Tema: Retro A/V
View Single Post
Staro 19.08.2022., 19:08   #19
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Eto, sad si me podsjetio da sam i prvi monitor za tadašnji Sharp MZ800 kupio tamo, Orion
Philips i Daewoo su radili ekrane za Commodore (108x modeli) pa su neke lampe dolazile od raznih izvora, jedan je bio i Orion, Hitachi.... do zadnjeg Samsunga. Kad bi otvorio kuciste, bilo bi zanimljivo vidjeti, cije ime pise na tom Orionu na ledjima ekrana.

A evo lude price koju sam dozivio prije koju godinu, kad je procitate, svakako nesvakidasnja. Postojao je Sanyo VHS , Stereo digitalni, prvi uz Panasonica s digitalnim efektima (Pip,strobo,mozaik,polarizacija...) ali ono sto je imao 1988., trziste nije kao zaseban uredjaj vidjelo sve do prve polovice 90-tih.

Naime, mogao je oko 7 metara preko daljinskog prenositi stereo zvuk, a ulaz sa slusalice, naravno bio je u samom daljinskom upravljacu. Nemam trenutno pristup arhivi, pa s weba :



ulaz za slusalice:


Onda mi je uletila neispravna S-VHS verzija tog modela, koji je uzivo prekrasan. Na slici se vide i mahagonij dekorativne stranice koje su bile uobicajene za pojedine proizvodjace kod top serija.



bez daljinskog, kojeg sam iz Japana preko HiFi-Do Nippon poznatog prodavaca jedva nasao i ne bas (za daljinski) malo platio. Narucio elemente, sredio napajanje, temeljito ocistio. Ali transport je imao nekoliko glavobolja koje koje nikako nisam mogao do kraja sanirati. Odnesem starijem serviseru, jer smo znali HRT poznanika koji je mogao tokariti dijelove, kad nije bilo druge nade. Nazalost on je preminuo, a meni je video ostao kod njega pola ili vise godine. Zarazio se ugrizom krpelja, te krivo i prekasno dijagnosticiran (cekajuci na pregled) zbog covid idiotizma, te je zavrsio na pola godine u bolnici, gotovo nepokretan.

I da ne duljim, misleci da prica nece zavrsiti dobro, on ili njegovi, pobacali su sve stvari iz servisa kao smece, bez da su meni ili drugima okrenuli telefon da dodjem po stari. Ekipa koja je iz CIOSa dosla po stvari, morala bi biti retardirana da to bace, jasno da su ljudi vidjeli da to nije smece. I tako sam popusio prekrasan uredjaj, dok mi je on sramezljivo objasnjavao sto se desilo


@Segregator,

podsjeti me, sto je tocno bilo u Jurisicevoj specificno u prodaji od asortimana, jer pamtim ih samo po satovima i sitnicama? Dok su Ilica i Vlaska najbolje komisione. Vlaska je mislim i najstariji ducan tog tipa, prije koju godinu zatvoren.

Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
A koja bi razlika bila između "komisione prodavaonice" i obične prodavaonice?
nedavno spomenuo u drugoj temi.

U Srbiji se moglo naci puno vise odjevnih stvari i generalno sireg spektra prodaje. U ZG-u je isto bilo raznih stvari, ali specijalizacija je ipak vise bila na tehnicke stvari. Ilica je imala G&W rucne igre koje su virile iz izloga. One su s pocetka 80-tih, prilicno uzbudjivale klince kad su ih gledali, jer 8-bit masine su jos bile nedostupne za mnoge. Ove male su ih podsjecale na velike arkadne masine koje su bile dostupne u lunaparku, ili kasnije pokojem salonu za igre. Imali su walkmane (isto trazene) radiokazetofone prenosive, te kojekakve dranguljarije. Vlaska je imala vise stvari, prodavali su igre za C64/ZX. Jer razna ekipa je dolazila tamo, nesto nudila i pokusala kontinuirano prodavati. Uz jasno, proviziju, koju je ducan uzimao od prodaje.

Znao se kasnije i u Ilici, pojaviti kakav 8-bitnik, ali ne kontinuirano. Svasta se moglo pojaviti, ali sve epizodno, ovisno o prodavacu i doletjelom asortimanu.

Iza Markoviceve Duty price, nisam previse pratio, jer putovalo se vani i kupovalo, jedino sam obratio paznju na zracne luke i hotele, tamo su znali imati posebnijih stvari. Hotel Jugoslavija u Beogradu, jedin Duty, gdje sam bas vidio naslagane komponente A/V. Malo sam razbacan mislima danas na druge stvari, pa se nemrem posvetiti temi, ali ima se o tim ducanima stosta jos za reci.


.
Visage je offline   Reply With Quote