View Single Post
Staro 10.02.2022., 18:34   #438
Tirion
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 37
Prenaponska zaštita instalacije

Pozdrav, imao sam pred nekoliko dana jedan slučaj pregaranja osigurača koji se pokazao dosta problematičnim pa da kažem o čemu se radi i što bi se eventualno moglo poduzeti.

Dakle, motor koji pokreće klizna dvorišna vrata (Ditec Entrematic) je naprosto prestao raditi, stišćem gumb na jednom daljinskom pa na drugom i ništa, ne reagira. Zvao čovjeka koji ga je ugradio i došao te se ispostavilo kad ga je otvorio da je motor ostao bez struje jer mu je izgorio osigurač na elektronici, neki jako minijaturni dio, svega centimetar dužine. Na osiguraču piše 250V/6.3A Promijenio osigurač, izmjerio napon na kablu 225V i sve radi.

E sad, ono nezgodno je što se vrata nalaze na kosini tako da kad ih se deblokira ključem potrebno je dvoje ljudi da ih pridržava da ne odlete, dok treći otključava motor. Ne znam zašto je došlo do toga, je li u mreži došlo do izboja napona većeg od 250V ili je motor prilikom pokretanja povukao jaču struju od tih 6A...uglavnom žica kojom se motor napaja strujom je na običnom osiguraču oznake B od 10A na razvodnom ormaru.

Ono što me zanima je kako bi bilo najbolje zaštititi instalaciju, nekom zaštitnom sklopkom od prenapona? Na tom razvodnom ormaru su osim motora kliznih vrata i sva bitna i osjetljiva elektronika, od bojlera, pumpi za podno i radijatorsko grijanje, recirkulacijske pumpe, automatike koja upravlja svime, routera, switcha i slično. Pa sad istražujem koji bi bio najbolji način osiguranja instalacije od ovakvih neželjenih događaja.
Tirion je offline   Reply With Quote