View Single Post
Staro 11.01.2021., 19:05   #26
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Od kad to, prvi glas .
Pa nije bas prvi glas, ARM se gura i gura i gura.

Apple je uradio sto je uradio (chip je cista prevara i mazanje ociju, ali ponovno vrhunskog marketinga i zapravo pocetak onoga sto pricam vec godinama i cekam Intel da to isprdi), Microsoft je takodjer "osobno" ozbiljno zagrizao za ARM, a RISC V ima sansu postati novi kralj embebeba.

Da se ponovno ponovim, pa da mi onda bude lakse naci "I've told you so" post, Intelova akvizicija Altere bi trebala biti upravo ovo sto je isprdio Apple - chip sa hrpom "koprocesora", s time da bi uz Alterin background to mogao biti on-the-fly programibilni FPGA (o cemu mastam, ahh...) i onda x86 mozes koristiti samo da bi odrzao legacy (do bootloadera), kako je to radio Xeon Phi (koji je fantastican komad uredjaja, ali...).

Citiraj:
Koji je install base / SW base na ARM-u kad govorimo o PC-u?
Gotovo sve bitno za productivity ce se prebaciti na AMR zbog Applea. Sve ostalo sto vrijedi i nije GUI bazirano se ionako vec 20 godina moze prekompajlirati za AMR vec godinama.

Citiraj:
I gdje je Windows 10 za ARM, ili neka druga alternativa ?
Win RT je ziv vec skoro 10 godina (+-, neda mi se Googlati). 10tka veselo radi vec par godina, od "punih" do IoT verzija.. Devovi koji koriste WinRT API nemas greske s ARM-om.

Citiraj:
x86 sigurno nije najbolja arhitektura, ali da će preko noći nestati nešto što se gradilo od 80-ih su veće bedastoće.
x86 je zlo koje je trebalo zatuci jos krajem 90ih. Ali IBM... I BTW, bas u tome je problem - zakucaj Platinum 9282 u 2way konstelaciji i prvih par mikrosekundi imas 286icu sa parsto MB cachea na 3 GHz.

Citiraj:
To nije uspio ni Intel s Itaniumom, upravo zbog legacy-a.
Itanium nije uspio zbog hrpe stvari (primarno business related, sjeti se samo kombinacije s HP-om i velikih troskova izrade), a radilo se o apsolutnom remekdjelu tadasnjeg inzenjerstva.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline