View Single Post
Staro 11.12.2021., 02:09   #2470
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 675
Nije mi baš toliko dosadno ali eto, gerijatrija pati od nesanice i snomorica .
Donekle smo u sličnom poslu (3D, najviše arhviz) pa da probam pomoći.
Nisam koristio fotogrametriju do sada pa sam na brzinu pročitao:
https://support.pix4d.com/hc/en-us/a...apper#gsctab=0
i koliko vidim za Pix4D, GPU (grafička) je više opcija nego obaveza, odnosno može ubrzati neke faze ali ako već moraš birati između to dvoje onda bolje jači procesor.

Da ne ulazim u rasprave AMD vs. Intel (nisu baš Athloni i Duroni bili toliko loši ), trenutno je potpuno obrnuta situacija, AMD je hladniji i energetski efikasniji a do nedavno je bio i puno jači, pa je bio no brainer. Nedavno je izašla nova Intelova generacija (AlderLake) sa kojom su se vratili u utrku pa možeš i njega uzeti u obzir ako su emocije u pitanju.
Što se tiče "Intel je stabilniji" predrasuda, ova moja Ryzenčad bude i po 20-tak dana po cijele dane u 100% loadu bez problema. Threadrippere neću ni uvlačit u priču.

Budget iz naslova teme (8-9k) je bez PDVa ili ukupno ?
Ako je sa PDVom onda nešto jeftinije:
- Ryzen 5750G - 8(16)-core sa odličnom grafičkom (za jednu integrušu)
- hladnjak klase BeQuiet Dark Rock Pro ili Noctua D14, D15, da bude što tiši
- matična sa B550 chipsetom klase 900 - 1.300, ima sve što vole mladi
- RAM, npr. na 3600MHz, 2x16GB keksići (ostanu ti još 2 slota slobodna)

Tu si već blizu 6.000 pa ostalo nek ide na storage (SSDovi) kućište, napajanje i Windowse.
B550 ploče podržavaju do 128GB RAMa (4 slota) pa ako radiš veće projekte možeš odmah uzeti i 2x32GB.

Ako je budget veći, onda možeš proc zamijeniti sa Ryzenom 5900X - 12(24)-core, sve ostalo isto ali ti onda treba i nekakva grafička jer on nema integriranu, nešto tipa nVidia 1030 ili 1050 za prvu ruku.
5900X je baš 3.500+PDV ali možeš se rastegnuti i do 5950X iako on je i relativno skuplji (više nego je njegovih 16(32) jezgri jače).

Ne znam kako se taj Pix4D softver ponaša, ali ako je imalo sličan CPU render-engineima (VRay, Corona i sl.) onda je 5750G otprilike 7 a 5900X 10 puta jači od tog i3-4330.

Da ne duljim, u tom smjeru bi ja krenuo.

Zadnje izmijenjeno od: Max Rockatansky. 11.12.2021. u 02:20.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote