View Single Post
Staro 24.12.2021., 14:10   #60
VictorVran
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Sad tek vidio da si editirao

Za 2x TL-SG105E spoji i konfiguriraj ovako:

Speedšrot
Lan1 > nemoj koristiti
Lan2 > Lan1 1. TL-SG105E - Vlan default
Lan3 > slobodan za PC ili MaxTv
Lan4 > Lan4 1. TL-SG105E - Vlan IpTv (1500)

1. TL-SG105E (osim već gore navedenog)
Lan2 > Vlan default, slobodan za PC
Lan3 > Vlan default, slobodan za PC
Lan5 > Trunk port, Vlan default + Vlan 1500 > Lan5 2. TL-SG105E

2. TL-SG105E (osim već gore navedenog)
Lan1 > Vlan default, slobodan za PC
Lan2 > Vlan default, slobodan za PC
Lan3 > Vlan default, slobodan za PC
LAN4 > Vlan IpTv (1500), MaxTv
Lan5 > Trunk port, Vlan default + Vlan 1500

Tako bi trebalo proraditi.

Pozdrav ljudi, imam sličnu situaciju kao kolega i pokušao sam složiti stvari kao što je opisano ali bez uspjeha. Nisam mrežaš i već neko vrijeme pokušavam složiti konfiguraciju ali nikako ne ide, pa ću zamoliti za pomoć. Poanta priče je preko jednog kabla dobiti MaxTV i internet.

Dakle, router je Speedport Plus (dobio sam ga krajem 2018. godine) i imam optiku. Inicijalno sam htio preko jednog ethernet kabla dobiti i MaxTV i internet koristeći TP Link SG105E smart switch i slijedio sam upute kolege Skalar-a ali svaki put kada bi uštekao MaxTV nestalo bi interneta i obratno. Moguće je da je problem u tome što on ima neki drugi router koji nije Speedport.

Onda sam pročitao gore quotanu konfiguraciju od kolege Nikky-ja, pa sam nabavio još jedan TP Link SG105E smart switch i krenuo spajati ali opet nije uspjelo. Ako uzmemo u obzir da sam dobro pospajao žice, problem može biti jedino do konfiguracije switcheva/routera, pa evo par pitanja:

1. Je li potrebno na routeru išta konfigurirati? Npr. moram li mu ja nekako reći da je Lan4 za MaxTV i da taj Lan4 pripada VlanID-u 1500? Gledao sam u konfiguraciji routera i nisam našao ništa pametnoga što bi mogao izmijeniti glede VLANova.

2. Kako bi trebala izgledati konfiguracija portova za switch 1 (onaj koji se spaja direktno na router) i za switch 2 (onaj iz kojeg će ići ethernet kablovi prema MaxTV kutijici i kompu)? Na slici je moja konfiguracija i takvu istu sam složio na oba switcha ali nije radilo, pa me zanima za pojedini VLAN ID koji portovi moraju biti tagged a koji untagged?



3. Treba li osim gore navedene konfiguracije i dodijeliti PVID za pojedini port? (Na gornjoj slici je to "802.1Q PVID Setting" u sidebaru ispod označene sekcije, a defaultno svi portovi imaju PVID = 1)

Hvala puno!

EDIT: Riješeno

Zadnje izmijenjeno od: VictorVran. 03.01.2022. u 10:09.
VictorVran je offline   Reply With Quote