View Single Post
Staro 10.08.2022., 01:00   #473
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,251
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Ak se dobro sjećam baš si ti prije godinu dvije bacio podatak da je ROI za optiku 5 godina, mislim da se odnosilo na nekog malog operatera tamo kod vas.
Da, mislim da jesam Vlasnik mi je sam tako reko, svejedno njemu dal spoji svojeg korisnika ili renta vlakno, roi je kao 5god onda bio - to se misli ROI investicije u DTK, sva infrastruktura do korisnika. A ti iznosi su bolesni, trenutno je recimo 160kn metar kopanja (možda je i uključen asfalt na kraju u cijenu, ne znam). Znači meni treba povući 60m od zadnjeg prohodnog šahta do objekta vlakno, 9600kn A ulica mi ima 600m!! Mislim da je drugi lokalac koji je i zaglavio s vlaknom usred ulice rekao da bi red veličine 10k eura bilo samo da se moja ulica odradi kak spada DTK - sad se ne sjecam, ali vjerojatno još tu fali vlakna i spojnice i ljudi - znači 10k je vjerojatno samo goli contractor koji kopa kanale/rovove. I onda imaš potencijalnih 76 korisnika, od kojih ako dobiješ 10-20-30% možeš biti sretan ko nova godina - nekima je 4mbit dosta, nekima se neda, nekima ne treba internet i jos gro razloga. 30% na 76 je recimo 23 korisnika. Neka njih 15 uzme 18eur 300/200 paket i ostalih 8 28eur 600/300 paket, mjesecno lokalac "ubire" 270+224=494eur. U minusu je recimo 10k eur koje je uložio u DTK u ulici + par K materijala. Teoretski za 21mjesec izlazi iz minusa, ali dok makneš pdv i ostalo, vjerojatno je to bliže 30mj ili više s materijalom. Pa onda još oprema korisnika, CPE nek je 60e i ont jos 10-15e ako nije combo, znaci prvih 3-4mj recimo opet minus kod korisnika

Tak da čisto malo perspektive za ekipu koja pizdi jer je iza 3 brda i svi osim njih već imaju optiku Evo meni je na 60m pa nisam lud davat 9600kn niti pitat susjede da li žele podjeliti jer 2400kn dat za optiku, toliko očajni nisu I 4mbit ili mobilni je dobar haha
johnsmith je offline   Reply With Quote