View Single Post
Staro 14.05.2021., 09:36   #355
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Kak si to zaključio iz boldanog? Ispada da mene ili nas podcjenjuješ. Što ako npr. kupujem i računam da će pcie 4.o SSD-ovi doći do neke bitnije prednosti u gamingu u odnosu na sporije ssd-ove? Sa B560 od 900 kn mogu koristiti brži ram od 2666 mhza za razliku od B460 kada je i5 u pitanu. Za i5 mi treba Z490 koje su 1100 kn+. i5 11400f će sasvim dobro hladiti hladnjak od 170 kn LC 120. Jedini problem je cijena samog procesora, što sam napomenuo valjda deset puta i nema šanse da ga toliko platom jer mi nije nikakav sila, ali i dalje smo naivni neiskusni fanbojevi koji gledaju AMD ( Duron, Barton, Athlon 64, Athlon X2, FX 8320 bivši procesori) kao sredstvo spuštanja cijene našem omiljenom Intelu.
Što da gledam 6/12 kod konkurencije za 2600 kn kojem je ovaj 11400f puhao za vratom od 1280 kn? Ne dam, isto kao što ne dam ni ovim lihvarima ak ne spuste cijene. Za mene je to jednaka banda. U stvari ja ništa ni ne kupujem, pričam tek toliko da pričam, komp mi sve vrti a na korak sam da odem prednaručiti PS5 čito iz dosade i radoznalosti pa kad dođe dobro dođe. Brijem da tako razmišlja i velika većina kad pogleda cijene komponenta.
Nisam mislio direktno na tebe. Ali ta rečenica "ja se ne osjećam pokradeno" je ono u čemu je Intelov PR odličan. Do izlaska B560 RAM OC nije bio bitan, za Intel je bilo dovoljno i DDR4-2133 a za AMD se "morao" imati super-skupi DDR4-4000 da se jedva nosi s Intelom. Sad kad Intel ima RAM OC na B560 odmah je bitan i RAM i bitno je OC-ati ram i imati DDR4-4000 na i5-11400F. Nitko se ne osjeća pokradenim iako je to umjetno limitirano godinama... . Do izlaska Rocket Lake platforme PCIE 4.0 nije bio bitan, sad kad je Intel izbacio PCIE 4.0 to je jedina platforma koja to ispravno podržava i magično je brža nego na AMD-u (https://www.pcgamer.com/intel-claims...an-amd-system/). I sad ispada da za 8 jezgreni CPU treba imati matičnu od preko 1000 kn da radi kako treba! Dok AMD sa 16 jezgri radi bez poblema na matičnoj od 600 kn. I to sve Intel lijepo upakira, zamota u power point prezentaciju, dodaju još par testova gdje testiraju "M.2 SSD" ali ga stave u "riser card" na "x16" CPU slot i slične testove i naravno da se ne osjećaš zakinutim kad kupuješ "bolje". Ali se kupac ne osjeća pokradeno jer ima novu platformu koja je skuplja od stare a nije ništa bolja.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote