View Single Post
Staro 19.04.2021., 18:20   #2877
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Jedno pitanje, iskreno ne sjećam se više jel to bilo moguće na Synology-u.

Koristio bih NAS za public cloud odnosno nekakav sharing, alternativa za FTP. Nešto ala NextCloud varijanta. Dio fajlova koristimo interno, dio je dostupan za public download i upload (ovisno o pravima).

Omogućava li ikoji NAS da se spojiš na njega i skineš neke fajlove direktno na njega ? A ne da prvo skinem na svom PC i onda uploadam na njega u određeni folder.
Npr. imamo download zonu za svoje korisnike i ja sam doma na 10/1Mbps vezi, dok je NAS na 100/100. Dok na skinem kod sebe 1GB i uploadam ga na NAS sa 1Mbps uploadom, prođe pola dana.

Ja bih htio zaobići malo to i spojit se na NAS, nekakvim browser-like forom (HTTP protokol ) skinuti taj 1GB sa nekakvog trećeg site-a na NAS u folder. Em skidam sa 100Mbps vezom, em čim se skine je dostupan za public. Umjesto pola dana, traje 3minute.
synology ima synology drive aplikaciju koja ti synca nešto s tvog diska na folder na nas-u, i to uredno radi i kad si van firme. međutim ne možeš ti "skidati" kroz browser iz jednog taba (npr) u synology koji ti je u drugom tabu (npr), jer to ti čak i nije limitacija nas-a već ulaziš u sferu networkinga.

čak i da si dodaš share-ani folder kojem ćeš pristupati kroz vpn , opet zbog načina rada - fajl će se "direktno" skidati na NAS po sistemu da ga tvoj komp skida s neta i istovremeno uploada u taj folder.

pitanje je odakle bi ti skidao te fajlove? synology ima downloader app koji se instalira na samu mašinu, i nudi nekakav rudimentalni download manager.


za ostalo, jednostavnije ti je u firmi pustit upaljen komp (ili složit neki drugi rezervni komp) i spajat se od doma preko nekog remote desktop programa, i tako skidati direktno u firmi.
jp_rv je offline   Reply With Quote