View Single Post
Staro 06.03.2024., 00:32   #1322
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,066
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Ako zidaš Ytongom, onda bi ja zidao direkt na pločice jer je lagan i nije opterećenje na estrih ili pločice. Tako ti je možda i najjednostavnije i kao što fanatik kaže, samo stavi bočne ankere i to je to.
Ne treba ti malter ni beton, koristi Ytong fix n202 za zidanje i armiranje, kasnije staviš mrežicu i gore fasadni kutnik da se lijepo poravna rub te neko ljepilo za armiranje tipa Rofix 622 ili Unistar još bolje je on ima lijepu granulaciju pa to samo prebojaš po želji i izgleda super. Jedna vreća ti je dovoljna.


Bolja varijanta je betonski zidić. Šaluješ sa daskama ili još bolje oplatama, staviš mrežu Q188, svakih pola metra ubuši šipku 10mm u visini zida i na krajevima spojiš sa šipkom (ankerima) mrežu.

Na to možeš staviti što god želiš, utiplati ogradu ili što god.

Za ytong bi morao naliti vijenac na vrh jer nećeš valjda ogradu fiksirati direkt na ytong, a u tom slučaju ti ne odgovara visina jer vijenac treba biti 10cm.
Osim toga, po PS-u trebao bi naliti jedan serklaž u sredini zida pa kad sve to ubrojiš, betonski zid je najkvalitetnije rješenje.

Prije zidanja stavi neku podložnu hidroizolaciju (bilo foliju, ljepenku ili traku) da ti zid ne vuče vlagu jer će kasnije otpadati boja ili žbuka.

Također, armaturna mrežica bi trebala prelaziti na stari dio na koji spajaš taj zid barem 10cm jer će ti inače pucati na spoju između starog i novog zida.
Hvala na iscrpnom odgovoru, respekt.

A sta mislis o zidanju klasicnom betonskom bloketom i busiti ankere svako malo i punit ih betonom? To sam potpuno zaboravio kao opciju i cini mi se kao najpametnija opcija s obzirom da ograda ide na to.

Salovanje oplatama nije opcija jer bi mora busiti keramiku okolo za uporiste daskama. Tko ce jos i plocice mijenjati.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote