View Single Post
Staro 11.01.2021., 19:14   #29
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Kad smo kod ARM-a jel imaju ovdje iskusni stari lisci (jednom nogom u penziji ) kakav link gdje se to fino objašnjava za nas budale? Mene recimo zanima ta razlika između RISC-a i CISC-a, ne na nekoj tehničkoj inženjerskoj razini nego čisto praktično, može li risc sve isto kao i cisc ili postoje neka ograničenja zbog kojih neće nikada moći obavljati određene procese?

Ovako laički jedino što primijećujem je da ARM radi sa vrlo malom potrošnjom energije, jer je tako dizajniran valjda od početka, dok spuštanje x86 na niske razine potrošnje (Atom) u biti nije baš prošlo jako dobro.
Kad gledam taj novi Apple-ov SOC nije mi jasno kako može biti toliko efikasniji, da li je to zato što Intel zadnjih 10 godina ništa ne ulaže u x86 pa je sad ovo bolje čisto zbog količine R&D-a ili je risc po svojoj prirodi efikasniji? Malo sam konfuzan ali najviše me zanima zapravo jel postoje neke stvari koje x86 može izvesti bolje čisto zbog arhitekture? Što je to točno rich u RISC
Help plz

Američki porezi i carine su jako bitni za prosječnog čitatelja pceksperta
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
RISC: Reduced instruction set computer - materijala koliko te volja, barem za početak.
Ma znam i ja guglati ali konkretno me zanima onako zdravo seljački, kad se usporede ta dva seta instrukcija, jel ima nešto fundamentalno da jedan nešto uvijek radi bolje ili ne? Nije mi čisto jasno kak se dogodilo da uređaj sa potrošnjom energije od 5W radi kao uređaj koji čupa 100. Zbog čega je to tako?

Zadnje izmijenjeno od: Exy. 11.01.2021. u 19:29.
Exy je offline