Tema: Automobili
View Single Post
Staro 17.08.2023., 15:29   #68644
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Ja sam konkretno pisao o tome koliko se dizela spali i ciljam na to koliko se CO2 ispusti u tom procesu. I jos sam napomenuo na pocetku da znam da je shipping brodovima najefikasniji i da predjemo na kamione zagadili bi red velicine vise. Al to i dalje ne negira cinjenicu da je prljavo. A kad se mislim na 1 brod vs XY milijuna auta, gleda se lifespan average broda (koji je 25-30 godina) i koliko ce tokom svoje exploatacije spalit dizela i koji je to ekvivalent average automobila (12 godina, 250k km)...

Na kraju je poanta i da obrisemo sve aute na svijetu, ili ih zamjenimo elektricnim i pravimo se da struja za njih dolazi iz 100% obnovljivih izvora, promjena koju bi imali na ekologiju (na bolje) je prakticki statisticka pogreska.

Ali se na aute sa ICE-ima nasrnulo ko da su sav izvor sveg zla i oneciscenja i kad se to rijesi, utopija. Eto, taj dio me iritira. Kuzim da ti lokalni golf 2 dizel smeta kad ti prodje pod prozorom, ili kad se vozis iza njega etc... al micanjem njih sa ceste u globalu neces nista postici, a svi policy-i koji se guraju, prodaju nam se kao da rijesavaju globalan problem.
CO2 je neotrovan plin dobar za biljke i okoliš. Zadnja NASA istraživanja povezuju CO2 i forestizaciju i zaustavljanje dezertifikacije.
https://www.nasa.gov/feature/goddard...greening-earth

Problem kod dizla su partikulati i NOx, koji su reda 10x veći kod dizla nego kod benzinaca. To je problem u gradu, na selu il na moru se to rasprši.

Pogotovo za brodove, kog boli q pa nisu u gradu par m od mene.

Zato dizl van iz gradova! Naravno noviji €6 su puno bolji (trenutno), no uz malo godina i puno km i oni će čađit.
A prosječni seljober vozač dizla uvezenog iz njemačke (uglavnom euro 5 i manje), treba po đepu udarit.
Kvaliteta zraka u HR nam je inače jako loša (ne impliciram da je to sve zbog dizla).
https://www.iqair.com/croatia
markecSMB je offline   Reply With Quote