 slot, supporting PCIe 5.0 and running at x16 (PCIEX16)
* The PCIEX16 slot shares bandwidth with the M2C_CPU connector. The PCIEX16 slot operates at up to x8 mode when a device is installed in the M2C_CPU connector.).
Znam da je to zbog tehnickog limita kod Intela, ali me zanima ako stavim M.2 ( bez obzira koji ili neki 5.0 u buducnosti ) u taj prvi slot, a graficka radi na x8 umjesto na x16. Hoce li se u stvarnosti osjetiti jako kod rada? Tocnije kod video i foto editia?
2. Torrent ima RGB monitore i kupio sam ga samo zato jer su ostala Torrent kucista bila nedobavljiva. Zanima me hoce li raditi RGB svjetla ako spojim ventilatore na maticnu plocu u konektore za ventilatore. Gledao sam manual od maticene ali ima konektore za RGB strip i za ventilatore. Maticna nema nikakav RGB i ne pise nigde da podrzava RGB 2.0 softwer do gigabyta
Hvala puno!
______________________________________________________________

Vezano za Nvme, kao što kolega Exy kaže, uzmi neki dobar Gen4NSSD i stavi ga u jedan od preostala 3 ili 4 slota koji nisu šerani. Razliku u brzini teško da češ osjetiti, ako ti baš treba turbo brzina, možeš staviti dva ista Gen4 diska u Raid0 polje-stripping.
Što se tiče RGB ventilatora, neznam koliko ih imaš, ali probaj ih sve spojiti na jedan konektor na ploči preko adaptera tj. kabela 3u1, ima ih nabavit. Ja sam tako napravio za svoj AIO i radi.
Spoji ih sve na RGB Led strip header, ali u svakom slučaju moraš obavezno provjeriti raspored Pinova za LEDice na Ventilatorima i onaj na matičnoj. Adresable LED konekt. ima 3 pina i napaja Ledice sa 5V i kontrolnim signalom, a ovaj obični RGB radi na 12V (4pina) i ima odvojene signale sa svaku boju (GRB).

Što se tiče Softwera za kontrolu osvjetljenja, izgleda da ne dolazi uz tu ploču jer je namijenjena hmm... content creatorima, pa nije u popisu Utilitija, ali ti u manualu piše i ovo:

"For how to turn on/off the lights of the LED strip, please navigate to the "Unique Features" page of GIGABYTE's website".

Evo ti link na manual od ploče pa usporedi konekcije sa onim od ventilatora.. Pozz

https://download.gigabyte.com/FileLi...dcf304ba6f3831
BusMaster je offline   Reply With Quote