View Single Post
Staro 10.04.2024., 12:55   #573
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 259
Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
Ja znam da u moje doba videoteka nije se nikad ni pričalo ni išta gledalo oko premotavanja kazeta,
dobio sam dojam da je to nostalgijski meme vezan za englesku/Usa, koji je netko prekopirao i pomislio da je tako i kod nas bilo, a bar po mom iskustvu, nije.
Ovo je variralo od videoteke do videoteke. Ova o kojoj pričam, Orion je još iz kasnih 80ih, i kao takva bila je (što bi se reklo) relikt prošlosti. Sljedeća videoteka "Buba" koju smo koristili od početka do kraja 90ih imala je daleko veću ponudu, ali i slobodu.

Eventualno bi te lijepo zamolili da sljedeći put premotaš traku ako to nisi napravio ali nije bilo kazne, i nije bilo tipa koji otvara i ručno namata traku, tražeći razlog da ti naplati kaznu


Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
Najbolji ulov ikad je imao moj stari 99. il 2000. posudio Matrix čim je došao u videoteku, poslije tog se valjda čekalo danima ak ne i tjednima. A film topčina, kakva priča jaka.
Razumijem da se na neke kazete čekalo dugo vremena, imam i osobno sličnih uspomena. Ali zar se kod vas nije moglo rezervirati neki film? U "Bubi" se moglo ... javili bi ti kad kazeta dođe natrag i onda bi je mogao pokupiti.

Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
Trekkie, ak si 86. godište, onda je to jako rano bilo, jer su dinari i to HRD bili do 1994.
Orion mi sad zvoni jako da sam 90ih taj naziv vidio i viđao.
O, da... Kao što sam rekao, Orion je još iz 80ih. Ovo sa kaznama za premotavanje i pregledavanje trake je sve bilo negdje 1989, eventualno rane 1990. Definitivno prije rata, i u vrijeme kad je VHS bio na svom vrhuncu.

Orion videoteka je bila u Ivanićgradskoj ulici, gdje je Centar Kulture Pešćenica. Osim ako ti ne zvuči poznato jer je postojala i firma Orion, koja je proizvodila video rekordere i televizore.

Imam i dan-danas jednu njihovu kazetu, kupljenu kad se videoteka zatvarala. Ruski crtani film, Vuk i Zec ... baš sam je nedavno spomenuo jednoj osobi. Evo ti fotki:


Kazeta nosi inventarski broj 2527, i kao što možeš vidjeti premotana je ... valjda su sve te kazne usadile "strah", koji je s vremenom postao navika


Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
Meni po nekoj logici je to nepotrebna priča, ak netko dobije kazetu i mora je premotat, nije neka strašna šteta što to prethodni nije napravio, s obzirom da proces traje minutu dvije.
Više mi to zvuči kao nekakvo etatističko discipliniranje ovaca, tj. članova, što za inozemna "uređena" i birokratizirana društva svakako leti.
Moraš razumjeti da su onda u ono vrijeme video rekorderi jako sporo premotavali traku. Ovo nije bilo slučajno - i nije bilo zato što "nisu mogli bolje", već zato što se pazilo na traku kad je u mehanizmu, pa je JVC dizajnirao transport tako da se traka premotava pažljivo i odspojena, odmaknuta od video glave.

Nažalost, kako je vrijeme odmicalo sve se manje gledalo na očuvanje traka i dugovječnost video rekordera, a više na brzinu. Jer brzina je novac, a novaca nikad dovoljno ... zvuči poznato? Šalu na stranu, VHS rekorderi su bili u potpunosti re-dizajnirani sredinom 90ih, da bi na kraju postali ovo što su danas.

Zato se danas i događaju slučajevi gdje ti video namata kazetu vrtoglavom brzinom (180 minuta u 60 sekundi), ali kad nešto krene naopako ili traka zapne, doslovce da se video razleti, a kazeta (traka) pukne. Ali ovo je sad već priča za neku drugu temu.

Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
Videoteke su bili i biznisi za wannabee Delboye, sjećam se da je od frenda frend u ulici iza odjednom u svojoj kući otvorio videoteku, no jako kratko je trajala, poslije mu je dugo pored dvorišnih vrata stajao nosač reklame al prazan, il samo bijela plastika s fluo cijevi unutra al bez natpisa
očito su ti fondovi kazeta kolali ko kapitalna dobra.
To je istina. Svaka je imala svoje "zakone", odnosno svoj pravilnik, i morao si biti upoznat sa njima ako nisi želio platiti kazne za ovo ili ono.

Ali iz iskustva mogu reći da je dobar dio "divljih" videoteka propao krajem i početkom 90ih, a da su one druge (koje su ostale) bile fer i nudile dobre pogodnosti. Te su videoteke uostalom bile i ostale do samog kraja VHSa, početkom 2000ih, što to i dokazuje.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote