View Single Post
Staro 28.06.2021., 20:28   #572
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,086
na kraju sam uzeo arubu, ali krivi model, pa se jebem sa instalacijom instantOS-a jer sam uzeo model za kontroler umjesto standalone... popizdit ću. ostavljam to za jesen jer mi je dignulo tlak.

nego, htio pitat na ubiquiti forumu ali ne mogu se logirati pa će valjda netko znat i tu.
i oni malo jebu sa kompatibilnošću i mogućnostima vanjskih ap-ova ali barem nisu license-based kao mikrotik (mada kada zbrojim, dođe mi na isto, ali dobro) i tu se malo gubim.

postoji mogućnost da ću htjet spojiti 2 do 3 osobe na dodatni AP, praktički su mi svi unutar 2 stupnja. nešto opreme već imam, nešto bi kupili oni.

imam nanostation m5 loco (13dBi), koji podržava da bude čisti AP za PTMP. i on podržava airmax. to je stari AP, 300mbit N, 100mbit max.
mislio sam preporučit ekipi da si kupi litebeam 5 ac gen2. 500kn, 23dBi antena... novi ap-ovi podržavaju spajanje na stare, to je poanta.
ta moja potencijalna 3 linka su za ekipu koja je na ruralnom dijelu grada i optika im je rekla lakunoć.
prvi mi je na 800m, drugi na 1200m, treći na ~3500m.
prva 2 bi trebala imati 100mbit net, a treći daj šta daš.
nanostation na 1200m znam da radi perfektno , imam takav link već. neznam šta mogu očekivati na 3.5km?
i da li bi mali nanostation bio preslabašan za tu udaljenost?

varijanta 2 bi bila ić na mikrotik disc 5 (21dBi antena)za svih, plus dokupiti licencu za ovoga koji bi bio ap?

trošak ubiquiti robe je 500kn po ap-u.
trošak mikrotik robe je 300kn po ap-u + 200kn za licencu.

uplink do ap-a je 100mbita, jer imam već sprovedenu mrežu na krov koja je, eto, 100mbita, zbog outdoor passive poe switcha kojeg ne kanim mijenjati.
jp_rv je offline   Reply With Quote