View Single Post
Staro 12.11.2018., 14:12   #1
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,951
Upgrade na 10GBe mrezu - kako ?

Bok,

Trebam pomoc oko toga sta mi sve treba za prijeci na 10 GBe mrezu tj. kako to relizirati najbezbolnije .

Naime imam umrezeno 3-4 koma, 2 NASa, printer, nekoliko Tva, Hi-Fi... uglavnom sve op kuci/uredu (unutar kuce) i sad bi htio sadasnju gigabitnu mrezu prebaciti sto vise na 10 GBe (zbog kompova i NASa).

Imam trenutno 24 portni HP switch i dva NASa koji imaju Link Aggregation i to radi dobro tj. nas sa 4 LANa ide bez problema preko 250 MB/sec write (tu su HDdovi usko grlo) ali veza izmedju kompova mi je slaba tj samo 1Gbit tako da nemogu brze od 125 Mb/s kopirati na NAS iz kompa.

I sad bi ja nesot kemijao da upgrejdam kompove mrezne na 10Gbit mreznu (3rd party mrezna ili bi mjenjao maticne cak) i eventulano NAS (ima mogucnost ugradnje dodatne kartice) i to mi je sve janso.

Ono sta me buni je switch, koji switch (moze HP, Planet, D-lnk sta god samo da je fanless model jer imao sam dva s ventom i to uvijek prozuju nakon nekog vremena ) jer kaoo god gledma 10Gbit izbaci mi switcheve koji imaj 2-4 SPF+ konektora i ostlao RJ45 (trebam svakako 24 ili vise portni switch d amogu sv eprepojit a izbacit sadanjsi switch).

Gledao sam neke testove i na 10Gbit cak is a standardnim 5e RJ45 kabelima brzine su bile super tj. mrvicu manje nego cistim SPF kableima na duzinama do 30-35metara (meni je najdulji kable 25m ali to ide od TVai Hi-FIa di ionako jos godinama nece trebati 10Gbit niti mogu mjenjati mreznu u Tvu da to napravim) tako da ja bi htio ostaviti postojece 5E kabele tamo a eventualno izmedju kompova i switcha bi presao na CAT6 (neki vec jesu) posto su oni kratki 2-5m.

Ono sto mi nije jasno je dali ti 10GBit switchevi su 10Gbit na SVIM portovima ili samo na ta 2-4 SPF porta jer ja bi htio ostati na RJ45 utikacima i bakrenim zicama ako je ikako moguce ?

Hvala i moze neka preporuka za switch ako neko ima ideju.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote