View Single Post
Staro 10.06.2021., 10:31   #4841
beetle|juice
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Čakovec
Postovi: 11
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Meni u startu nije bila simpatična ideja imati switch na WAN strani prije routera

Imaš u ovoj temi kako sam ja to riješio.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=306409

Vjerojatno nije optimalno rješenje, ali nije se nitko javio s boljim
Da ti proradi pppoe vjerojatno si na SFP portu trebao dignuti neki VLAN 100 i onda pppoe na taj virtualni interface.
Trebaš dodati još jedan za VLAN 101. Dalje žrtvuješ jedan eth port i izbacuješ ga iz bridgea (mtik u default postavkama stavlja sve eth portove u jedan bridge). Otvoriš novi bridge i u njega staviš taj eth i onaj tvoj virtualni 101.
Ne volim gnjavit ljude s pitanjima na forumu, tako da prvo dobro istrazim ono sto zelim napravit i nekako imam bolji osjecaj da sam samostalno nesto napravio, tako sam i ovaj put potrosio cijeli dan isprobavajuci razne opcije za VOIP preko VLANova. No ovo me sad vec zivcira, nikako nemogu usposobit VOIP. Negdje grijesim a nisam siguran gdje.
Pratio sam tvoje upute sa linka ali na taj nacin ne radi VOIP. Osim ako nisam krivo prokuzio tvoja uputstva. Radio sam po šemi sa ukucavanjem u terminal naredbe koje si opisao. Stavio sam sliku u prilog s MK konfiguracijom. Znam da sam mogao napravit print u terminalu na MK pa zaljepit tekst, ako ti lakse mogu stavit print za svaku postavku.

Dosao sam do dijela kad Speedport dobije IP za VOIP ali mi i dalje pise da je telefonija nedostupna. To se vidi i na drugoj sliki. To sam dobio na nacin da sam napravio jos jedan VLAN ether1-vlan101(ID 101) koji sam stavio na ether1-wanht(interface koji je izvan LAN bridga na kojeg je prikopcan Speedport na svoj WAN port) i onda taj virtualni ether1-vlan101 stavio u bridge-voip umjesto ether1-wlanht interfacea. Najvjerojatnije i treba biti tako slozeno, ali ne razumijem zasto VOIP status i dalje na Speedportu kaze da je unavailable.
Speedport mi je u bridge modu, ako to igra kakvu ulogu. Da vas ne zbuni ether5-ht interface sa slike, on je pristekan na MK LAN i na Speedport LAN port radi web pristupa Speedportu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	voip.jpg‎
Views:	190
Size:	511.0 kB
ID:	23974   Click image for larger version

Name:	mikrotik-eth1-vlan101.jpg‎
Views:	163
Size:	47.7 kB
ID:	23975  
beetle|juice je offline   Reply With Quote