View Single Post
Staro 04.05.2021., 01:56   #4
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,795
Hvala Vam za savjete!
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
postavi auto-reboot na Asus-u svaki dan u neko gluho doba kada ne koristis Internet (npr. 3:30h ujutro) (drugi korak)

ako to ne pomogne, probaj nabaviti uticnicu sa timerom koja bi ugasila/upalila Huawei modem u neko doba kada ne koristis Internet
Koristio sam i to (oba uređaja imaju opciju auto-restarta) samo nije od neke funkcije jer modem nekada zna dobiti novi IP usred dana, tipa 12+ sati prije isteka leasea.

Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
ako koristis Asus Merlin FW, moze se postaviti skripta koja bi radila ping (1x u minuti ili slicno) na 1.1.1.1 ili 9.9.9.9 i ako nema reply-a npr. 120sec da napravi reboot routera
To sam neki dan krenuo proučavati:
https://github.com/MartineauUK/Chk-WAN

Problem je što imam nula iskustva s CLI-em i možda će potrajati dok složim skriptu, cron job i shvatim logiku cijele stvari. GUI me iskvario Ali radim na tome pa updejtam temu ako stvar bude radila.


Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
pitanje koji je subnet mask na tom Huawei-u, jer ako je IP 10.0.0.1 mogao bi biti default subnet mask za Class A 255.0.0.0 i to bi mogao biti dio problema

resetiraj Asus i ostavi default IP range 192.168.1.1 sa subnet-om 255.255.255.0 , pa vidi kako ce se ponasati onda
Po defaultu, Huawei ne pokazuje subnet mask u postavkama makar i za to ima načina, ali moram izbaciti modem iz bridgea da bi to iskopao.

Do prije tjedan dana sam koristio 192.168.0.1 za Huawei, a 192.168.1.1 za Asusa. Jedno vrijeme sam testirao i s nekim random rangeom tipa 10.1.100.1 ili sl.
Na Asusu je dosad uvijek bio podešen 255.255.255.0 mask (to je default postavka).
Lako vratim na 192.168.x.x.


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
U globalu hebe AC86U,
vidio sam da spominje / prijavljuje Dual WAN > zar nebi trebala biti samo jedna (Internet) konekcija ?
Možda po defaultu ima predefinirano još nešto kao IpTv, ako ima provjeriti da je ugašeno (kao i sve šta ti ne treba)
Dual WAN je ugašen, a on prijavljuje pokušaj spajanja na drugi WAN, što ne uspijeva jer je "WANRED - off". Kad sam testirao tu funkciju mislim da je tu pisalo "WANRED - on" i onda prebaci net na drugi port.


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
U 3g/4g mrežama se forsira TCP/IP v6 radi br. potencijalnog br. klijenata,
međutim određeni uređaji dan - danas imaju problema sa njim > probaj pogasiti gdje god vidiš TCP/IP v6.
Ako se nakon toga ne može spojiti (dobiti Internet) onda ga vrati.
To sam ubio na razini modema, u postavkama APN-a se može definirati connection type - IPv4 and/or IPv6.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za test bi trebao ostaviti aktivno spojeno samo bitne uređaje (komp, laptop(e) i mobitele) a sve nevažno kao IoT igračke pogasiti ili odspojiti.
Znam da ćeš me za ovo poslati *** khm *** ali nekako moraš odraditi eliminiranje potencijalnog problema.
Radio sam testove s doslovno par LAN klijenata, a prva sumnja mi je bila guest mreža i te igračke što kažeš. Al bemu miša, nisu oni.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Na kraju (dok ne nađeš razlog ili bolje rješenje) a i tako se već nalaziš iza CGNAT - a, tako se kao ne radi ali vrijedi probati:
- B818 kao ruter, ugasiš mu WiFi, ostaviš mu DHCP Server (i tako će mu se javljati samo 1 klijent)
- stavi i AC86U u router mode
- obavezno neka je Lan strana AC86U u odvojenom mrežnom segmentu
- složiš routing i QoS pravila
Jel to taj famozni double NAT o kojem sam se načitao? Dobio sam već savjet u tom smjeru, na listi je.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
EDIT: I ovo šta spominje kolega, nakon koliko vremena se pojavljuje ta "greška" (vjerojatno nema neko pravilo ali jeli to svaki drugi dan ili nakon xy dana) ?

Toliko za sada
To mi je najbizarnije od svega! Konkretno, jučer sam opet srušio cijelu mrežu i vratio Asusa na stock fw. Oba loga iz prvog posta su uzeta sa tog setupa - u nedjelju navečer se uredno reconnecta. U pon me zajebe usred radnog dana. Između toga ništa nisam dirao.

Ukratko, ni posao nema veze s time, failovi se događaju i u gluho doba noći kad nema aktivnosti na mreži.

Nemam uljeze u mreži, šarao sam i pwd-ove, a i SSID-jeve.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote