View Single Post
Staro 07.03.2021., 10:29   #3
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,799
Dosta ovisi o tvojoj lokaciji zbog dostupnih tornjeva i o operateru. Bez nekih testova tesko je dati ikakav savjet. Uz sim kartice operatera koje ces testirati, vidi da imas barem neki dobar mob ili ruter. Obavezno baci oko na cellmapper.net da vidis sto imas u susjedstvu od tornjeva. Ako ponuda tornjeva nije neka ili si daleko, mozda ces trebati razmisliti o antenama.

Ja sam u centru grada i presao sam sa optime i 20ak mbps na gigabox i u prosjeku 50ak mbps. Na ovoj lokaciji niti nemam dostupan zicani net. U pocetku me brinula potrosnja (netflix, hbo, iptv, yt, torrenti) ali sam se skrasio na 400 gb mjesecno pa mi je to i vise nego dosta. Isto tako sam godinu dana bio na odlicnom 3ca ruteru (b715) pa nedavno uzeo jos malo bolji 4ca b818 kao upgrade i ulog za buducnost. Uz njega sam nedavno uzeo i dobar wifi ruter (ac86u), tu je i switch jer vecinu klijenata imam na zici... Na kraju price ulaganja kroz godinu dana su bila pozamasna (oko 500 eura) ali mogu reci da sam i vise nego zadovoljan. Wifi ruter odlicno hendla dijeljenje bandwidtha i prioritete uredjaja na mrezi. Pogotovo jer godinu dana radim od doma i internet mi je top prioritet.

Osobno sam prije preseljenja testirao tmobile i a1 na mojoj lokaciji i a1 mi se nije pokazao tako dobar iako nudi 4 banda na puno vise tornjeva u okolici. Tmobile i 3 banda mi rade stabilnije (brzina ne pada ispod 40ak mbps u najgorem periodu, a ide do 100tinjak mbps preko noci) i toranj nije zagusen kad je sezona. Tele2 nisam ni razmatrao.

Imho, 4g usluge su na dobroj razini kvalitete, ali ako ciljas na ozbiljniji pristup netu, razmisli o kvalitetnom 4g ruteru. Wifi ruter je sporedni, vjerojatno ti nece biti ni potreban. Ja sam ga morao uzeti jer mi b818 nije dobro radio taj posao (b715 nije imao tih problema, zacudo).

Ako si gejmer, ping na 4g mrezi je veci, oko 30ak ms u idealnom slucaju.

Racunaj da tmobile i gigabox ne nudi privatnu ip adresu za privatne korisnike nego si iza cgnat-a. A1 afaik jos uvijek nudi opciju prebacivanja na privatni ip za nas smrtnike. To je bitno ako iz nekog razloga imas potrebu izvana pristupati svojim uredjajima na mrezi, npr ip kamere i sl...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote