Tema: Automobili
View Single Post
Staro 25.11.2021., 19:52   #57899
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ako misliš puniti auto u garaži putem zajedničkog brojila, velike su šanse da ćete morati dokupiti snagu jer će limitator proraditi i izbaciti potrošača. Osnovna snaga je 4,6kW za jednofazni, a 11,04 kW za 3~ sustav. Svaki extra kW košta 1.700 kn, a u ZG čak 2.150 kn.

Što se tiče ENC-a, ja bih volio da se cijelom EU mogu voziti sa svojim ENC-om bez kupnje vinjeta, plaćanja cestarine i sl. gluposti.
btw, za one koji nisu znali, Austrija nudi kupnju digitalnih vinjeta online tako da ne trebate keljiti naljepnice po šoferšajbi.
digitalne vinjete sam ja i u Madjarskoj kupovao prije 3 godine, na registraciju je i nema nikakvih papira.

medjutim zasto se zeli uvesti ENC i ukinuti vinjete svugdje u europi je po "naredbi" EU. Zeli se naplatiti koristenje autoceste po km koristenja, a kasnije u buducnosti ta cijena bi se formirala po zagadjenju. Vece brzine, vece zagadjenje pa bi tako kao kompenzirali carbon footprint. Uz to dizeli bi placali vecu cijenu po km, dok EV i hibridi manju. Uz to napokon dolazi i kamionski, busni prijevoz koji bi isto po km naplacivali.

to je neka generalna ideja koju sam procitao ima sigurno 3-4 godine, tako da se vise ni ne sjecam gdje tocno.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote