View Single Post
Staro 09.06.2021., 06:24   #4836
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Citiraj:
Autor beetle|juice Pregled postova
No sad imam problem sto mi VOIP ne radi. Ima ona fora sa switchom između ONTa koju sam isprobao i radi, no bilo bi mi draže kad bi mogao izbjeći taj switch. Stavio sam VLAN ID na 101 na jednom eth portu od MK i prištekal ga na Speedport WAN. To nisam uspio složit, telefonija mi ne radi. Sigurno ima neka opcija/caka s kojom nisam upoznat da bi proradila telefonija preko izoliranog eth porta.
Meni u startu nije bila simpatična ideja imati switch na WAN strani prije routera

Imaš u ovoj temi kako sam ja to riješio.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=306409

Vjerojatno nije optimalno rješenje, ali nije se nitko javio s boljim
Da ti proradi pppoe vjerojatno si na SFP portu trebao dignuti neki VLAN 100 i onda pppoe na taj virtualni interface.
Trebaš dodati još jedan za VLAN 101. Dalje žrtvuješ jedan eth port i izbacuješ ga iz bridgea (mtik u default postavkama stavlja sve eth portove u jedan bridge). Otvoriš novi bridge i u njega staviš taj eth i onaj tvoj virtualni 101.

Moralo bi raditi.
U primjeru kod mene je WAN na eth1, a speedport na eth5.
Mikrotik je nažalost zakomplicirao te VLANove poprilično tako da se po njihovoj dokumentaciji mogu napraviti na 3 načina. Nažalost, ovi manji routeri nemaju tu nekakvu hw akceleraciju. Da na opisani način propustim VLAN za Maxtv, išlo bi sve preko CPU i kočilo ionako slabi procesor. Za to bi se trebalo igrati VLANovima direktno na switch chipu.
c-shadow je offline   Reply With Quote