View Single Post
Staro 11.01.2021., 22:52   #40
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Kad smo kod ARM-a jel imaju ovdje iskusni stari lisci (jednom nogom u penziji ) kakav link gdje se to fino objašnjava za nas budale?
Tesko da budes dobio link s onime sto zapravo zelis.

Objektivno, tematika onoga sto se na hrvatskim visokoobrazovnim ustanovama predaje kao "Gradja racunala" ili slicno je vrlo nemusti kolegij koji, IME i IMNSHO, dodatno zbuni slusatelja namjernika nego mu daje realno znanje ili barem suvisle informacije.

Citiraj:
Mene recimo zanima ta razlika između RISC-a i CISC-a, ne na nekoj tehničkoj inženjerskoj razini nego čisto praktično, može li risc sve isto kao i cisc ili postoje neka ograničenja zbog kojih neće nikada moći obavljati određene procese?
RISC ne postoji, osim u teoriji. Wow.

No hajde, malo povijesti, iako imam i pametnijeg posla, pa se nadam da ce se netko ubaciti ili ces sam Googlati, no sve u svemu, (Berkeley) RISC je poceo kao kolegij na doticnom fakultetu, iz kojeg se izrodio MIPS, IIRC. No, cak niti MIPS nije, AFAIK, bio RISC, jer ima pipeline, a RISC primarno podrazumijeva da svaku instrukcije izvodis u jednom taktu. Logicno, kada imas pipeline, takav zahtijev pada u vodu.

Ono sto se, koliko i dalje vidim, primarno brka i to uredno cak i na prethodno spomenutim visokoobrazovnim ustanovama, je to da je osnovna razlika RISC-a i CISC-a ta da prvi ima mali broj instrukcija, valjda od pogresno interpretirane rijeci "reduced". No sama ideja RISC-a je bila ta da instrukcije budu *kratke*, odnosno da se mogu brzo izvrsiti.

Zaista, vjeruj mi, RISC ne postoji. Ta podjela je atavizam i nema nikakve podloge niti smisla. Nije imao ni prije 20 godina, a kamo li danas. Ne samo zbog prethodno navedenog razloga vezanog za pipeline, nego zato sto procesori vec... pa, tih istih 20ak godina, koriste mikroinstrukcije, za sto ti je ponovno nuzan pipeline, i onda ponovno gubis smisao RISC-a.

U konacnici, dodas li bilo kakvu vektorizaciju u pricu, cijeli ovaj "R" dio potpuno gubi smisao.

Dakle, vjeruj mi, bez da ulazis duboko u povijest i tehnicku pricu, od elektrotehnike do matematike, mozes slobodno hodati svijetom znajuci da RISC ne postoji i da je sve manje vise "CISC". Odnosno, da ta podijela zaista nije relevantna. Kako rekoh, nije bila ni prije 20 godina. Smatraj to smarajucim teorijskim modelom, neprimjenjivim laicima.

Osim ako ne zelis zapoceti flame, jasno.

Citiraj:
Kad gledam taj novi Apple-ov SOC nije mi jasno kako može biti toliko efikasniji, da li je to zato što Intel zadnjih 10 godina ništa ne ulaže u x86 pa je sad ovo bolje čisto zbog količine R&D-a ili je risc po svojoj prirodi efikasniji? Malo sam konfuzan ali najviše me zanima zapravo jel postoje neke stvari koje x86 može izvesti bolje čisto zbog arhitekture? Što je to točno rich u RISC
Apple nije napravio nista drugo nego nakrcao svoj ARM "koprocesorima". To je tajna njegove "efikasnosti", koja bi se u odredjenom trenutku mogla poprilicno raspasti. Dodaj tu hrpetinu cachea (stvarno hrpetinu, bas su ga nakenjali unutra, skidam kapu!) i perverzni memorijski kontroler i imas sasvim solidan isprdak od procesora. No otom potom. Vremena su nova, OS je postao mnogostruko kompleksniji nego prije 10 a kamo li 20 godina (unatoc kuknjanju kako je "XP bio najbolji" i ostalim forama pacenika) i u stanju je koristiti razne nove metodologije nego sto je to mogao prije.

To ti je jedan od razloga zasto Appleov M1 radi tako "dobro", a isto tako ce biti jedan od razloga zasto postoji velika mogucnost da nikada neces moci natociti neki Linux gore. ARM je samo dio tog chipa, unutra je jos svasta nesto Appleove magije duboko integrirane u OSX. Samo je pitanje odrzivosti te price, jer cak se i Microsoft otvara prema FLOSS-u, dok Apple zatvara pricu kao u najboljim danima 90ih.

Na stranu sve, poanta price je da x86 napokon mora umrijeti. Najveca laz je da x86 vuce golemi legacy. I tu laz treba ubiti. Super je sto od 96. vuces Clipper racunovodstveni softver, ali je 2021. i vrijeme je da prijedjes na nesto drugo. To nije "legacy", to je sviranje kurcu.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline